betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Karadeniz yaylalarında bir Kürt: Abdullah Erol

 HDP’den Giresun Adayı olan Abdullah Erol, katliamda hayatını kaybetti. Birçok demokrasi örgütünde geçirdiği direniş dolu hayatına Siirt’te başlayan, Giresun’da halkların kardeşlik köprüsünü kurmak için mücadele ederek devam eden ve yaşamını..

Son Güncelleme: Whatsapp

 HDP’den Giresun Adayı olan Abdullah Erol, katliamda hayatını kaybetti. Birçok demokrasi örgütünde geçirdiği direniş dolu hayatına Siirt’te başlayan, Giresun’da halkların kardeşlik köprüsünü kurmak için mücadele ederek devam eden ve yaşamını halkların özgürlüğü için Ankara’da yitiren Erol, 8 gün önce yine Ankara’da DİHA’ya verdiği röportajında, “Asker, polis, gerilla kimse ölmesin. İnsanlar ölmesin. Savaşı başlatanlar bizden korksun” demişti.

HDP’nin Giresun Milletvekili Adayı Abdullah Erol da, “Barış Mitingi”ne yönelik düzenlenen bombalı katliamda hayatını kaybetti. Erol, yaşamını halkların özgür, eşit ve adalet içinde yaşayabileceği bir dünya için mücadeleye adamıştı. 1972 yılında Siirt’in Baykan ilçesinde doğdu. Botan’nın direniş tarihli coğrafyasında doğan, Botan’ın suyu, ekmeği, havasıyla büyüyen Erol, üniversite yıllarını Dicle Üniversitesi’nde geçirdi.

HADEP’DEN  HDP’YE MÜCADELE DOLU BİR YAŞAM  

Üniversitede politik olarak da olgunlaşan Erol, 1998 yılında Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) Diyarbakır Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Erol’un yaşamı birçok demokrasi kuruluşunda mücadeleyle geçti. Diyarbakır Demokrasi Platformu üyeliği, 4 yıl boyunca yaptığı UNDP’nin Yerel Gündem 21 Kent Konseyi proje koordinatörlüğünün koordinasyon kurulu üyeliği, genel sekreter yardımcılığı, kent meclisi üyeliği ile yürüttüğü Çevre ve Sağlık Ana çalışma grubu başkanlığı ile KURDİ-DER ve Uluslararası Af Örgütü Diyarbakır grubu üyeliği bunlardan sadece bir kaçı.

KARADENİZ YAYLALARINDA BİR KÜRT: SAVAŞA SON VERECEĞİZ  

Erol’un Botan’ın özgür topraklarında başlayan yaşamı ve halkların kardeşliği için Giresun’da devam eden yaşamı yine halkların kardeşçe, sömürülmeden yaşasın diye memleketinden binlerce kilometre uzakta bulunan Ankara’da son buldu. Giresun’da devrimci bir Kürt olarak 7 Haziran öncesi seçim döneminde yaylalara çıkarak, Karadeniz halkının yaylarında kardeşlik ve barış mesajları veren Erol, düzenledikleri etkinliklerde bölge halkına Saray’ın savaşı nedeniyle toplumun cendereye alınmasına izin vermeyecekleri ve bunu yıkmak için yılmadan mücadele edecekleri sözü vermişti.

‘ÖLÜMLERİN DURMASI İÇİN TEK ŞANSIMIZ HDP’

Yaşamının memleketinden binlerce kilometre uzakta son bulmasının anlamı ve neden HDP şahsında tüm demokratik kesimlerin Ankara’da hedef alındığını Erol, yaşamını yitirmeden 8 gün önce DİHA’ya şöyle anlatmıştı:

“Gerilla, asker ve polis ölümlerinin durmasını, insanların ölmesini istemiyoruz. Bu ölümlerin durması için tek şansımız HDP olduğunu biliyoruz. Beklentimiz Karadeniz bölgesindeki halkın diğer bölgelerdeki insanların sorunlarını anlaması. Bütün ırkçı ve şovenist saldırılara rağmen mücadelemizi yürüteceğiz, oylarımızı artırarak savaşa son vereceğiz.”

YAŞAMINI DÜNYA ÇOCUKLARINA ADADI

Röportajdan sonraki sohbette Erol, şimdilerde kendisini amansız bir acı ve öfkeyle özleyen, ona hiç doyamayan, hayatları boyunca hep bir yerlerinde onun yokluğunu hissederek, kaç yaşına gelirlerse gelsin baba özleminin bir ömür içlerinden çıkmayacak iki çocuğundan bahsederek, çocukları şahsında tüm dünya çocuklarına daha özgür, adaletin ve barışın temelleri üzerine kurulu bir yaşam bir dünya “Miras” etmek için mücadele verdiğini belirtmişti.

‘HALKLARIN KÖPRÜSÜNÜ KURACAĞIZ’

Erol, 7 Haziran seçimlerinin Karadeniz’deki atmosferini yansıttığımız haber dosyasında ise DİHA’ya verdiği röportajda, “Tüm engellemelere rağmen halkların köprüsünü kuracağız ve büyük insanlık çağrısını Giresunlulara ulaştıracağız” demişti.

‘KARADENİZLİLERE HDP’Yİ ANLATABİLMEK HEYECAN VERİCİ’

Karadeniz’de Karadeniz türküleri söylemiş, Giresun’daki partililerle yaşamı paylaşmıştı. “Bir Kürt olarak Karadeniz’de seçim çalışması yürütmek nasıl bir duygu” diye sorulduğunda Erol, “Karadeniz halkından çok şey öğreniyorum. Onlara Kürtçe öğretiyorum. Karadeniz gibi muhafazakar yönü ile bilinen bir yerde HDP’yi anlatabilmek heyecan verici” diye yanıtlamıştı.

‘KÜRT VE LAZ HALKLARININ KADERİ ORTAK’    

Röportajda, “Kardeşlik köprüsünü Giresun’dan inşa etmek için adayım. Türkiye’de yaşanan sorunların ağırlığı karşısında AKP’nin diktatöryal duruma gittiğini gördük ve buna ‘dur’ demek için HDP olarak yola çıktık” diyen Erol, Kürt ve Laz halklarının ortak kader birlikteliğini hatırlatmıştı. Karadenizli devrimcilerin Kürt özgürlük hareketine olan katılımı ve mücadelesine değinen Erol, bundan dolayı Giresun’da aday olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirmişti.

‘TARİH BİZDEN HESAP SORAR’  

Erol, Kürt ve Karadenizli halklar arasında büyük benzerlikler olduğunu anlatmış, halkların özel politikalar ile birbirine düşman edildiğini ve bu seçimlerin halkların ortaklaşması açısından büyük bir fırsat olduğunu vurgulayarak, “Görevimizi yerine getirmezsek tarih bizden hesap soracak” demişti.Röportajında, “HDP barajı geçerek halkları bu ceberut devletin baskı sisteminden kurtaracak. Baraj aşılınca Türkiye halklarının önü açılacak” diyen Erol, AKP’nin ısrarı ile yeniden yapılmasına karar verilen seçimler öncesi gittiği barış mitinginde katledildi.

Erol’un çalışma arkadaşları,”Sarayı barışın altında bırakacağız” sözünü verdi. (DİHA)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.