Hopa’lı sağlık emekçileri iktidara seslendi “haklarımızı alana kadar alanlardayız” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Hopa’lı sağlık emekçileri iktidara seslendi “haklarımızı alana kadar alanlardayız”

Bu haber 15 Aralık 2021 - 15:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Hopa’lı sağlık emekçileri iktidara seslendi “haklarımızı alana kadar alanlardayız”

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), İstanbul Tabip Odası, Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Genel Sağlık-İş), İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) ve Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikasının çağrısı ile yapılan iş bırakma eylemi nedeniyle  İstanbul başta olmak üzere bir çok ilde eylemler gerçekleşti.

“Sağlık emekçilerinin talepleri karşılanan kadar alanlardayız”

Gençağa Karafazlı –

“Bıçak kemikte”

Artvin ,Hopa da SES üyeleri Devlet hastanesi önünde iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Uyarıyoruz: Oyalama Değil Hakkımız Olanı İstiyoruz! Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri bu çalışma rejimini kabul etmiyor! Artık Bıçak Kemikte sloganlar atan SES üyeleri Hopa Devlet hastanesi önünde gerçekleştirdikleri iş bırakma eyleminde ,bugün gelinen aşamada tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri ağır çalışma koşulları, uzun nöbetler, eksik istihdam, sağlıkta şiddet, özlük haklarının aşındırılması nedeniyle zor durumda olduklarına dikkat çekti.

“Sağlık emekçileri ülkeyi terk etmek için çare arıyor”

Gerçekleşen eylemde Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Artvin Temsilciliği adına basın açıklamasını okuyan Uzman Dr Ali Dokumacıoğlu, ;

“Genç hekimler başta olmak üzere sağlık emekçileri ülkeyi terk etmekte çareyi arıyor. Kamuoyuna yansıdığı gibi ağır çalışma koşulları ve mobbing etkisi ile intiharlar yaşanıyor. Uzun nöbetler sonrası uykusuz kalanlar trafik kazalarında yaşamlarını yitiriyor. Yüzlercemiz pandemi ile mücadelede yaşamını yitirdi. Yüz binlercemiz enfekte oldu. Bu da yetmezmiş gibi yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırının biraz üzerinde kalan düşük aylık gelirler ile hepimiz birden ‘Geçinemiyoruz’ demeye başladık” ifadelerini kullandı.

Evet artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Onun için iş bırakarak bu gün alanlara çıktıklarını dile getiren Dr.Dokumacıoğlu ;

İktidarın savunuculuğunu yaptığı ve uyguladığı sağlık sistemi toplum sağlığı için artık önemli bir risk halini aldığını bu sistemin yürütülmesini olanaksızlaştırmış ve  Koronavirüs salgını mevcut sağlık sisteminin, toplum sağlığını korumak bir yana daha da riske attığını çok acı bir şekilde önlerine koyduğunu belirtti.

“Artık bu şartlarda çalışamıyoruz”

Dokumacıoğlu  açıklamasını şu sözlerle sürdürdü; “Halkın sağlığını tehlikeye atan bu sağlık sisteminin yürütücüleri, iş özel sağlık işletmeleri ve zenginleri korumaya yönelik politikalara gelince hiçbir sınır tanımamış; salgın döneminde dahi bu anlayışından vazgeçmemiştir. Yüzlerce insanımız, sağlık çalışanı yaşamını yitirirken; onlar sağlık sistemlerinin, şehir hastanelerinin güzellemeleriyle günlerini geçirmektedirler.
Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri salgın döneminde canla başla çalışırken aynı zamanda işsizlikle, işten atılmalarla, yoksullukla karşı karşıya bırakılmıştır. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri “artık bu şartlarda çalışamıyoruz” diyerek istifa ederken, emekli olurken; sağlık emekçileri yurtdışına göç ederken tüm bu sorunları konuşmak, çözüm önerilerimizi iletmek için Sağlık Bakanı’yla görüşme taleplerimizi defalarca ilettik. Sağlık Bakanı’nın sağlık ve sosyal hizmet emekçilerin çalışma koşullarını, sağlık ve yaşam sorunlarını, toplum sağlığını sağlık emek meslek örgütleriyle konuşmasından daha doğal ne olabilir? Bu görüşme taleplerini karşılamak Sağlık Bakanı’nın bizlere ve topluma karşı sorumluluğu değil midir” diye konuştu

Mevcut sağlık sistemi işkolu emekçileri ve halk açısından da iflas ettiğini , halk sağlık hizmetlerine erişilemediğini, Kronik hastalığı olanlar bile bu pandemi sürecinde tedaviye ulaşamadığını ifade eden Dokumacıoğlu;Halkın verdiği vergiler yetmezmiş gibi 14 kalemde katkı katılım payları ilave ücretler alınmaktadır. İlaçlar ödeme kapsamından çıkarılmakta, çok sayıda ilaca erişememe hali yaşandığını söyledi.

“İktidar her şeyi görüyor”
Artık yaşamlarına mâl olan bunca sorunu  duymazdan, görmezden gelen iktidarın, aslında her şeyi gördüğünü iktidarın her şeyi bildiğini söyleyen Dr. Dokumacıoğlu açıklamasını şu sözlerle sürdürdü;

“Siyasal iktidar y, aşanan sorunları ne yazık ki pandemi döneminde çok daha belirgin olan algı yönetimleriyle çarpıtmaya, kendisini bir şeyler yapıyormuş gibi göstermeye çalışmaktadır.
Ülkeyi yönetenler angarya koşullarında, sefalet ücretleri ile bizleri çalıştırırken ayrım yapmamaktalar. Ne zaman haklarımızı elde etmek için ortaklaştığımızda, güçlü ses çıkardığımızda bizleri ayırmak için ekibin bir kısmına yönelik kısmi yasal düzenlemeler yapmakta, mobbing uygulamakta, ötekileştirme dahil her türlü yöntemle bizi baskı altına almaya çalışmaktalar. Bizler bunun farkındayız. Nasıl hizmeti üretirken ekip olarak çalışıyor isek haklarımızı almak içinde ekip olarak mücadele edeceğiz”

“Sağlık emekçilerinin talepleri karşılanan kadar alanlardayız”

Sorunları çözülene kadar  mücadeleye devam edeceklerini kaydeden Dokumacıoğlı ,sağlık emekçilerinin çözülmesi gereken sorunlarıyla ilgili taleplerini şu şekilde sıraladı;

“Uyarıyoruz: Torba yasa kapsamında gündeme gelen mevcut teklifin altında ve tüm işkolu emekçilerini kapsayacak tarzda bizlerin TBMM’ye gönderdiği ve muhalefet patileri tarafından kanun teklifi olarak sunulan, emekçilerin ekip olma prensibine uygun herkesi kapsamayan hiçbir teklifi kabul etmiyoruz.
Sorunlarımızı muhatabı ile çözemediğimiz için bu gün alanlardayız. Sorunlarımızın köklü çözümü ancak bu sağlık sisteminin tümüyle değişmesi ile gerçekleşecektir. Halkın ve işkolu emekçilerinin taleplerini karşılayacak, hizmet üretenlerin ve alanların örgütleri aracılığı ile sağlık ve sosyal hizmetlerin planlanmasından sunulmasına kadar karar alma süreçleri içinde yer alacağı sağlık sistemi inşa edilinceye kadar birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Sağlık emekçileri sorunlarıyla ilgili  acil olarak çözülmesini istedikleri taleplerini şu şekilde açıkladılar;- Özelleştirme politikalarından vazgeçin.
– Koruyucu sağlık hizmetlerini öncelleyin.
– Tüm işkolu emekçilerine emekliliğe yansıyacak yoksulluk sınırı üzerinde temel ücret uygulamasını başlatın.
– Güvencesiz, gerçekdışı bahanelerle işimizden edildiğimiz ve köleliği dayatan çalışma koşullarına son verin.
– Güvenceli çalışabilme koşullarını sağlayın. Şiddete karşı etkili yasa, güvenli işyerleri sağlıklı çalışma ortamları oluşturun.
– COVID-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası
– Ağır ve tehlikeli işler kapsamında faaliyet yürüten tüm işkolu emekçileri için 5 yıla 1 yıl yıpranma payı verin.
Bizleri yok sayanlara sorumluluk görev ve yükümlülüklerini hatırlatmak için uyarımızı yapmaya devam edeceğiz. Bu eylem ve açıklamalarımız emeğimize, geleceğimize, halkın sağlık hakkına sahip çıktığımızı gösteren bir uyarıdır. İktidar artık topluma, sağlık çalışanlarına kulak vermelidir. İktidar bilmelidir ki sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin söyleyecek sözü, bu sistemi değiştirecek gücü vardır.”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Artvin Temsilciliği gerçekleştirdiği eylem sonrası hastane kapısında horon ve halaylarla  olaysız son buldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş