Faşist Katiller tarafından öldürülen Tatoğlu’nu yoldaşları unutmadı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Faşist Katiller tarafından öldürülen Tatoğlu’nu yoldaşları unutmadı

Bu haber 30 Temmuz 2023 - 13:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Faşist Katiller tarafından öldürülen Tatoğlu’nu yoldaşları unutmadı

12 Eylül öncesi Faşistler tarafından katledilen Tatoğlu mezarı başında anıldı

SELDA KARAFAZLI

Bayram Ali Tatoğlu, katledilişinin 43. yıldönümünde, Rize merkezde Hayrat Mahallesi’ndeki mezarı başında anıldı. Tatoğlu’nun pusuya düşürülüşünü ve hayatını ailesi ve arkadaşları “Onun devrimci ilke ve prensipleri bizim için evrenseldir” dedi

12 Eylül darbesinden önce sosyalizm mücadelesi içinde yer alan ve Rize’nin Bayram’ı olarak anılan, Kurtuluş ve işçi hareketinin Rize’deki önderlerinden Bayram Ali Tatoğlu, katledilişinin 43. yıldönümünde, Hayrat Mahallesi’ndeki mezarı başında anıldı.

Öğretmen olması ve atamasının Antep’e çıkmasına karşın, öğretmenliği engellenince Çaykur’a bağlı Zihni Derin Çay Fabrikası’nda işçi olarak çalışmaya başlayan Tatoğlu, kentteki toplumsal yaşama, Rize sporuna katkılarıyla halkın sevgisini kazandı; yoksul mahallelerde halka yaptığı yardımlarla adeta kentin kahramanı oldu.

“HAİN PUSU KURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ”

Kentteki içi sınıfını örgütleyerek defalarca miting düzenleyen Tatoğlu, 30 Temmuz 1980 gecesi, çalıştığı fabrikadaki gece vardiyasından çıktıktan sonra, Reşadiye Mahallesi’ndeki bir toplantıya giderken, yolda kiralık bir katil tarafından pusuya düşürüldü. Arkadaşlarınca Rize Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı ama kurtarılamadı. Katili olduğu iddia edilen 17 yaşındaki Recep Yılmaz, arkadaşları tarafından yakalanıp polise teslim edildi ancak daha sonra serbest kaldı. Sonrasında tutuklanan Yılmaz’ın, hapishanedeki saldırılar nedeniyle tek kişilik odaya konduğu ve cezasını burada doldurduğu ileri sürüldü.

Oldukça kalabalık bir cenaze töreniyle Rize’nin Hayrat Mahallesi’ndeki Aile Mezarlığı’nda toprağa verilen “Kentin Bayram” öldürülüşünün 43. yıldönümünde de unutulmadı. Hayrat Mahallesi’ndeki mezarı başında ölümünün 43. Yılında bir grup arkadaşının gerçekleştirdiği anma etkinliğine CHP Rize merkez ilçe başkanı Necati Topaloğlu yanı sıra sevenleri katıldı. Bayram Ali Tatoğlu’nun yaşamında örnekler verilen konuşmaların ardından mezarı başına karanfiller bırakılarak anma etkinliği sona erdi.

GÖZLERİ HALA ÇOCUK”  BAYRAM ALİ TATOĞLU

Bayram Ali Tatoğlu’nun yakın arkadaşlarından biri  olan sanatçı Şenol Morgül ,Devrimci yoldaşı için şunları yazdı.

Doğaçlama bir sosyalisttir. Sürekli  iyilik yapan ama görünmeyen masal kahramanları gibidir. Kavgayı orta yerde, iyiliği gizli yapan biri. Yardıma koşan değil, yardımın, iyiliğin kendisi olan Bayram Ali Tatoğlu tüm Rize’nin ‘Robin Hood’u ve ‘Deniz Gezmiş’idir.

İşçidir, futbolcudur, mahallelidir, işçiler arasında eğlenirken örgütleyen, örgütlerken eğlenen nevi şahsına münhasır, sıra dışı bir devrimcidir.

En büyük marifeti hilesiz sevgidir. Klasik bir militan tipinin ötesinde, farklı özellikleri ve yetenekleriyle yerel bir ‘kahraman’ imgesi ve gerçeğidir. Bayram Ali kentin gülen yüzüdür, kötülük karşısında iyiliktir. Kendine özgü ikna yeteneğiyle karşısındakini  ipsiz bağlayan hazır ve hızır bir cevaptır.

4 Nisan 1951’de Rize’de doğar. İyi bir yüzücü ve kürekçidir. Rizespor’da ve diğer pek çok futbol takımında futbolcudur. Yetiştirdiklerinin bazılarının profesyonel olduğu Rizespor minikler takımı antrenörüdür aynı zamanda.

Sözcükleri hızla kuşanan, halkı hızla örgütleyen bir hız imgesi olan Bayram Ali, Rize Eğitim Enstitüsü’nde ‘hızlandırılmış eğitim’le okur ve mezun olur. Antep’e atanırsa da öğretmenliği engellenir. Zihni Derin Çay Fabrikası’nda işçi olarak çalışmaya başlar.

Kentteki tüm muhalif derneklerin yanı sıra Cami Yaptırma ve Güzelleştirme Derneği’nin anahtarını da cebinde taşıyan bir militandır. Bir cümleyle, bir işaretle mahalleyi sokağa döken halk önderi. Sabaha kadar denizde ağ sarıp balık tutan, balıklardan kendi payını alıp kalanını dağıtan bir denizci.

Ölümün ne kadar yakınında olduğunu bilirdi ama puştluk dağları da devirir. Bayram Ali, 30 Temmuz 1980’de gece vardiyasından çıkıp mahalleye geldiğinde pusuya düşürülerek öldürülür.  Cenazesinde evler boşalır, sokaklar dolar.

Kentin Bayram’ıdır. Yerel bir efsane olarak, unutmalara ve unutturmalara rağmen örnek bir sosyalist olarak yaşamaya ve yaşattırılmaya devam ediyor.

   

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş