betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

FATSA’DA MADEN TEPKİSİ DEVAM EDİYOR

Altıntepe Şirketi’nin çalışma süresi bugün sona erdi. Şirketin maden alanını genişletme girişimlerine izin verilmemesi talebiyle maden bölgesinde basın açıklaması yapıldı. Ordu’nun Fatsa ilçesinde siyanürle altın işletmeciliği yapan Altıntepe Şirketi’nin çalışma..

FATSA’DA MADEN TEPKİSİ DEVAM EDİYOR
Son Güncelleme: Whatsapp

Altıntepe Şirketi’nin çalışma süresi bugün sona erdi. Şirketin maden alanını genişletme girişimlerine izin verilmemesi talebiyle maden bölgesinde basın açıklaması yapıldı.
Ordu’nun Fatsa ilçesinde siyanürle altın işletmeciliği yapan Altıntepe Şirketi’nin çalışma süresi sona erdi. Şirketin maden alanını genişletme girişimlerine izin verilmemesi talebiyle maden bölgesinde basın açıklaması yapıldı.

Ordu Çevre Derneği, Derelerin Kardeşliği Platformu, Tüm Köy Sen Ordu Şubesi ve maden bölgesindeki mahalleden yurttaşların katıldığı açıklamayı Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül okudu. Yıllardır maden işletmesinin çevreye vereceği zararları anlattıklarını belirten Gönül, artık bu zararların gözler önünde olduğunu belirtti. Ordu Çevre Derneği olarak, ÇED dosyalarını inceleyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ve Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne şirketin çalışma süresinin bitip bitmediğini öğrenmek için dilekçe verdiklerini söyleyen Gönül şunları söyledi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetleme Genel Müdürlüğü, birinci yazıda çalışma süresinin eylül 2020 yılında biteceğini bildirdi. Süre dolunca yeniden dilekçe verdik, bu kez aralık 2020 tarih ve 25870 sayılı yazısı ile sürenin ikinci kez uzatıldığını ve çalışmanın 27 Ocak 2021 tarihinde biteceğini bildirdi. O gün, bugündür. Şirketin çalışma süresi bitti. Buradaki çalışma artık duracak. Hatta alanı büyütmek için başlatılan yeni ÇED’e onay verilmemelidir. Sesimizi daha fazla yükselterek, toprağımıza, suyumuza, geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bugünden itibaren biten çalışmanın ek sürelerini takip edeceğiz. Yeni bir dilekçe yazacağız. Çalışma yapılıyor ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ordu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü hakkında yasal süreci başlatıp suç duyurusunda bulunacağız.”

Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü ve ORÇEV YK Üyesi Coşkun Özbucak, Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra ve Derelerin Kardeşliği Fatsa Sözcüsü Osman Güvenalp da birer konuşma yaptı.

“KEYFİYETE İZİN YOK”
Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü ve ORÇEV YK Üyesi Coşkun Özbucak, “Burada keyfi uygulamalar var. Burada olduğu gibi ülkenin her tarafında kural tanımamazlık var. Yollara, ormana hafriyat döktüler. Şu an yeni ÇED süreci tamamlanmadan ağaçlar işaretleniyor. Bu nedenle ekolojik yıkımı engellemek için ortak çabamız sürecek. İklim değişikliğinden dert yanmanın anlamı yok. Ekolojik yıkıma neden olan bu tür çalışmalar durdurulsa iklim değişikliği olmaz. Dereler kurudu. Sular kirlendi. Sebzeler zarar gördü. Şirketin çalışma süreci bitti ama siyanür ve ağır metaller nedeniyle vereceği zarar devam edecek. O nedenle şirketin alanı büyütme girişimine izin vermeyelim. Geleceğimize sahip çıkma hakkımızı kullanalım” diye konuştu.

“ÜRETİCİ KÖYLÜ ZARAR GÖRÜYOR”
Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, maden ve enerji şirketlerinin doğayı pazar olarak görmesi nedeniyle tarımın olumsuz etkilendiğini vurgulayarak, “Ülkede uygulanan tarım politikaları nedeniyle üretici köylü olarak yoksullaşıyoruz. Tarımda dışa bağımlılık nedeniyle üretemez olduk. Ürettiklerimizi de değerinde satamıyoruz. Bu yetmezmiş gibi maden ve enerji şirketlerinin tarım alanlarını yok etmeleri, sularımızı zehirlemeleri nedeniyle de zarar görüyoruz. Tarım, yaşam demektir. Tarıma verilen her zarar, geleceği yok etmenin adımıdır. Tüm Köy Sen olarak ekolojik yıkıma karşı durmak görevimizdir. Bu maden alanı kapatılmalı, alanı büyütmesine izin verilmemelidir” dedi.

“HÜKÜMETİN UMURUNDA DEĞİLİZ”
Derelerin Kardeşliği Fatsa Sözcüsü Osman Güvenalp ise, “Ülke kaynakları kişilere rant uğruna har vurulup harman savruluyor. Doğada ne taş ne orman ne içecek temiz su kaldı. Her şeyimiz yabancı sermayenin kullanımına sunuldu. Artık hükümetin umurunda bile değiliz. Hükümete göre artık yaşam alanları yok. Rant alanları var. Ülkenin tüm kaynakları sanki mezatta çıkarılmışçasına satışa çıkartılarak kısa vadede kâr elde etme mantığıyla ülkeye zarar verildiği görmezden gelinmektedir. Gel gör ki şu gördüğünüz coğrafyada yasalar çoktan çiğnenmiştir, hak edilmeyen sahalarda cebren faaliyetler devam ettiriliyor. Derhal bu yanlışlardan dönülmelidir.” dedi.

NE OLMUŞTU?
2014 yılında Fatsa Bahçeler Mahallesi’nde başlatılan siyanürle altın ayrıştırma çalışması döneminde fındık bahçeleri ve kestane ormanı kesilmiş, sular kirletilmişti. Şirketin çalışmalarını durdurmak için hem hukuksal hem de panellerden basın açıklamalarına, yürüyüşlerden mitinglere kadar yapılan eylemlerin yanı sıra direniş çadırı kurulmuştu. Direniş çadırı belirlenemeyen kişi veya kişilerce yakılmıştı.

Şirket çalışma alanını büyütmek için yeni ÇED süreci başlattı. Bu nedenle halkın tepkileri devam ediyor. Fatsa halkı her gün sessiz kitap okuma eylemini sürdürüyor.
kaynak.evrensel..

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.