KAFKASÖR FESTİVALİNİN BAŞBOĞASI ŞİMŞEK OLDU

 34. Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında Kafkasör Yaylasında yapılan boğa güreşleri nefes kesti. Doğal güzelliğiyle ünlü bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen ve iki gün süren boğa..

Son Güncelleme: Whatsapp

 34. Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında Kafkasör Yaylasında yapılan boğa güreşleri nefes kesti. Doğal güzelliğiyle ünlü bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen ve iki gün süren boğa güreşlerinin ilk gününde deste, ayak ve küçükorta kategorileri olmak üzere toplam 3 kategoride 38 boğa arenaya çıktı. Boğa güreşlerinin ikinci gününde ise Büyükorta, Başaltı, Baş kategorilerinde ki güreşler yapıldı.

76 Boğa Kıyasıya Mücadele Etti

 Güreşlere Rize, Artvin ve ilçelerinden toplam 76 boğa katıldı. Güreşlerinin son günü olan Pazar günü ise 40 boğa kendi kategorilerinde kıyasıya mücadele etti. Altı kategoride gerçekleşen güreşlerde toplam 35 bin TL para ödülü verilirken başboğa ise sahibine  11 bin TL kazandırdı.

Artvin Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Derneği’nin düzenlediği güreşleri, Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Hamdi Selçuk ile yaklaşık 30 bin kişi izledi.

34. Randevunun Galibi Şimşek

Kafkasör festivalinin en önemli etkinliği olan boğa güreşlerinin son gününde baş kategorisinde 10 boğa mücadele etti. Rakiplerini tek tek eleyen Şimşek ve Gaddar Efe isimli boğalar finalde karşı karşıya geldiler. Sponsorluğunu Ercüment Atlılar’ın yaptığı Murat Şimşek’e ait 9 sırt numaralı Şimşek isimli boğa ile Yıldırım Kasap’ın Sponsorluğunu yaptığı, İbrahim Yıldırım’a ait, 88 sırt numaralı Gaddar Efe isimli boğa finalde kapıştı. Her iki boğada izleyenlere mükemmel bir güreş izletirken nefes kesen mücadeleden Murat Şimşek’e ait Şimşek isimli boğa galip ayrıldı.

Artvin ve ilçelerinde gerçekleşen her güreşlere boğalarıyla katılım sağlayan Murat Şimşek uzun süredir hasret kaldığı Kafkasör şampiyonluğunu sonunda Şimşek isimli boğasıyla kazandı. Tam bir boğa güreşleri aşığı olan Murat Şimşek galibiyet sonrası ödülünü Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’den aldı. Birinci Murat Şimşek ve İkinci İbrahim Yıldırım’a ödüllerini takdim eden Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe yaptığı konuşmada;  “Kıymetli hemşerilerimiz 34. Kafkasör Kültür ve Sanat Festivalini boğa güreşlerin finaliyle kazasız belasız bitirmiş bulunmaktayız. Festivalimiz 5 gün sürdü. Şuana kadar yapılanların en iyilerinden biri olduğunu düşünüyorum. Gönül arzu ediyor ki bunu daha da artıralım bir hafta olsun. Hatta niyetim Cuma açılışını yapıp ertesi hafta Pazar günüde bitirelim. Yani 10 Günlük bir Kafkasör şenliği olsun. Bu burada ki hemşerilerimizin festivalin kalitesini artıracak faaliyetleri yapılmasıyla olur. Aksi taktirde elimizdeki değerleri kaybederiz. Bir değerin kıymetini bilirsek Allah daha çok verir, bilmezsek alır götürür. Bunun için şuana kadar özveriyle hizmet eden jandarmasından emniyetine, belediye personelinden bütün emeği geçen geçmeyen sade vatandaşından Türkiye’nin her tarafından buraya gelen kardeşlerime teşekkür ediyorum.  Artvin sizinle güzel. Artvin hep birlikte Artvin olursa güzel diyorum. İnşallah 35.’sinde daha güzel daha kaliteli, daha Artvin’e yakışır bir organizasyonla birlikte olma dileklerimle herkesi Allah’a emanete diyorum” dedi.

Horoz Şampiyonluğu Bu Yılda Kaptırmadı

Baş altı kategorisinde ise 16 boğa yer aldı. Bu kategoride muhteşem güreşler izleyenleri mest ederken Hilmi Aydın’a ait Horoz isimli boğa şampiyonluğu yine kimseye kaptırmadı. Hilmi Aydın’a ödülünü Artvin Valisi Kemal Cirit takdim etti.

Artvin Valisi Kemal Cirit ödül töreni sırasında yaptığı konuşmasına, festivalde emeği geçen herkese teşekkür ederek başladı. Cirit konuşmasının devamında; “Artvin’i marka şehir yapacağız. Bu bağlamda Kafkasör festivalini çok önemsiyoruz. Sizlerden böyle ilgi gördükçe bu festivali daha da güzel hale getireceğiz” dedi.      

Festivalin birinci gününde gerçekleşen boğa güreşlerinde ise deste kategorisinde Ünal Güven,  ayak kategorisinde Burhan Öztürk,  küçükorta kategorisinde ise Necdet Demirci’ye ait boğanın yaralanması nedeniyle hakem heyeti kararıyla Sinan Öztürk’ün boğası birinci oldu. Büyükorta kategorisi birincisi ise Erhan Keskin’e ait boğa birinci oldu.

554 Kiloluk Boğayı 7 Yaşındaki Seçkin Alana Getirdi

Büyük orta kategorisinde birinci olan Tiko isimli boğanın güreşi öncesi ve sonrasında renkli görüntüler yaşandı. 554 kiloluk Tiko’yu boğanın bakıcısı Yavuz Seçkin’in oğlu, 7 yaşındaki Eyüp Seçkin’in alana getirmesi, birinciliği kazanması sonrasında da boğanın üzerine çıkarak şampiyonluk sevinciyle arenayı terk etmesi büyük ilgi gördü, alkış topladı.

Saddam Bile Var

Büyükorta, Başaltı ve Baş kategorilerinde 40 boğanın mücadele ettiği Kafkasör’de boğalara verilen Tiko, Cellât, İmam, Çeçello, Karagoğa, Çakıcı, Bozo, Muro, Rüzgâr, Efe, Muhittin ve Saddam gibi isimler dikkat çekti. Boğaların, mücadeleleri sırasında zaman zaman saha kenarındaki kalabalığa doğru yaklaşmaları da heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu.

Kafkasör’de Madene Hayır

Artvin Kafkasör Yaylası üzerinde çıkartılması planlanan madencilik faaliyetlerine karşı direnen Artvin halkı festivalde de tepkilerini ortaya koydular. Maden çıkarılmasının Artvin’e zarar vereceğini düşünen Yeşil Artvin Derneği önderliğinde ki çevreciler madenin zararları hakkında bilgilendirme maksatlı stant açarak, broşür dağıttılar.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.