Gazeteciliği ihbar edilmiş! - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Gazeteciliği ihbar edilmiş!

Bu haber 19 Ocak 2021 - 18:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Gazeteciliği ihbar edilmiş!

Ev hapsi cezası ile serbest bırakılan gazeteci Pınar Gayıp, ‘cezaevinde bir gazeteci daha var dememek için ev hapsi verdiler’ dedi.
,Seda TAŞKIN

ARTI GERÇEK – İzmir’de Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) yönelik operasyon kapsamında İstanbul’da evine yapılan operasyonla gözaltına alınarak İzmir’e götürülen gazeteci Pınar Gayıp, 4 günlük gözaltı süresinden sonra ev hapsi kararı ile serbest bırakıldı.

‘SÖZLÜ TACİZE UĞRADIM’
Serbest bırakılmasının ardından Artı Gerçek’e konuşan Pınar Gayıp, özel harekât polisleri tarafından gece evine yapılan gözaltı esnasında sözlü tacize uğradığını söyledi. Gözaltı esnasında hakkında yakalama kararı olduğunu ancak içeriğini bilmediğini söyleyen Gayıp, “Polisler sürekli, defalarca gözaltına alınmama rağmen neden bu işi yaptığımı, artık bu işi bırakmam yönünde sözlerle defalarca kez sözlü tacize maruz bıraktılar” dedi.

‘ANA AKIM İÇİN KAYIT ALDILAR’

Tüm dijital malzemelerine el konulduğunu ve ev aramasının ardından kelepçeli bir şekilde adliyeye götürüldüğünü söyleyen Gayıp, “Evden adliyeye götürüldüğüm süreçte ana akım medyada yayınlanacak şekilde sürekli kayıt altına alındım. Bu kayıtlar ile benim ‘örgüt üyesi’ olduğum iddia edilerek mesleğim kriminalize edilmeye çalışıldı” dedi.

‘GÖZALTI SÜRECİM HUKUKSUZLUKTUR’

Götürüldüğü Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü’nde Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) yönelik operasyon düzenlendiğini öğrenen Gayıp, avukatların haber veremeden oradan İzmir’e götürüldüğünü söyledi. Gayıp yaşananları şöyle anlattı:

“Hukuksuz bir şekilde gözaltında tutuldum. Ben gazeteciyim ve eğer çağırsalardı ifade vermeye giderdim. 4 gün boyunca gözaltında kaldım. Gözaltında tutulma süreci bir hukuksuzluktur. İfade çağırılabiliriz. Ben bilinen bir gazeteciyim. Yerim yurdumun da belli olmasından dolayı böyle bir durumu doğru bulmuyorum. Savcılık ifademin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildim. 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nin beni serbest bırakma gibi bir düşüncesi yoktu. Çünkü ben savunma yaparken hakim beni dinlemedi. Ancak avukatlarımın yaptığı savunmalardan sonra tüm suçlamalar çürütüldü. Zaten hakkımda ihbar yapan kişide gazeteciliğimi ihbar etmiş. İzmir ile alakalı haberler yaptığımı söylemiş.”

‘AYNI KARARI VERMİŞLERDİ’

Ev hapsi kararı ile serbest bırakılmasına tepki gösteren Gayıp, tutuklanması durumunda medyanın bir gazetecinin daha tutuklandığına yönelik haber yapmasını engelleyerek böyle bir karara imza attıklarını söyledi. Gayıp, “Hakim hem bir gazeteciyi cezaevine koymadan sokaktan ayağını kesmeye yönelik bir karar vermiştir. Daha önceki tahliye olduğum dosyada da aynı kararı vermişlerdi. Bu kararlar gazetecilik yapmamızın önüne geçmeyecektir. Bunun için de elimden geleni yapacağım. Yeri gelir evden, yeri gelir sokaktan haber yapacağım. Önümüzdeki süreç yeni getirir bilmiyorum. Ama ev hapsi kararını gerekçe gösterilerek sahada haber yapmam engelleyecekler. Geçen yaz buna tanıklık etmiştim. Onların bu çabalarına da biat etmeyeceğimi de pratikte göstermiş olacağım” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA