Fatsa’da siyanüre isyan devam ediyor

 Fatsa Bahçeler Mahallesi topraklarında siyanürlü altın ayrıştırma çalışmalarına halkın tepsi durmak bilmiyor. Siyanüre karşı yürüyüş ve imza kampanyaları gerçekleşirken, TBMM’deki parti temsilcileri ve hükümet yetkilileriyle de görüşmeler de yapıldı. Fatsa..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Fatsa Bahçeler Mahallesi topraklarında siyanürlü altın ayrıştırma çalışmalarına halkın tepsi durmak bilmiyor. Siyanüre karşı yürüyüş ve imza kampanyaları gerçekleşirken, TBMM’deki parti temsilcileri ve hükümet yetkilileriyle de görüşmeler de yapıldı.

Fatsa ve Ünye’ye bağlı Erenyurt, Yukarıtepe, Aşağıtepe, Bahçeler, Kömürlük, Kirazbeli, Mahsutlu mahalle halkı dün şantiye alanına doğru yürüyüşe geçti. Çok sayıda jandarmanın geldiği yerde halk pankart ve dövizleriyle yürüyüşe başladı. Yaklaşık üç saat şantiye önünde tepkilerini dile getiren yöre insanları, çadır kurarak eylemlerini devam ettireceklerini açıklayarak dağıldı.  

HALK NE DİYOR?

Metin Karaman: Şirket halkın buraya gelmesinden korkmuş ve yasadışı olarak yola toprak dökerek kapatmış. Bugün buraya geleceğimizi biliyordu ve araçların geçmesine engel olmaya çalışmış. Kaymakam bakalım burayı görecek mi? Yasal olmayan bu uygulamanın hesabını soracaklar mı? Biz şikayetçi olacağız. Tutanağımızı da tuttuk.

Mustafa Mol: “Buradaki altın bize bir şey getirmiyor. Biz yaşamak istiyoruz. Bu şirketin çalışmalarına karşıyız. Şirketin araçlarının geçmemesi için de gereken ne ise yapılacak. Siyanüre karşıyız.

Ertan Aksu: Köyümüzün yok olmasını istemiyoruz. Doğanın bozulmasına izin vermeyeceğiz. Şirket siyanürün zararsız olduğunu söylüyor. Bir bardağa koysun da içsin o zaman. Biz yöre insanları bunu engellemeye çalışıyoruz.

Gülseren Odabaşı: Çıkacak altının bize yararı yok. Biz burada zehirleneceğiz.

Hamiye Duman: Altın çıkaracaklar ama bizi zehirliyor. Çocuklarımız ekmek parası için sağa sola gidiyor. Yaşamak istiyoruz. Devlet buna nasıl izin veriyor?

Elmas Güler: Bir çocuğum var. Bizi zehirliyorlar. Çocuğumla nereye gideceğim buradan? Evimi, yurdumu bırakıp nereye gideceğim. Bel fıtığım var. Kapımı kapatıp zorla yürüyerek geldim buraya. (Ordu/EVRENSEL)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.