İsrail saldırılarında gazeteciler öldürüldü - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

İsrail saldırılarında gazeteciler öldürüldü

Bu haber 14 Ekim 2023 - 10:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.
İsrail saldırılarında gazeteciler öldürüldü

Meslektaşları ve görgü tanıklarına göre Reuters kameramanı İssam Abdullah dün Lübnan’ın güneyinde çatışmaları takip ederken İsrail saldırısı sonucu öldürüldü. Reuters gazetecinin ölümünü doğruladı. Saldırıda altı gazeteci daha yaralandı.

Reuters yaptığı açıklamada “Kameramanımız İssam Abdullah’ın öldürüldüğünü öğrenmekten derin üzüntü duyuyoruz” dedi ve Abdullah’ın güney Lübnan’da sınırdaki çatışmaları canlı yayınlayan Reuters ekibinin bir parçası olduğu belirtti. Haber ajansı, yaralanan iki Reuters çalışanının da Thaer al-Sudani ve Maher Nazeh’in olduğunu ve tıbbi bakım gördüklerini söyledi. Ajans saldırıyla ilgili daha fazla ayrıntı elde etmek için yetkililerle birlikte çalıştığını da söyledi.

GAZETECİLER SALDIRIDAN İSRAİL’İ SORUMLU TUTUYOR

Olay yerinde bir fotoğrafçısı bulunan Associated Press, Hizbullah ile çatışma sırasında bir İsrail top mermisinin grubun yakınına düştüğünü duyurdu. AFP’nin aktardığı Lübnanlı bir güvenlik kaynağına göre bölge daha önce de İsrail saldırılarının hedefi olmuştu. Al Araby TV kameramanı Charbel Francis ise saldırı gerçekleştiğinde diğer gazetecilerden yaklaşık 50 metre uzakta dururken bir tepede İsrail bombardımanını çektiğini söyledi. Francis, İsrail bombardımanını kastederek, “Lübnan’dan bir şey fırlatıldığını görmedik, her şey tepeye düşüyordu” dedi.

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, dün yaptığı açıklamada İsrail’in ülkenin güneyindeki sınır bölgesinde gazetecileri direkt hedef alan bir saldırı gerçekleştirdiğini belirtmişti.

İSRAİL: OLAYI ARAŞTIRIYORUZ

İsrail ordusu bugün yaptığı açıklamada Reuters kameramanının öldürüldüğü olaydan haberdar olduğunu ve olayın soruşturulduğunu belirtti. Açıklamada “Reuters muhabiri ile ilgili olaydan haberdarız. Olayı araştırıyoruz. Elimizde halihazırda görüntüler var. Çapraz inceleme yapıyoruz. Bu trajik bir olay,” dendi.

İSSAM ABDULLAH KİMDİR?Beyrut’ta video gazeteciliği (videographer) yapan 37 yaşındaki Abdullah, Suriye ve Ukrayna’daki çatışmaları ve bu yıl Türkiye’deki depremler de dahil olmak üzere diğer önemli haberleri takip etmişti. Meslektaşları, arkadaşları ve sevenlerinden oluşan geniş bir çevre cuma günü sosyal medyada Abdullah’a övgü dolu mesajlar yayınladı ve Beyrut’ta onun için bir anma nöbeti tuttu. (DIŞ HABERLER)
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş