betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

HDP’li başkandan ‘çözüm süreci’ özeleştirisi: ‘Barış ağlarını’ daha güçlü örmeliydik

 HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede, ‘çözüm süreci‘ ve Dolmabahçe mütabakatına ilişkin açıklamalarda bulundu. ‘Çözüm süreci’nin bitmesinde HDP’nin de sorumluluğu olduğunu savunan Dede, “HDP’nin de bunda sorumluluğu var ve özeleştiri..

Son Güncelleme: Whatsapp

 HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede, ‘çözüm süreci‘ ve Dolmabahçe mütabakatına ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘Çözüm süreci’nin bitmesinde HDP’nin de sorumluluğu olduğunu savunan Dede, “HDP’nin de bunda sorumluluğu var ve özeleştiri vermemiz gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Geçen ay yapılan olağan kongrede HDP Van İl Başkanı seçilen avukat Ümit Dede, kahvaltı salonunda gazetecilerle bir araya geldi.

‘Çözüm süreci’yle ilgili açıklama yapan Ümit Dede, yaşanan çatışmalara rağmen Kürt meselesinde demokratik yöntemlerin hayat geçmesi gerektiğini ifade etti.

Dede, “Genel anlamda toplumun beklentisi, çatışmalara rağmen Kürt meselesinin demokratik yöntemlerle çözülmesi yönündeydi. ‘Türkiye’nin temel sorunu Kürt sorunudur’ dedik, çünkü Kürt sorunu demokratikleşmeyle, ekonomiyle, kalkınmayla alakalı ve 2000’li yıllarda nispeten bunu yaşadık. 2013- 2015 yılları barış umutlarının en fazla yükseldiği ve demokratik siyasetin en fazla geliştiği dönem olarak hafızalarda yer aldı” diye konuştu.

‘ÖZELEŞTİRİ VERMEMİZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ’

‘Çözüm süreci’nin sona ermesinde partisinin de sorumluluğu olduğunu belirten Dede, şunları kaydetti:

“2015 yılında halkta en fazla umut doğuran Dolmabahçe mutabakatıydı. Ama hemen ertesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Dolmabahçe yok, müzakere yok’ demesiyle birlikte başlayan süreçte, büyük barış ve demokrasi umudunu kaybettik. Tabii ki HDP’nin de bunda sorumluluğu var ve özeleştiri vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Barışın ağlarını çok daha güçlü biçimde örmeliydik.”

Toplumun barışa ihtiyaç duyduğunu belirten Başkan Ümit Dede, şöyle konuştu:

“Biz barış sürecinde çeşitli provokasyonların olabileceğini biliyorduk. Örneğin, Tendürek’te Ağrı halkı provokasyonu engelledi ve orada Ağrı halkının gösterdiği refleksi tüm provokasyonlara karşı göstermeliydik. Bu dönemin kapanması, çatışmalı sürece girilmesi, yaşadığımız 2015-2017 döneminde barışa ne kadar ihtiyacımız olduğunu net bir biçimde gösterdi.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.