Karadeniz’deki 1 yıllık doğalgaz üretimi 1 haftalık tüketimi karşılamıyor - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Karadeniz’deki 1 yıllık doğalgaz üretimi 1 haftalık tüketimi karşılamıyor

Bu haber 30 Ocak 2024 - 9:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Karadeniz’deki 1 yıllık doğalgaz üretimi 1 haftalık tüketimi karşılamıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar: Bugün itibarıyla üretimimiz 2,7 milyon metreküpe ulaşmış durumda.

Seçimler yaklaşırken AKP yine Karadeniz doğal gazı propagandasına sarıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi’nde incelemelerde bulundu.

İnceleme gezisinin ardından açıklama yapan Bakan Bayraktar, “Bugün itibarıyla üretimimiz 2,7 milyon metreküpe ulaşmış durumda. Ve inşallah nihai olarak üretimimizi günlük 40 milyon metreküpe çıkarmak ve 15 milyon hanemize doğal gazı buradan tedarik etmeyi hedefliyoruz” dedi.

Ancak Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketim miktarı yaklaşık 60 milyar metreküp. Türkiye’nin doğalgaz tüketimi 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 10,5 azalarak 53 milyar 521 milyon metreküpe geriledi. 2021 yılında ise toplam tüketim 59 milyar metreküp düzeyindeydi.

Bakan Bayraktar’ın açıkladığı günlük 40 milyon metreküp üretim hedefi bir yıl boyunca aralıksız sürdürülse dahi 2022 yılı tüketiminin ancak yüzde 36’sını karşılayabiliyor. Türkiye’nin yıllık tüketimi mevcut günlük üretim kapasitesi ile karşılaştırıldığında ise durum daha vahim. 2.7 milyon metreküplük üretim kapasitesi kesintisiz şekilde kullanıldığı durumda üretilen doğalgaz miktarı bir haftalık doğalgaz tüketimini dahi karşılamıyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA