“HOPA VE ARHAVİ’Lİ BALIKÇILAR ÇED TOPLANTISI YAPTIRMADI” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

“HOPA VE ARHAVİ’Lİ BALIKÇILAR ÇED TOPLANTISI YAPTIRMADI”

Bu haber 30 Kasım 2021 - 18:18 'de eklendi ve kez görüntülendi.
“HOPA VE ARHAVİ’Lİ BALIKÇILAR ÇED TOPLANTISI YAPTIRMADI”

Arhavi de Arhavi spor tesislerinde yapılan ÇED bilgilendirme toplantısına katılan Hopalı, Arhavi’li balıkçılar ve vatandaşlar, Denizlerin kirleneceği ve balık neslinin son bulacağı gerekçesiyle iki ayrı ÇED bilgilendirme toplantısını yaptırmadı.

“HOPA VE ARHAVİ’Lİ BALIKÇILAR ÇED TOPLANTISI YAPTIRMADI”

Gençağa Karafazlı –

Artvin- Artvin’in Arhavi ve Hopa ilçe sınırları arasında Çamlıköy sahilde iki ayrı şirketin yapmayı planladığı 70 adet kafes balıkçılığı projesi ÇED bilgilendirme toplantısı balıkçıların ve vatandaşların tepki göstermesi sonucu yapılamadı.

Sabah saat 10.00 da Arhavi spor tesislerinde Defne Su Ürünleri İnş. San. ve Ticaret AŞ’nin ÇED bilgilendirme toplantısı başladı.

Toplantı öncesi Arhavi belediye başkanı Vasfi Kurdoğlu, Arhavi halkının ve balıkçılarının bu projeye kesinlikle karşı olduğunu kendilerinin de mayıs ayında belediye meclisinde oy birliği ile Arhavi sahillerinde kafes balıkçılığını istemedikleri doğrultusunda karar aldıklarını ifade ederek meclis karar örneğini kurum yöneticilerine ileterek ÇED bilgilendirme toplantısı istemediklerini söyledi.

Başkan Kurdoğlu’nun konuşması sonrası balıkçılar mahalle muhtarları ve yaşam savunucusu vatandaşlar toplantı salonunu terk ederek ÇED bilgilendirmesi yaptırmadı.

Vatandaşların bu tepkileri sonrası Artvin tarım il müdürlüğü yetkilileri ÇED bilgilendirme toplantısını halkın karşı çıkması nedeniyle iptal ettiklerini tutanak altına alarak ayrıldı.

 

“BALIKÇILAR İKİNCİ ÇED TOPLANTISINI YAPTIRMADI”

Birinci ÇED toplantısının ardından Özpekler Su Ürünleri şirketi temsilcileri ile Artvin il tarım il müdürlüğü yetkililerinin vatandaşlara ÇED bilgilendirme toplantısı için toplantı salonuna gelme çağrısı yaptı.

Toplantı başlamadan önce söz alan Hopa Avcılar ve Balıkçılar Derneği başkanı Seyfi Yazıcıoğlu, vatandaşlar ve balıkçılar adına söz alarak, kafes balıkçılığının denizlerde ve çevreye verdiği zararları açıklayarak, “Burada devasa bir kafes balıkçılık çiftliği kurmak istiyorlar. Bu çiftliklerle balıkçılarımızın balık avlama alanları tamamen yok olacak. Bilim insanlarının açıklamalarından da görüyoruz ki kafes balıkçılığı denizlerimiz ve balıklarımızı yok ediyor. Yaban hayatın yok olması demek insanlarımızın bir anlamda geleceğinin yok olması demektir. Bunun örneklerini Ege ve Marmara bölgelerinde daha iyi görmekteyiz, burada kesinlikle kafes balıkçılığı istemiyoruz kesinlikle buna müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Başkan Yazıcı’nın bu açıklamaları ve tepkisi sonrası, balıkçılarda kesinlikle kafes balıkçılığını istemediklerini beyan ederek ÇED bilgilendirmesi yapılmasına karşı çıktı. Yaşanan bu gelişimler üzerine Tarım müdürlüğü temsilcileri ile muhtarlar kafes balıkçılığının istenmediği doğrultusunda tutanak tutarak imza altına aldılar.

“BALIKÇILAR KAFES BALIKÇILIĞINA KARŞI”

Yirmi yıldan beri balıkçılık yapan ve kafes balık çiftlikleri denizde yaşamın son bulması anlamına geldiğini söyleyen Burhan Özgen avlanma sahalarının kısıtlı olduğunu. Bu nedenlerden dolayı balıkçılık yapamadıklarını. Kafes Balıkçılığının ekolojik dengeyi de bozduğunu bu nedenlerden dolayı kafes balıkçılığı projesine karşı olduklarını ifade etti.

20 yıllık balıkçı Emrah Özkara zar zor geçindiklerini belirterek, “bizi tamamen bitiriyor bunlar zaten Arhavi’nin çıkışında bir tane kafes balık çiftliği yapmışlar” buna nasıl izin verildiğini de anlamadıklarını ifade eden Özkara Kafes balık çiftliklerine karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.

“250 BİN METRE KARE ALAN YOK OLACAK SAHİLLER BİTECEK”

Denizin kirlenmesi ile bölgede balıkların özelikle hamsi balığının yumurtalamadığına dikkat çeken yaşam savunucusu Hasan Azaklı balıkların Gürcistan’a göçtüğünü belirterek, bölgede kafes balıkçılığı ile ilgili ciddi bir denetimin olmadığına dikkat çeken Azaklı,  firmaların bu durumu fırsata dönüştürdüklerini, Arhavi Hopa arası sahilde 70’e yakın kafes balık çiftliğinin hayata geçirilmesiyle 250 bin metrekare devasa bir alanın işgal edilmesi anlamına geleceğini iki ilçesinde sahillerinin yok olacağını ifade etti.

Balık avcılık alanlarının yok olacağını söyleyen yaşam savunucusu Osman Zeki Yakut değil 1 tane 10 tanede firma gelse de kafes balıkçılığına karşıyız. Her şeyden önce yöre sakinleri olarak çevremize sahip çıkacağız dedi.

“DENİZ KİRLİLİĞNE SEBEP VERMEYECEĞİZ” 

Aslen Denizli’li olan 1974’ten beri alabalık üreticisi olduğunu belirten Defne Su Ürünleri firma sahibi Yasin Özpek amaçlarının ülkeye istihdam sağlamak ve insanlara iş olanağı yaratmak olduğunu, çevre ve deniz kirliliğine sebep verecek hiçbir çalışmanın içerisinde olmadıkları, amaç ülkeye doların artış gösterdiği bir süreçte ekonomik gelir elde ederek katkı sunmak olduğunu ifade etti.

“DENİZDE DEVASA BİR ALAN KAFESLERLE ÖRÜLECEK” 

Söz konusu kafes balıkçılığı ile ilgili olarak Defne Su Ürünleri İnş. San. ve Ticaret AŞ’nin 201050 m2’lik alanda 50 metre çaplı kafesler ile Özpekler İnşaat Taahhüt Dayanıklı Tüketim Malları Su Ürünleri San. Ve Tic. Ltd. Şti’nin 196048 m2’lik alanda 30m çaplı kafesler öngörülmekteydi. Bu hesaplamalara göre her iki şirketin Arhavi açıklarında toplam 397098 m2’lik alanda devasa büyüklükte bir kafes balıkçılığı projesi hayata geçirilmek isteniyordu.

“HOP HALKI KUZUOĞLUNA İZİN VERMEDİ”

Geçen hafta Hopa’da düzenlenen ÇED bilgilendirme toplantısında AKP Fındıklı ilçe yönetim kurulu üyesi Hasan Kuzuoğlu’na ait (kuzuoğlu Grup) yapmak istediği Kafes balık çiftliği ÇED bilgilendirme toplantısına Hopa halkı izin vermemişti

Kuzuoğlu yanına getirdiği yaklaşık 50 kişilik çalışanını balıkçı ve vatandaş olarak toplantı salonuna sokarak ÇED toplantısının yapılmasını sağlamaya çalıştığı ancak balıkçılar ve vatandaşlar tepki göstererek ÇED bilgilendirme toplantısı yaptırtmamıştı.

Öte yandan AKP li yönetici Kuzuoğlu nun Trabzon, sürmen ilçesi Çamburnu mevkiine kafes balık çiftliği yapmak için çalışmalar sürdürdüğü ancak milli savunma bakanlığı tarafından bu projeye sıcak bakılmadığı öne sürüldü.

“KUZUOĞLU OLAYI PROVOKE ETTİ SALDIRDI”

AKP yöneticisi Hasan Kuzuoğlu geçen yıl Fındıklı Çağlayan vadisinde vatandaşların izni olmadan arazilerine borular döşeyerek balık çiftliğine su getirmeye çalışmış vatandaşlar hakkında dava açmıştı.

Davanın keşfi esnasında Kuzuoğlu çalışanlarını yanına getirerek yaşam savunucularına karşı kışkırtmış olaylar çıkmıştı.

Kuzuoğlu mahkeme hakiminin keşfi tamamlaması sonrası bir aracın üzerine çıkarak çalışanlarına “bakın biz en büyük çevreciyiz. Bunlar yalancı bakın CHP il başkanı burada ilçe başkanı burada bunları yürüten belediye başkanı HDP li burada” diyerek tahrik edici konuşmalar yapmış yaşam savunucuları ile Kuzuoğlu’nun çalışanları arasında arbede yaşanmıştı.

Olay esnasın Jandarma saldırganlara müdahale ederek saldırıyı önlemişti. Olaylar sonrası Fındıklı Belediye başkanı Ercüment Cervatoğlu bir açıklama yaparak, kimsenin tehditleri karşısında susmayacaklarını, bahse konu fabrikanın çalışma ruhsatı olmadığını işçilerin mağdur olmamaları için fiili bir işlem yapmadıklarını eksiklerini tamamlaması için şirket yetkililerine çağrıda bulunduklarını açıklamıştı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş