betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Irak, Kerkük’te saldırıya geçti

 Irak Ordusu, Haşd-i Şabi ile birlikte Kerkük’e operasyon başlattı. Haşd-i Şabi’nin Tuzhurmatu’daki Kürt mahallelerine girdiği bildirildi. HABER MERKEZİ – Irak Kürdistanı Güvenlik Ajansı, Iraklı güvenlik güçlerinin Kerkük kent merkezindeki askeri üs ve..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Irak Ordusu, Haşd-i Şabi ile birlikte Kerkük’e operasyon başlattı. Haşd-i Şabi’nin Tuzhurmatu’daki Kürt mahallelerine girdiği bildirildi.


HABER MERKEZİ – Irak Kürdistanı Güvenlik Ajansı, Iraklı güvenlik güçlerinin Kerkük kent merkezindeki askeri üs ve petrol kuyularını Peşmerge’den almak için harekete geçtiğini açıkladı.

Güvenlik Ajansı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, Irak güvenlik güçleri  ve Haşdi Şabi’nin Kerkük’ün güneyindeki Tazehurmatu’dan topyekün harekete geçtiği ifade edildi. Açıklamada, söz konusu güçlerin amacının, Kerkük kentine girip Peşmerge’nin kontrolündeki “K1 Askeri Üs” ve petrol kuyularını almak olduğu kaydedildi. 

Irak Devlet televizyonu Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin güvenlik güçlerine, halk ve Peşmerge ile işbirliği içinde Kerkük’te güvenliği tesis etme emri verdiğini bildirdi.

“IRAK GÜÇLERİ KÜRTLERE SAVAŞ BAŞLATTI”
IKBY lideri Mesut Barzani’nin sözcüsü Ari Mamchae de “Irak güçleri Kürtlere karşı savaş başlattı” açıklamasını yaptı. Mamchae, “ne yazık ki Irak hükümeti masaya oturup bizimle konuşmak yerine, askerlerini göndererek bize saldırmaya başladı. Konuşma taleplerimizi reddederek bize karşı bir savaş başlattılar” şeklinde konuşru. 

IRAK ORDUSU: ASKERİ ÜS VE GAZ BÖLGESİNDE KONTROL SAĞLANDI
Gece başlayan harekatın ardından öğlene doğru Irak ordusundan bir açıklama yapıldı. Açıklamada K1 Asker üssünün yanı sıra Kerkük’ün güneyindeki Kuzey Gaz Şirketi’ne ait alan, bir enerji santrali ve endüstri bölgesinin kontrolünün sağlandığını duyurdu. bu iddia Kürt kaynaklar tarafından doğrulanmadı.

IKBY’den yapılan açıklamada Haşd-i Şabi’nin kullandığı beş askeri aracın imha edildiği duyuruldu.

Rudaw haber sitesi de Tal Alwad ve Taze Hurmatu’daki KYB (Kürdistan Yuertseverler Birliği) Peşmergeleri’nin bulundukları yerlerden çatışmadan çekildiğini duyurdu. Ayrıca Tal Alwad’a takviye Peşmerge gücü gönderildiği bildirildi. 

HAŞD-İ ŞABİ TUZHURMATU’YA GİRDİ
Kerkük’ün güneyindeki bazı mahallelerin Haşdi Şabi’nin eline geçtiği belirtiliyor. Rûdaw’a konuşan Tuzhurmatu Asayişi Müdürü Kawe Mele Perwez, bazı peşmerge birliklerinin çekilmesinden dolayı, Haşdi Şabi’ye bağlı güçlerin, Kürtlerin bulunduğu mahallelere girdiğini söyledi.

PKK: KERKÜK’TE SAVUNMA HATTI OLUŞTURUYORUZ
PKK’nin askeri kanadı HPG, Kerkük’te “halkı korumak için savunma hattı oluşturmaya başladığı” açıkladı. ANF’de yer alan habere göre açıklamada “Bölgede bulunan HPG Güçleri Komutanlığı, ‘Kerkük’ü savunmak isteyenler mevzilerimize doğru gelsin’ çağrısında bulundu” denildi. 

Irak hükümeti dün, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkililerini Kerkük’e PKK militanlarını yerleştirmekle suçlamış, bu durumun ‘savaş ilanı’ olduğu belirtmişti.

VALİ HALKI SOKAĞA ÇAĞIRDI
Irak Merkezi Hükümeti tarafından azledilen Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Erbil merkezili Rudaw televziyonundan “Her Kürt, Kerkük için silahlansın” çağrısı yaptı. “Mesud Barzani’den emir beklediklerini” vurguladı.

Petrol zengini Kerkük kentini savunmak için silah alan bazı sivilleri ziyaret eden Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Peşmerge’nin eyaleti savunmaya hazır olduğunu söyledi.

Peşmerge komutanı Başkan Yardımcısı Kosrat Rasul ise Kerkük’e 3000 Peşmerge daha yerleştirdiğini söyled

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.