Gerçek Anzer bal üreticisi yılmaz Paris ’den ödülle döndü

Sahte Anzer balı tartışmaları devam ederken Anzer SS, Anzer çiçekli 1, tarımsal kalkınma kooperatifi başkanı organik Anzer bal üreticisi İshak Yılmaz Paris’ten ödülle döndü. Dünyanın en prestijli bal yarışmalarından biri..

Gerçek Anzer bal üreticisi yılmaz Paris ’den ödülle döndü
Son Güncelleme: Whatsapp

Sahte Anzer balı tartışmaları devam ederken Anzer SS, Anzer çiçekli 1, tarımsal kalkınma kooperatifi başkanı organik Anzer bal üreticisi İshak Yılmaz Paris’ten ödülle döndü.

Dünyanın en prestijli bal yarışmalarından biri olan ve bu yıl düzenlenen Paris International Honey Awards (PIHA) 2024’te, APİMAYE’nin katkıları ile yarışma sürecine dâhil olan Türk arıcıları, aralarında İtalya Tarımsal Araştırma ve Ekonomi Konseyi (CREA) üyelerinin de yer aldığı jüri tarafından yapılan değerlendirmelerden başarıyla geçerek yüksek kalite ödüllerine layık görüldü.

GENÇAĞA KARAFAZLI

Birçok ülkeden yüzlerce firmanın kendi üretimleri olan ballarla katıldığı Paris Bal Ödülleri 2024’te (Paris International Honey Awards – PIHA), Türk arıcıları artık kendileri için klasikleşmiş olan yüksek kalite ödüllerini bir kez daha almaya hak kazandılar.

TÜBİTAK destekli projeler kapsamında çeşitli inovasyon ödülleri almış olup, “İyi Arıcılık” ve “Sürdürülebilir Arıcılık” uygulamalarını destekleyerek özellikle ülkemizde kovan stardardizasyonu ve verimlilikte kovanın önemi konularında farkındalık yaratan APİMAYE’nin desteği ile yarışmaya katılan Türk bal üreticileri, pek çok laboratuvar ve duyusal analiz testlerinden başarıyla geçerek uluslararası alanda tanınırlıklarını arttırdılar.

“Kaliteli ballar laboratuvar testlerine tabi tutuldu”

Paris Bal Ödülleri için düzenlenen yarışmada ürünler ilk olarak laboratuvar testlerine tabi tutuldu. Bu testlerden başarı ile geçen ürünler, daha sonra aralarında, tarımsal gıda tedarik zincirlerine adanmış ve sektörün önde gelenlerinden olan İtalya Tarımsal Araştırma ve Ekonomi Konseyi (CREA) üyelerinin de yer aldığı jüri tarafından kalite, koku, doku ve lezzet kriterlerine göre değerlendirildi.

“Anzer balı İshak yılmaz’a ödül getirdi”

Buna göre APİMAYE’nin desteğiyle yarışmaya katılan ballardan altın ödül almaya hak kazananlar:

-Anzer Balı ile İshak Yılmaz SS Anzer Çiçekli 1, Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

-Ihlamur Balı ve Püren Çiçek Balı ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Aselzade ile Görkem Orman Ürünleri

-Şile Bal Evi ile Sınırlı Sorumlu Şile Arıcılık ve Arı Ürünleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Tulliana Bitlis Balı ile Ersan Balcılık Arıcılık

-Bin Şifa Balları ile Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği olurken yine, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yarışmaya gönderilen Balıkesir Hayıt Balı ise gümüş ödüle layık görüldü.

“Yılmaz vali İhsan Selim Baydaş’a organik bal ikram etti”

Anzer SS, Anzer çiçekli 1, tarımsal kalkınma kooperatifi başkanı organik Anzer bal üreticisi İshak Yılmaz Paris’ten ödülle dönmesinin ardından “Coğrafi tescilli” Anzer balı Rize valisi İhsan Selim Baydaş’a ikram etti gerçek Anzer bal nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler aktardı.

Son yıllarda ülkenin dört bir yanında meşhur Rize Anzer balı balının sahtesinin satılmasına karşı hukuksal süreç başlatılmasıyla ilgili yurttaşları “Coğrafi tescilli markamız olan Anzer Balımız mühürlü ve barkotlu ambalajlarla takip edilebilir. Taklit edilen ve bu kurallar ihlal edilerek üretilen ballardan uzak durmamız lazım” diye uyaran Rize valisi İhsan Selim Baydaş sahte bal satışlarına karşı denetimleri artıracaklarını açıkladı.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.