HDP’nin ‘Bêjin Na’ adlı referandum şarkısını seslendiren sanatçıya hapis cezası

 HDP’nin ‘Bêjin Na’ adlı referandum şarkısını seslendiren sanatçıya hapis cezası Sanatçı Seyda Perinçek’e 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi HDP’nin “Bêjin Na” adlı referandum şarkısına getirilen yasağın..

Son Güncelleme: Whatsapp

 HDP’nin ‘Bêjin Na’ adlı referandum şarkısını seslendiren sanatçıya hapis cezası

Sanatçı Seyda Perinçek’e 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi

HDP’nin “Bêjin Na” adlı referandum şarkısına getirilen yasağın ardından, şarkıyı seslendiren sanatçı Seyda Perinçek’e daha önce hakkında açılan davalardan hapis cezası verildi. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) referandum seçimlerinde kullandığı Kürt sanatçı Seyda Perinçek’in “Bejin Na-Hayır deyin” şarkısı Van, Şırnak, Diyarbakır ve Muş’ta valiliklerce şarkı, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” ile “Huzur ve güven ortamında olumsuzluklara neden olabileceği” gerekçeleriyle yasaklandı. Yasağa tepki gösteren Perinçek, “Bütün halkın kaderinin bir insanın iki dudağı arasında olması kabul edilemez. Halk monarşik bir sistem istemiyor. Bu yasağı koyanlar da bunu görüyor. Bu şarkıyı yasaklamakla halkın yüreğini susturamazsınız. Tek dil, tek vatan, tek bayrak bizim istediğimiz bir sistem değil” dedi.

Perinçek, “Herkesin kendi diliyle, kültürüyle kendi topraklarında özgürce yaşama hakkı var. Referandumda ‘Hayır’ın çok baskın çıkacağını bildikleri için halkın sesini hem sanatta hem siyasette kesmek istiyorlar. Biz bu baskılara boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu. Perinçek hakkında daha önce açılan davalar kapsamında hapis cezası geldi. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2015 yılında açılan soruşturma kapsamında “Örgüt propagandası yapmak” ile suçlanan Perinçek’e, 14 Aralık 2016 tarihinde aynı gerekçe ile verilen 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası, şarkının yasaklanması ardından 28 Mart tarihinde kesinleşti. (Kaynak: Dihaber)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.