Fındıklı Demokrasi Güçleri ÇGD üyesi gazetecinin şirket çalışanlarınca tehdit edilmesini kınadı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Fındıklı Demokrasi Güçleri ÇGD üyesi gazetecinin şirket çalışanlarınca tehdit edilmesini kınadı

Bu haber 29 Ocak 2021 - 17:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Fındıklı Demokrasi Güçleri ÇGD üyesi gazetecinin şirket çalışanlarınca tehdit edilmesini kınadı

Rize Fındıklı’da dereden çakıl alınmasını görüntüleyen Gazeteci Ali Osman Ertaş’ın şirket çalışanları tarafından engellenip tehdit edilmesi protesto edildi.
Rize Fındıklı’da Gazeteci Ali Osman Ertaş’ın bir şirket çalışanları tarafından engellenip tehdit edilmesi protesto edildi. Gazeteci Ali Osman Ertaş, Çağlayan Deresi’nden kepçelerle çakıl alındığını görüntülemiş, bu esnada müdahale eden şirket çalışanı, makine operatörüne “Kafasına vur da gebersin” diye seslenmiş ve Ertaş’a hakaretlerde bulunmuştu.

Fındıklı Demokrasi Güçleri, Gazeteci Ertaş’ın tehdit edildiği yerde bir açıklama yaparak, Gazeteci Ertaş’a yönelik tehdidi kınadı, “Derelerin, derede yaşayan balığın, deredeki çakılın sahibiyiz. Sahip çıkmaya da devam edeceğiz” dedi.

22 Ocak günü gerçekleşen saldırının hatırlatıldığı açıklamada, “Doğayı tehdit eden ve dere yatağını bozan bir tahribatın haberleştirilmesini engelleyen bir tutumun şahidi olduk. Bu tutum karşısında ortak ses ve güç olmaya çağrımızdır. Bölgemizde yer üstü ve yer altı varlıklara yönelik talan devam etmektedir. Sularımız kirletiliyor, doğa yok ediliyor, daha fazla kâr hissi ile kişisel ve siyasal çıkarlar için değerlerimiz ve yaşam alanlarımız tahakküm altına alınıyor.

Çağlayan vadisi ve Çağlayan Deresi halkımızın ve doğanın ortak değeridir. Değerlerimizin korunması ortak amacımızdır. Derede yaşayan balığın, suyun, çakılın sahipleriyiz ve sahip çıkmaya devam edeceğiz” denildi.

Derelerin, vadilerin şahsi menfaatler uğruna feda edilemeyeceği belirtilen açıklamada, “Bu alanlar kamu alanıdır. Yetkili kurum kuruluşlar kendi sorumluluk alanına sahip çıkmalı, kamu alanlarını koruma altına alınmalıdır” denildi.

Hukuki sürecin de takipçisi olacaklarını belirten Fındıklı Demokrasi Güçleri, açıklamayı şu ifadelerle tamamladı:

“Sözümüz kişisel değil… Hiç kimse tehditle siyasal ya da feodal güce başvurarak kimsenin haber yapma hakkını engelleyemez. Biz halkımıza, doğamıza, çevremize yapılan her türlü ayrımcı uygulamaların karşısında ses olmayı, karşı durmayı sürdüreceğiz. Bu böyle sürmez. Kamusal yaranın gözetildiği her haberin özgürce yapılmasının yanındayız.
Çağlayan Deresi’nde yaşanan birçok hukuksuzluk devam ederken başka hukuksuz ve doğa düşmanı davranışlar gösteren kurum ve kuruluşları kınıyoruz. Tarihin tanığıyız… Bu olayın tarafları hakkında suç duyurusu yapılmış ve hukuki süreç başlamıştır. Bizler hukuki sürecin takipçisi olacağız. İlgili kurum ve kuruluşları da göreve çağırıyoruz.”

(Rize/EVRENSEL)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş