Hopa Halkçı Demokratik Meclis

 Hopa Halkçı Demokratik Yerel Yönetim Meclisinin Düzenlediği panele katlım yoğun oldu.. Hopa Halkçı Demokratik Yerel Yönetim Meclisi’nin, ‘Hopa’da Başka Bir Belediyecilik Mümkün mü?’ başlığıyla düzenlediği panelde ‘Hopa’dan başlatılan direnişin kısa..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Hopa Halkçı Demokratik Yerel Yönetim Meclisinin Düzenlediği panele katlım yoğun oldu..
Hopa Halkçı Demokratik Yerel Yönetim Meclisi’nin, ‘Hopa’da Başka Bir Belediyecilik Mümkün mü?’ başlığıyla düzenlediği panelde ‘Hopa’dan başlatılan direnişin kısa bir sürede tüm Türkiye’ye yayıldığı belirtildi. Gezi Direnişi’nin ilk kıvılcımının Hopa’da başladığını belirten panel katılımcıları, ‘Halkçı belediyeciliğin başka bir dünyayı mümkün kılabileceğini’ ifade ettiler.

Yerel seçimlere yönelik çalışmalarla başlatılan ve ÖDP, Halkevleri, Bağımsız Sol Unsurlar tarafından oluşturulan Hopa Halkçı Demokratik Yerel Yönetim Meclisi’nin,  ‘’Halkçı Yerel Yönetimler Niçin, Nasıl?’’ başlığıyla düzenlediği panelde Hopa’da yaşananlar ve mücadelenin Türkiye’deki yansımaları tartışıldı. Yeni Emre Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen ve Hopa’lıların yoğun ilgi gösterdiği panelde,  Hopa’daki çevre sorunları, çarpık kentleşme, sahillerin kirletilmesi, ranta açılan imar alanlarıyla kamusal alanların yok edilmesini anlatan bir slayt gösterisi de izletildi. 

Panele konuşmacı olarak katılan Yrd.Doç.Dr Deniz YILDIRIM, Yrd. Doç.Dr Evren HASPOLAT, Yrd. Doç.Dr Çiğdem ŞAHİN ve Mimar Mahmut ZEYTİNCİ, yaptıkları konuşmalarda halkçı belediyenin nasıl şekilleneceğini, nasıl örgütleneceğini anlattılar. 31 Mayıs 2011’de HES’lere karşı verilen mücadeleden sonra bir cadı avının başlatıldığını ifade eden panel katılımcıları,  bu cadı avından sonra bütün Türkiye’ye yayılan bir tepkiler zincirinin oluştuğunu belirttiler. 

Hopa’dan başlatılan direnişin Haziran isyanıyla birlikte bütün Türkiye’ye yayılan bir hat oluşturduğu ve bu hattın Hopa’dan Ankara’ya,  Ankara’dan İstanbul’a,  İstanbul’dan bütün Türkiye’ye yayılan bir gelişim izlediğinin belirtildiği panelde, düzen partilerine mahkûm olunamayacağının, derelerini, köylerini, yaşam alanlarını direnerek savunan insanların kendi yaşamlarına sahip çıkabileceklerinin de altı çizildi. 

Panelde konuşma yapan akademisyenler, yerellerden başlatılan sol-sosyalist birlikteliklerin,  ortak yerel yönetim ve belediyecilik anlayışı için güçlerini birleştirmeleri gerektiğini söyledi. Hopa Halkçı Demokratik Yerel Yönetim Meclisi’nin belirleyeceği adayla girilecek yerel seçimlerde, Hopa’dan bütün Türkiye’ye başka bir dünyanın mümkün olduğunun gösterilebileceğini belirten akademisyenler, başka bir Türkiye’nin bu anlayışla yeniden kurulabileceğini de ifade ettiler.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.