İKİZDERE’Lİ KARADENİZ” BEN KÖYLÜLERİMİ SATMADIM” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İKİZDERE’Lİ KARADENİZ” BEN KÖYLÜLERİMİ SATMADIM”

Bu haber 15 Mayıs 2021 - 12:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İKİZDERE’Lİ KARADENİZ” BEN KÖYLÜLERİMİ SATMADIM”

İkizdere’de karapropagandaya alet edilen Güler Karadeniz: Taş ocağına karşıyım

Direnişin önünde dururken toplantıda yayımlanan video nedeniyle köylülerini sattığı iddia edilen Güler Karadeniz konuştu: “Bakan bey sözlerimi çarpıttı. Ben köylülerime kızdım. Taş ocağına karşıyım.”

GENÇAĞA KARAFAZLI -HÜSEYİN ALTUNTAŞ-ÖZEL -HABER

İkizdere İşkencedere Vadisi’nde Cengiz inşaatın İyidere’de deniz dolgusu üzerinde yapılacak olan lojistik liman inşaatının taş temini için açılmak istenen taş ocağının yaşam alanlarını yok edeceği gerekçesiyle günlerdir direnen yurttaşların mücadelesi devam ediyor.

Taş ocağına karşı çıkan yurttaşları “bilgilendirmek” için İkizdere’ye giden ve yaklaşık 5 köylü yurttaşın da çağrılı olduğu toplantıda yurttaşlarla görüşen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, Gülşen Karadeniz’e ait olduğu belirtilen “Bizi kandırdılar, oyuna geldik” şeklinde sözlerin de yer aldığı bir tanıtım videosunu yayınlanması, Karadeniz’e yönelik tepkilere neden oldu.

 

İşkencedere’de direnen yurttaşlardan Güngör Baş adlı yurttaş, Rize başta olmak üzere AKP  yanlısı bilinen STK ve bazı meslek örgütlerinin mücadeleyi başarısız göstermek ve dayanışmayı bölmek için kara propaganda başlattıklarını belirterek “Gülşen Karadeniz ablamız direnişimizin ilk gününden itibaren en başlarda yer alan kişiydi. Onu parayla kimsenin teslim alması söz konusu değildir. Bakan Karaismailoğlu toplantıda konuşma yapan Güler Karadeniz’in videosunu yayınlayarak onun bizimle dayanışma içerisinde olmasını engellemeye çalışmıştır. Zaten Bakan’ın toplantısında köylüler değil kendi peşine getirdiği bürokratları vardı” diyerek bakanın yayınladığı videonun kara bir propaganda olduğunu iddia etti.

Yaşanan bu gelişmeler ardından hiç kimseyle görüşmeyen ve mücadeleden vazgeçmekle suçlanan Güler Karadeniz’e ulaştık.

Yaşananlarla ilgili soruları cevaplayan Karadeniz, Bakan Adil Karaismailoğlu’nun konuşmalarını çarpıttığını, kendisine adeta terörist muamelesi yapıldığını köylülerinin kendisine sahip çıkmadığı için kızıp eylemlere katılmadığını anlattı. Karadeniz, yaşam alanlarının yok olmasına hâlâ karşı olduğunu ifade etti.

Bakanın yayınladığı videoda kandırıldığınıza dair ifadeler var. Video hakkında ne söylersiniz?

Ben orada kandırıldığımı söylemedim. İnsanlar beni eleştiriyor. Diyorlar ki ‘Sen devlete çok büyük eleştiriler yaptın.’ Ben devlete mi büyük eleştiriler yaptım. Ben orada sadece köyümü, toprağımı savundum.

Bakan ile aranızda geçen diyalog nedir?

Bakana dedim ki, “Ben sizi eleştirdim çünkü size yönetme hakkı verilmiş. Yaptığınız açıklama sayın bakan çok geç oldu. Biz burada her türlü mağdur olduk. Bakanım muhalifler bizi suçladı size oy verdiğimiz için. Siz de bizi yanlış şeyler ile suçladınız. Terörist denildi. Bizim buradan terörist çıkmaz. Ben karakol komutanlığına terörist, eylemci olarak gözüküyorum. Ben orada vatandaşlık hakkımı savundum Sayın Bakan. Siz burada terörist gibi bizi değerlendirdiğiniz o farklı düşüncedeymişiz gibi suçladınız” dedim.

Üstü kapalı bir şekilde anlattım. Bunda ne var. Bakan da, millet de orada.

“DAVADAN VAZGEÇTİM DEMEDİM”

Ben bu davadan vazgeçtim de demedim. Bakan bunları neden söylemiyor? Bizim tüm sıkıntımız arazilerimiz ve taş ocağı yaptırtmamaktı. Bizim yaşam alanımız burası. Çalışma alanımız orası. Bizim amacımız bu değil miydi? Beni orada eleştiriyorlar bunları söyledim terörist mi oldum?

Videodan sonra şirket yetkilileri sizin yanınıza geldi mi?

Buraya gelmişler buraları dolanmışlar benim kapıma da kimse gelmedi. Kapımı çaldılarsa bayramın yarınki gününü görmeyeyim.

“ELEŞTİRİLERİM VİDEOYA KONMAMIŞ”

Taş ocağı davanızdan vazgeçtiniz mi? Bakanın yayınladığı videosunda bizi kandırdılar dediniz mi?

Ben açık oynuyorum kartlarımı iki yüzlü oynamıyorum. Ben vazgeçtim davamdan diye bir kelime hiçbir yerde kullanamadım. Bakan yayınlamış videosunda bir bölümü, eleştirilerimi koymamış. Ben dedim ki orada arıcılık var hayvancılık var organik çay var. Bütün bunlar var. Bütün bunları o alanda yapıyoruz. Aynı videoda söyledim. Taş ocağına tabii ki karşıyım.

Benim sadece o eleştirilerimi kendi işine gelenleri aldı koydu yayınladı işine gelmeyenleri çıkardı. Benim orada eleştirilerim de vardı onları neden koymadılar ben her şeyi açık söyledim.

Ben orada normal şey yapıyorum anlatıyorum canlı olarak çekmişsin birebir. Altına altyazı satırlar geçerek. Devletin yaptıklarını, yapmadıklarını anlatırken. Orada benim yapmadıklarını alıp da yaptıklarını bırakmak doğru bir şey mi. Benim laflarım orada çarpıtılmış.

Güler Karadeniz, toprağının çayının bağının yok olmasını istemiyor. Bazı ikiyüzlü durumlar yüzünden bu insanlar ile de beraber yürümek istemiyor doğru mu anladım?

Evet benim zaten açıkladığım bu. Sayın bakan bizi yanlış değerlendirdi, vatandaşlık hakkını ararken suçlu durumuna düştük.

Bakana bunları söylediniz mi?

Bize terörist muamelesi yapıldı. Biz burada herhangi bir zihniyetle savaşmıyoruz. Bizim vatandaşlık hakkımız, köyümüze taş ocağı istemiyoruz, yanlışlık bunun neresinde? Bunlara hiç sesini çıkarmadı.

Siz bir açıklama yaptınız ama bu açıklamayı en başında yapacaktınız sayın bakan dedim. Buraya girmeden önce. Geçti filan dedi bakan, ben de baktım oradaki adam her şeyi yetiştiriyor. Ben o adama da daha fazla dert anlatmaya girmedim. Biz kullanıldık. Ama ben söylediklerimin hep arkasındayım.

Sizi kimler kullandı?

Maalesef partiler tarafından kullanıldık. Herkes oraya bizimle savaşmaya, mücadele etmeye geliyor herkes. Ama sen farklı şeylere girmeyeceksin. Parti ismi orada kullanmayacaksın.

Milletvekilleri gelsin dozerlerin önünde dursun diyorlar siz ne diyorsunuz?

Hepsinin kendilerinin destek vermesi lazım buraya. Ama siyasi olmayacak. Ben sayın bakan dedim gidin sorun herkese ama beni kimse sevmiyor ya çünkü ben iki yüzlü, üç yüzlü oynamıyorum. Benim tavrım açık ve net. Dönüyorum köylere arkadan böyle öbüründen para al, ben öyle değilim. (Cevizlik ve Gürdere muhtarları AKP’den ramazan için yardım paketleri alıp köylülere dağıttığı iddiaları)

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Ben samimi hakkını savunuyordum. Herhangi bir parti, kişii şahısla alakası yok. Bunları ben röportajlarda da söyledim. Herhangi bir zihniyete, düşünceye, insana rant olsun diye yapmadım ben vatandaşlık hakkımı savunuyorum, burada yaptığım tamamen doğal hakkımı aramak. Ben tabii ki taş ocağına karşıyım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş