betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

HÜDA PAR: Asker, zorla evlerimize girip burada mevzileniyor

 Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) sokağa çıkma yasağı ve operasyonların devam ettiği bölgelerde, güvenlik güçlerinin birçok ailenin evine zorla girdiğini, buralarda mezilenip çatışmaya girdiklerini duyurdu. Kobani’ye destek eylemleri sırasında güvenlik..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) sokağa çıkma yasağı ve operasyonların devam ettiği bölgelerde, güvenlik güçlerinin birçok ailenin evine zorla girdiğini, buralarda mezilenip çatışmaya girdiklerini duyurdu.

Kobani’ye destek eylemleri sırasında güvenlik güçleri ile birlikte hareket eden ve YDG-H üyeleriyle girdiği çatışmalarla hatırlanan HÜDA PAR, bu kez güvenlik güçlerinden şikayetçi. Yoğunlukla Diyarbakır ve çevresinde örgütlü olan HÜDA PAR, birçok sivilin hayatını kaybettiği ve sokağa çıkma yasağının günlerdir devam ettiği Diyarbakır ve Şırnak’a bağlı ilçelerde güvenlik güçlerinin, hane halkı içindeyken evlere izinsiz girip buralarda mezilendiği açıkladı. Yaşananları yazılı açıklama ile duyuran HÜDA PAR, ailelerin mermilerin hedefi haline geldiğini belirtti. 

Açıklama şöyle:

“Son bir haftadır özellikle çatışmaların yoğunlaştığı Cizre, Silopi, Nusaybin, Dargeçit ve Sur ilçelerinde sivil halkın can, mal ve mesken güvenliğinin ciddi anlamda ihlal edildiğine dair somut bilgiler hem basına yansımakta hem de tarafımıza ulaşmaktadır.

Örgüt tarafından şehir merkezlerine taşınan şiddete karşılık devlet güçlerinin yaptıkları operasyonlar ve sokağa çıkma yasakları halkı neredeyse canından bezdirmiş durumdadır. Örgütün sivil halkın rızası olmadığı halde evlerin önüne hendek kazması ve evlere zorla girerek mevzilenmesi, halkı istemediği bir çatışmanın tarafı haline getirmiş; ölümlü vakalar dahil olmak üzere çok ciddi mağduriyetlerin yaşanmasına sebebiyet vermiştir.

EVLER KARARGAHA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Son günlerde operasyon yürüten devlet güçlerinin de, rızası olmadığı halde sivil halkın evlerine girdiği ve orada mevzilenerek o evleri adeta bir karargaha dönüştürdükleri tarafımızca tespit edilmiştir.

Bu kapsamda 19.12.2015 günü Cizre-Nur mahallesinde Halis ve Muhlis Gözüngü adlı üyelerimizin evlerine rızaları olmadığı halde asker tarafından el konulmuş ve evlerde mevzilenilmiştir. Her iki üyemizin evinde hala askerler bulunmakta ve fiili olarak bir çatışma yaşanmaktadır. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle üyelerimiz ve aileleri evi de terk ederek güvenli bir yere geçemediklerinden mermilerin hedefi durumundadırlar. Bu durum, üyelerimizi hem istemedikleri bir çatışmanın tarafı haline getirmekte hem de ailelerin tamamının can güvenliğinin tehlikeye atılmasına neden olmaktadır.

Çatışmaların mümkünse sona erdirilmesi, değilse de şehir merkezlerinin dışına çıkarılması gerektiğine dair çağrımızı bu münasebetle bir kez daha yineliyor, ister devletten gelsin ister örgütten gelsin halkın evlerine zorla girmeyi mesken ma’suniyetinin ihlali olarak gördüğümüzü ve bunu kabul edilemez bulduğumuzu özellikle belirtiyoruz.

Daha fazla sivil can kayıplarının yaşanmaması ve mağduriyetlerin artmaması adına devlet güçlerini bu üyelerimizin evlerini derhal boşaltmaya; İslami hassasiyetleri, insan haysiyetini göz önünde bulundurmaya ve hukuk içerisinde kalmaya davet ediyor, bu tavrı kınadığımızı kamuoyuna bildiriyoruz.” (ZETE)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.