HDP’den koruculuk sisteminin lağvedilmesi önergesi

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) koruculuk sisteminin tümden lağvedilmesi talebiyle Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.  Ayrıca Mardin’in Kayadere köyünde korucuların açtığı ateş sonucu 4 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak da İçişleri Bakanı..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) koruculuk sisteminin tümden lağvedilmesi talebiyle Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.  Ayrıca Mardin’in Kayadere köyünde korucuların açtığı ateş sonucu 4 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak da İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

HDP Mardin Milletvekili Gülseren Yıldırım 27 Haziran 1985 tarih ve 9632 sayılı kararı ile kurulan köy koruculuğu sisteminin yol açtığı sorunların ve korucuların karıştığı suçların tespiti noktasında kapsamlı bir meclis araştırması açılmasının, bu sistemin doğurduğu toplumsal travmaların tüm yönleriyle araştırılması, mağduriyetleri giderecek politikaların belirlenmesi amacıyla Meclis’e araştırma önergesi verdi.

Yıldırım’ın araştırma önergesinin gerekçesinde şunlar ifade edildi.

“Koruculuğu zorunlu olarak kabul edenlerin dışında koruculuğu gönüllü olarak yapan insanların belli bir kısmı devletin gücünü arkasınaalarak hukuk dışına çıkmış ve korculuk sisteminin bir suç örgütüne dönüşmesini sağlamışlardır.

“Faili meçhul cinayet, yargısız infaz, tecavüz, gasp, soygun, adam öldürme-yaralama-kaçırma, patlayıcı madde kullanma, hırsızlık, zorla çek-senet imzalatma, ormanlarda yangın çıkarma, zirai mahsul ve otları yakma, dolandırıcılık, rüşvet, zimmet, çocuk kaçırma, rehin alma, tehdit, tecavüz, kadın ticareti, uyuşturucu-silah-mühimmat-canlı hayvan-tarihi eser kaçakçılığı ve çevre suçları korucuların karıştığı suçlar arasında yer almaktadır.

“Raporda resmi verilere göre korucuların, 38 köy yakma, 14 köy boşaltma, 12 taciz ve tecavüz, 22 insan kaçırma, 294 silahlı saldırı, 50 infaz, 70 gasp, 454 işkence, 9 intihara sebebiyet verme, 17 ormanlık alanı yakma suçu işlediği belirtilirken, 20 yıl içinde ise 187 insanın korucular tarafından katledildiğine yer veriliyor.

“Raporlarda ayrıca, resmi olmayan verilere göre ise gerçek durumun bundan daha ağır olabileceğine işaret ediliyor. Bunca insanın mağduriyetine yol açan olaylarda korucuların, yargıda cezasızlık politikasından kaynaklı, haklarında açılan yargılanmalardan ise aklanarak çıktıkları belirtiliyor.”

İçişleri Bakanı Ala’ya soru önergesi

HDP’li Yıldırım, Mardin’in Ömerli ilçesine bağlı Kayadere (Bafawa) köyünde korucuların açtığı ateş sonucu 4 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak da İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya yazılı soru önergesi de verdi.

Yıldırım, Bakan Ala’ya şu soruları yöneltti:

* Bir taraftan müzakere ve normalleşme süreci yaşanırken 1985′dan beri binlerce suça karışmış olan koruculuk kurumu neden hala bölgenin en etkili silahlı güçlerinden biri olarak muhafaza edilmektedir?

* Kurulduğu günden bu güne kadar yüzlerce ağır insan hakları ihlaline sebep olan korucularla ilgili toplam kaç dava açılmıştır? Suçun kategorisine göre kaç kişiye ne kadar ceza verilmiştir?

* Bu güne kadar defalarca en ufak anlaşmazlıklarda bile hemen silaha sarılan korucular bu yetkiyi ve gücü nereden almaktadır?

* Bu güne kadar korucuların silah kullanabileceği durumlarla ilgili yasal bir düzenleme yapılmış mıdır? Yapılmış ise neden hala cinayetler işlenmektedir?

* Temmuz 2014 tarihi itibarıyla halen kaç geçici ve gönüllü korucusu görev yapmaktadır?

* Mardin ilçesine bağlı Kayadere Köyünde yaşayan kimi yurttaşların 30 Mart Yerel Seçimlerinden sonra Ömerli İlçe Jandarma Komutanlığına çağrılarak BDP’ye neden oy verdikleri ve muhtarlık seçimlerinde Güven ailesinden aday olan korucubaşına karşı neden oy kullandıklarının sorulduğu doğru mudur? Doğru ise bunun ile ilgili her hangi bir adli soruşturma açılmış mıdır?

* Köyde üç gün önce muhtarlık yüzünden gençler arasında bir kavga çıktığına dair jandarmanın bilgisi olduğu halde neden hiçbir önlem alınmamıştır?

* Cinayetin işlendiği tarihten iki gün önce Ömerli İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından koruculara eğer kavga çıkarsa silahlarını kullanabileceklerine dair bilgi verildiği doğru mudur?

* Barış ve müzakere sürecinin daha sağlıklı yürüyebilmesi için koruculuk müessesesinin lağvedilmesi hususunda her hangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır? 2002 yılından günümüze kadar kaç korucu alımı yapılmıştır? Bu alımların illere göre dağılımı nasıldır?

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.