Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanması Rize’de protesto edildi

GENÇAĞA KARAFAZLI Hakkâri’de DEM Partili Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın görevden alınarak yerine kayyum atanmasına yönelik tepkiler sürüyor. Fındıklı Demokrasi güçleri Rize’nin Fındıklı ilçesinde Demokrasi güçleri Cumhuriyet caddesinde bir araya..

Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanması Rize’de protesto edildi
Son Güncelleme: Whatsapp

GENÇAĞA KARAFAZLI

Hakkâri’de DEM Partili Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın görevden alınarak yerine kayyum atanmasına yönelik tepkiler sürüyor.

Fındıklı Demokrasi güçleri Rize’nin Fındıklı ilçesinde Demokrasi güçleri Cumhuriyet caddesinde bir araya gelerek DEM Partili Hakkâri Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın görevden alınarak yerine kayyum atanmasına tepki gösterdi basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması yapılacak alanda Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı Cumhuriyet caddesinde basın açıklamasını emekli öğretmen EMEP Rize il başkanı Hasan Zorlucan okudu.

“Halkın iradesi ile seçilmiş bir belediye başkanı ve yönetimi ancak halkın iradesi ile geri alınabilir”

Hasan Zorlucan, “Yasadığımız bu coğrafyada her gün yeni bir hukuksuzluk ve adaletsizlikle güne başlıyoruz. Mafyanın, çetelerin, uyuşturucu  Tacilerini, tarikatların kol gezdiği bir ortamda ve bu güruhlara her  türlü devlet olanaklarının sağlandığı bir durumda 1 mayıs da Taksim meydanına çıkmaya çalışan isçi ve emekçileri tutuklayan, Filistin direnişine sahip sikan gençleri gözaltına alan ve her türlü demokratik mücadeleyi engelleyen AKP-MHP iktidarı bu sefer hedefine halkın iradesiyle gelmiş  belediyeleri koymaktadir.31 mart yerel seçimlerinde emekçi halkımızın iradesi ile seçilen Hakkari belediyesine kayyum atayarak bir irade gaspı gerçekleştirilmiştir.

Hakkari belediyesi Es başkanı Mehmet Sıddık  Akis’a 10 vıl  önce acilmiş bir soruşturma gerekçe gösterilerek Van da gözaltına alinmiş ve yerine Hakkari valisi Ali Çelik atan mistir. Belediye Es başkanı Mehmet Siddik Akis’a soruşturma açan söz konusu dosyanın soruşturma savcısı ve hâkimi su anda FETÖ firarisi olarak aranmakta ve haklarında yasal işlem devam etmektedir. 10 yıl önce FETÖ terör örgüt üyesi olduğu iddia edilen savcı ve hâkimin açmış olduğu bir soruşturma gerekçe gösterilerek içişleri bakanı Ali Yerlikaya’nın talimatı ile Hakkâri belediyesine kayyum atan mistir. Bu durum bir hukuk garabetidir ve asla kabul etmiyoruz.

Halkın iradesi ile seçilmiş bir belediye başkanı ve yönetimi ancak halkın iradesi ile geri alınabilir. Bunun dışında yapılan her türlü girişim hukuki olmadığı gibi meşru da değildir. Seçilmiş belediye Es başkanı Mehmet Siddik Akis derhal serbest bırakılmalı ve görevine iade edilmelidir. Kayyumlar gidecek biz kalacağız”

Esp Eş genel başkanı Özlem Gümüştaş; “Buradan Karadeniz’in bağrından Fındıklıdan Hakkâri için bu sefer Hakkari için bir ses yükseltiyoruz. Söylediğimiz şey şu; irademizi kayyumla, gaspla teslim alamazsınız, ”Kayyuma geçit veremeyeceğiz” diren Hakkari seninleyiz, diren Kürt halkı, eşitlik için, Adalet için, halklarımızın özgürlüğü için gelecek güzel günler için seninleyiz, yanındayız.

Basın açıklamasına, CHP, EMEP, HALKEVİ, SOL PARTİ, ESP, İHD Rize temsilciliği KESK’E bağlı sendikalar yurttaşlar katıldı.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.