İmam Nikahlı Eşini Öldürmekle Suçlanan Mehmet Basık Tutuklandı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İmam Nikahlı Eşini Öldürmekle Suçlanan Mehmet Basık Tutuklandı

Bu haber 13 Mayıs 2024 - 14:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İmam Nikahlı Eşini Öldürmekle Suçlanan Mehmet Basık Tutuklandı

Antalya’da yaşayan kayıp Nihal Babayiğit’ten 7 aydır haber alınamıyor. Aile, Babayiğit’in kan içindeki fotoğraflarını gönderen Mehmet Basık’tan şikayetçi oldu. Basık cinayet şüphesiyle tutuklandı.

Antalya’nın Serik ilçesinde yaşayan Vedat Babayiğit (45), 7 aydır kayıp olan işitme engelli kızı Nihal Babayiğit’in (24) boynunda kan izleri, yerde hareketsiz yatar halde fotoğrafının kendilerine ulaştığını ve kızının birlikte yaşadığı Mehmet Basık’ın (25) cinayet şüphesiyle tutuklandığını söyledi. Vedat Babayiğit, kızının bulunması istedi.

Nihal Babayiğit, 2022’de sosyal medyadan Batman’da yaşayan işitme engelli Mehmet Basık ile tanıştı ve bir süre sonra kayboldu. O dönem Nihal Babayiğit’i arayan babası Vedat Babayiğit, kaybolduktan yaklaşık 2 ay sonra kızlarının Mehmet Basık ile Batman’da dini nikahla birlikte yaşamaya başladığını öğrendi. 2023’te çocukları olan Nihal Babayiğit ile Mehmet Basık arasında anlaşmazlık çıktı. İddiaya göre Nihal Babayiğit, doğumdan 15 gün sonra bebeği Batman’da bırakıp, Serik’teki ailesinin yanına döndü.

MEHMET BASIK TUTUKLANDI

Geçen yıl 9 Ekim’de ise Mehmet Basık, Serik’e gelip Nihal Babayiğit ile buluştu. Bu tarihten sonra Nihal Babayiğit’ten bir daha haber alınamadı. Ailesi Nihal Babayiğit’i ararken, bu yıl 1 Mayıs’ta dayı Ali Yılmaz’a ulaşan ve Mehmet Basık’ın tanıdığı olduğu öğrenilen kişiler, çeşitli fotoğraf ve videolar gönderdi. Basık’ın cep telefonuyla görüntülü görüşme yaptığı kişiye, Nihal Babayiğit’in boynunda kan izleri, yerde hareketsiz yatar vaziyetteki fotoğrafını paylaştığı belirlendi. Aynı videoda Mehmet Basık’ın kadının kimliğini ve cep telefonunu da gösterdiği anlar yer aldı. Aile, bu video ve fotoğraflar üzerine Nihal Babayiğit’in hayatından endişe ettikleri gerekçesiyle polise başvurdu.

Soruşturma kapsamında Serik Emniyet Müdürlüğünün asayiş ekipleri, 2 Mayıs’ta Mehmet Basık’ı Batman’da gözaltına aldı. Basık işlemlerinin ardından çıkarıldığı sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı. Aileye gönderilen ve konum içeren bir mesaj üzerine polis ekipleri, Serik Millet Bahçesi’nde kadavra köpekleriyle geniş kapsamlı arama yaptı ama Nihal Babayiğit’in izine ulaşamadı.

BABA: KIZIMIZ YAŞIYOR MU?

Polisin olayla ilgili araştırmaları sürerken, kayıp kızından haber almayı bekleyen Vedat Babayiğit, “Kızımız 9 Ekim’den bu yana kayıp. Olayın öncesinde 3 ay beraberdik. 9 Ekim’de dini nikahlı eşi Batman’dan Serik Otogarı’na geliyor, saat 09.00 sıralarında. Kızımla saat 11.00 gibi buluşuyorlar. Mehmet Basık saat 13.30 gibi gidiyor. O andan sonra kızım kayıp. Kızımız yaşıyor mu yoksa başına bir şey mi geldi, onu araştırıyoruz. Emniyete de başvurduk. Dini nikahlı eşi şu an cezaevinde. Biz onun yaptığına inanıyoruz. Yüzde 100 o yaptı. Kızım için polis kadavra köpekleriyle millet bahçesinde arama yaptı. Bize telefonla bir mesaj geldi. Oranın konumunu attılar. Orası detaylı şekilde arandı ama bir şey çıkmadı” diyerek süreci anlattı.

“15 GÜNLÜK ÇOCUĞUNU BİLE GÖSTERMEDİLER”

Babayiğit, “Pandemi döneminde tanıştılar. Uzaklaştırmaya çalıştık ama uzaklaşmadı. Evlendiler. Kızım hamileydi. Batman’da doğum yaptı. Bebek 15 günlükken kızım 2-3 defa görüntülü arama yaptı. Devamlı ‘Beni de buradan kurtarın’ diye ifadeleri vardı. Damadın babasını aradım. ‘Çocuklarımı istiyorum. İkisini de istiyorum’ dedim. O da ‘Kızın kendine bakamıyor, çocuğa nasıl bakacak?’ dedi. ‘O zaman kızımı getir’ dedim, getirdi. 15 günlük çocuğunu bile göstermediler. Torunumu getirmedi” diye konuştu.

“ÖLÜ VEYA DİRİSİNİ İSTİYORUZ”

Kızının, damadı tarafından öldürülmüş olabileceğine dair videolar ve görüntüler olduğunu belirten Vedat Babayiğit, “Gaziantep ve İstanbul’da işitme engelli iki çocuk var. Damadım sosyal medyadan yayın yapıyor. Otogardan çıkarken otobüsün içinde bunları paylaşıyor. Onlar da ekran görüntüsü alıyor, lazım olur diye. Kızımın dayısına atıyorlar, bu görüntüleri. Biz de tabii hızlandırdık süreci. Emniyet güçleriyle paylaştık. Şu anda Mehmet Basık hapiste. Kızımızın canından endişe ediyoruz. Tek derdimiz kızımızın bir an önce bulunması. Canlı ya da ölü. En azından öldüyse gidip dua edebileceğimiz bir mezarı olur. Ne olursa olsun biz ona hazırız artık. Ölü veya dirisini istiyoruz. Yaşıyorsa kabulümüzdür. Ölüyse bile bir mezar taşı olsun istiyoruz artık” ifadelerini kullandı.

“SÜREKLİ KIZIMIZI ÖLÜMLE TEHDİT EDİYORMUŞ”

Dayı Ali Yılmaz da “Yapanlar en ağır cezayı alsın istiyoruz. Bunlar birbirlerini seviyordu ama son zamanlarda kızımız bu çocuktan korkuyordu. Sürekli kızımızı ölümle tehdit ediyormuş. Yeni çocuğu olduğu için ses çıkaramıyormuş. 15 günlük bebeği de annesinden ayırdılar. Tehdit ettiği için gidemiyordu ama çocuğunu da çok istiyordu ” dedi. (DHA)

Fotoğraf: MA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş