“HZ. MUHAMMED DEVRE DIŞI BIRAKILDI”

Haydar Baş’ın kurduğu Yeni Mesaj gazetesinde İsrail ile Milli Görüş ilişkisine dair Necmettin Erbakan’ı suçlayıcı çok sert bir yazı kaleme alındı. Kuruculuğunu Haydar Baş’ın yaptığı, oğlu Hüseyin Baş’ın genel başkan olduğu Bağımsız..

“HZ. MUHAMMED DEVRE DIŞI BIRAKILDI”
Son Güncelleme: Whatsapp

Haydar Baş’ın kurduğu Yeni Mesaj gazetesinde İsrail ile Milli Görüş ilişkisine dair Necmettin Erbakan’ı suçlayıcı çok sert bir yazı kaleme alındı.

Kuruculuğunu Haydar Baş’ın yaptığı, oğlu Hüseyin Baş’ın genel başkan olduğu Bağımsız Türkiye Partisi’ne yakın Yeni Mesaj gazetesinde Necmettin Erbakan ve Milli Görüşçülere yönelik sert yazılar yayınlanmaya devam ediyor. Gazetenin köşe yazarı Akın Aydın, “Milli Görüşçülerin İsrail ve dinler arası diyalog gömleği” başlıklı iki adet yazı kaleme aldı.

Yeniden Refah Partisi’nin yerel seçimlerde İsrail, Filistin ve faiz konularında Erdoğan’ı nakavt ettiğini, Saadet Partisi’ni ise by-pass ettiğini yazan Akın Aydın, Necmettin Erbakan’ın İsrail ile 20’den fazla anlaşma yaptığını iddia etti.

“MİLLİ GÖRÜŞÇÜLERİN ÜZERİNDE DİNLERARASI DİYALOG GÖMLEĞİ VAR”

Akın Aydın, şöyle devam etti:

“Şu bir gerçek ki şimdi çoğalsalar da bu zihniyet ne yiyor, ne içiyor ise gerçekleri çok iyi inkâr edip, bir de insanları buna inandırıyorlar. En başa gidersek! Türkiye siyasetindeki İslamcı, muhafazakâr ve milliyetçi anlayışların patenti ABD’ye aittir ve komünist Rusya’ya karşı kullanmak için dizayn edilmiştirler. Komünizmin çöküşünden sonra sıra İslam dünyasına geldi. İslam dünyasının siyasi kuşatma ve askeri çökertme projesinin adı Büyük Ortadoğu Projesidir. ‘Müslümanları bölük bölük Hristiyan yapma ama kendilerini, Müslüman zannettirme’ projesinin adı da ‘Medeniyetler İttifakı, kültürlerarası ya da dinlerarası diyalog’ projeleridir. Evet, Erdoğan üzerindeki milli görüş gömleğini çıkardığını bizzat itiraf etmişti. Ama Erdoğan’ın da, Milli Görüşçülerin de üzerlerinde İsrail, ABD, AB dostluğu, onlar olmadan olmayız itikadı ve dinlerarası diyalog gömleği var. Arşivlerimiz, bu zihniyetlerin kayıtları ile dolu. Bugün hain dedikleri Fethullah Gülen ve yapılanması ile nasıl beraber yürüdüklerini anlatan Merhum Prof. Dr. Haydar Baş Hocamız ve bizlerdik. ”

“HZ. MUHAMMED DEVRE DIŞI BIRAKILDI”

Akın Aydın’ın verdiği örnekler şunlar:

“Milli Görüş’ün Almanca tanıtım broşüründe, ‘Milli Görüş nedir?’ sorusuna Haç, Hilâl ve Siyon Yıldızı resimleri ile tanımlama getirilmiştir. Bu üçleme dinlerarası diyaloğun beynelmilel sembolüdür. Hz. İbrahim’de buluşmaya davet vardır, Hz. Muhammed (s.a.v) devre dışı bırakılmıştı.

Milli Nizam, Milli Selamet yani Erbakan’ın hızlı dönemlerinde, Milli Görüş camilerine papazların, heyetler halinde geldiğine çok şahitler vardır. (Yusuf Toraman–1970’li yıllar).

Kuzey Hollanda Milli Görüş Federasyonu, 2003 yılında, Mirac Kandilini papazlarla İncil müzesinde kutlamıştır. Bir önceki yıl da Mevlid Kandilinin, Musa ve Harun kilisesinde kutlandığı ifade edilmiştir.

2004 yılında Milli Görüş camilerinde asılı bir afişte, 26–29 Mayıs 2004’te Hannover’de düzenlenen İslâm haftasına davet var: ‘Ayrılıkları kaldıralım’ sloganıyla Hz. Peygamberin Ravzası ile Donn Kilisesi arasında köprü kurulmuş ve hak ile bâtıl eşitlenmiştir.

İGMG (Milli Görüş’ün) Berlin ve Stutgart teşkilatlarınca 2007 yılı takozlu Hicret takvimlerinde Kelime–i Şehadet ‘ten Muhammed Resulullah kısmı çıkartılmıştır.

İGMG (İslâm Toplumu Milli Görüş) sitesinde (26 Kasım 2009) Milli Görüşün Dinler arası Diyaloğa bakışı başlığında, Merkez Camii’nde, ‘tek bir tanrıya iman ediyor olmanın manası mucibince’ çok sayıda Müslümanın ve Hristiyan’ın katıldığı bir program tertip edildi.

Sitede ‘tanrının birliği iki dinin de ortak paydasını oluşturuyor’ deniyor. İmam ve rahip, Kur’an’dan ve İncil’den alıntılarla bu fikri anlatıyorlar.”

NECMETTİN ERBAKAN, ÇEVİK BİR VE İSRAİL İLE SAVUNMA SANAYİİ PROJESİ

Yazısının devamında, Necmettin Erbakan hükümetinin İsrail ile “Savunma Sanayii İş Birliği” başlıklı bir anlaşma yapılması planlandığını belirten Akın Aydın, “Erbakan Hükümeti, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir’in, İsrail ile imzaladığı ‘Askerî Eğitim ve İş Birliği Anlaşması’nda olduğu gibi gerçekleşecek ikinci anlaşma içinde gizlilik istemiştir. Necmettin Erbakan bizzat bu şart ile imza atacağını Genelkurmay Başkanlığı’na iletmiştir. Ne var ki imza tarihinden bir gün önce Hürriyet gazetesi ‘İsrail’le Gizli İmza’ haberiyle anlaşmayı manşetten kamuoyu bilgisine taşımıştır. Anlaşmanın duyulması üzerine Dışişleri ve Milli Savunma Bakanlıkları içeriğine dair kamuoyunu bir gün öncesinde aydınlatmak durumunda kalmıştır.” satırlarını yazdı.

Aydın, anlaşmanın 28 Ağustos 1996 yılında imzalandığını belirtti.

ERBAKAN İLE İSRAİLLİ BAKAN GÖRÜŞMESİ: “BU OLAYDAKİ GARİPLİK ŞU”

Akın Aydın şöyle devam etti:

“İşte o günlerde Milliyet gazetesinde 09 Nisan 1997 tarihli ve ‘Erbakan’ın İsrail ile diyaloğu’ başlıklı yazısında Sami Kohen şöyle diyordu; ‘İsrail Dışişleri Bakanı David Levy’nin Türkiye ziyaretinin en önemli yanı Başbakan Necmettin Erbakan ile görüşmesinin -eninde sonunda- gerçekleşmiş olmasıdır. Bu görüşmenin yapılmış olması dahi, gerek Türkiye, gerekse İsrail açısından, önemli bir gelişme. Bir Türk diplomatının deyişi ile ‘bu konuda öteden beri var olan bir tabu, böylece yıkılmış oldu…’ Bu olaydaki gariplik şu: Genelde, uluslararası temaslarda, eleştirel sözler ‘içerde’ söylenir; ‘dışarda’ da samimi pozlar verilir. Erbakan-Levy buluşmasında bunun tersi oldu: ‘Dışarıda’ sert laflar edildi, yüzler asıldı, eller bile sıkılmadı; ‘içeride’ ise karşılıklı işbirliğinden ‘filozofik’ (yani dinsel) konulara kadar çeşitli meseleler samimi bir atmosferde konuşuldu, görüşme de böylece dostça noktalandı…”

İSRAİL’Lİ BAKANIN TÜRKİYE GEZİSİ

Akın Aydın, yazısında, Levy’nin Türkiye gezisini şöyle özetledi:

1- Siyasal alanda iki taraf, giderek gelişen işbirliğinin yararı ve bunu sürdürmek gerektiği konusunda mutabık. İşbirliği alanlarından biri terörle mücadeledir. Bu yönde bilgi alışverişi dahil, temaslar sıklaştırılacaktır. İki ülke de özellikle Suriye ve İran konusunda aynı duyarlılığı ve kaygıları paylaşıyor. İki ülke uluslararası platformlarda da birbirilerine destek olacak. Örneğin İsrail Türkiye’ye AB adaylığı konusunda yardım edecek…

2- Ekonomik alanda Serbest Ticaret Anlaşması’nın TBMM tarafından onaylanması ile 500 milyon dolarlık ticaretin yakında bir milyar, 2000’li yıllarda 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

İki taraf bir Ekonomik Karma Komisyonu kurmaya karar verdi. Bu komisyon çeşitli ortak girişim projelerini inceleyecek. İsrail, Türkiye’de yatırım yapacak, teknolojik yardım sağlayacak…

“MİLLETİ AYIKTIRMAK LAZIM”

Necmettin Erbakan ile Milli Görüş’ün İsrail konusunda iki yüzlü olduğunu iddia eden Akın Aydın, yazısını şöyle noktaladı: Sayın Erbakan iktidarı döneminde aleyhinde konuştuğu Yahudi devletiyle 20 gizli anlaşma yapıyor. Su, askeri eğitim, istihbarat anlaşmaları vesaire… Şimdi kalkıp Filistin’i bombalayan İsrail’i tel’in ediyorlar! Sen İsrailli pilotları Konya semalarında eğittin. Milletimizin bu gerçeği çok iyi görmesi lazım. Bir taraftan İsrail karşıtı görüneceksin, öte yandan gelirini bunların kanalıyla temin edeceksin ve milleti ‘Ben İsrail karşıtıyım’ diye ikna edeceksin. Böyle bir şey olamaz. Bunları ortaya koyup, milleti ayıktırmak lazım.”

Kaynak: Yeni Mesaj

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.