“Kendimi ayı gibi hissediyorum” diyen Rize’li emekçi kadın isyan etti. - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

“Kendimi ayı gibi hissediyorum” diyen Rize’li emekçi kadın isyan etti.

Bu haber 31 Ocak 2024 - 15:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.
“Kendimi ayı gibi hissediyorum” diyen Rize’li emekçi kadın isyan etti.

GENÇAĞA KARAFAZLI

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) bünyesinde çalışan mevsimlik onlarca işçi kadro talebiyle, Rize’de çay işletmeleri genel müdürlüğü hizmet binası önünde toplanarak   AKP’li vekilleri ve üyesi oldukları Hak İş’e bağlı hizmet iş sendikasını protesto etti kitlesel basın açıklaması yaptı.

KENDİMİ AYI GİBİ HİSSEDİYORUM”

Rize Merkez’e bağlı Pazarköy Çay Fabrikası’nda çalışan Asiye Uzun ise 6 ay çalışıp 6 ay çalışmadıkları için kendilerini kış uykusuna yatmış gibi hissettiklerini dile getirerek “Sendika nerede. Niye çıkıp konuşmadı. Niye işçiye ekmek ver diye bağırmıyor. Kadroda değil. Ekmek istiyoruz. Konu kadro falan değil ekmek.  Kendimi ayı gibi hissediyorum. 6 ay çalış, 6 ay uyu. ÇAYKUR işçisi ayılar gibi 6 ay çalış, 6 ay uyu” ifadelerini kullandı.

Yılda 6 ay çalışan işçiler üyesi oldukları Öz Gıda İş sendikası yöneticilerini istifaya çağıran mevsimlik çalışanlar ‘Kadro hakkımız, söke söke alırız, Sendika istifa” şeklinde slogan attı. İşçiler AKP il başkanı Hikmet ayar ve AKP Rize Milletvekili Muhammet Avcı’nın işçilere verdiği sözleri tutmadığı gerekçesiyle yuhaladı.

Çocuğuyla eyleme katılan bir kadın işçi “Yıllardır AKP’ye oy verdim verilen hiçbir söz yerine gelmedi yeter artık bizde bu ülkenin insanıyız” Bir başka işçi kadın “Yıllardır bize umut verdiler oylarımızı aldılar gittiler neredesiniz şimdi yeter artık” Başka bir işçi “bu işi allahın bir kulu çözemez Erdoğan bu işe sahip çıkmıyorsa yazıklar olsun” diye tepki gösterdi. Gerçekleşen eyleme CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz, İyi Parti Rize merkez ilçe belediye başkan adayı Koksal Toptan, EMEP, Gıda iş sendikası üyeleri ile Öz gıda uyesi onlarca işçi katıldı. Eylemde polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı gözlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AKP li vekillerin 9 ay çalışma sözü verdiğini hatırlatan işçiler, çalıştıkları 6 ayın dışında çalışma haklarının askıya alındığını işverenlerin kendilerine ‘3-4 aylığına sizi çalıştırmayız’ dediklerini, buradan doğan mağduriyetin giderilmesi ve 12 ay çalışmak için kadro taleplerini yenilediler.

“ÇALIŞTIĞIMIZ SÜRELERDE GEÇMİŞ BORÇLARIMIZI ÖDÜYORUZ BUDA YETMİYOR”

İşçiler adına konuşan Arhavi Çay Fabrikası çalışanı Hanefi Çiçek “Ülkemizin ağırlaşan ekonomik koşullarında bu sürelere çalışmak hiçbir ihtiyacımızı karşılamamaktadır.

Ancak artık ülkemizin ağırlaşan ekonomik koşullarında Bu sürçle çalışmak hiç bir ihtiyacımızı karşılayamaz olmuştur geçtiğimiz yıl Çalışma Bakanı Sayın Vedat Bilgi’nin geçici işçilik sorununu çözeceğiz demesine rağmen bazı kurumlarda geçici işçi arkadaşlarımız Kadro almış ama kurumumuz çalışanları Bu düzenden faydalanamadı çay burayı kalabalık kadrolu personel çalıştığı sürelerde hep kar açıklamıştır Dolayısıyla Bizler mali nedenlerle kadro talebimizin kabul edilme işini asla kabul etmiyoruz,  senenin 6 ayı tamamen boş kalıyoruz Bu süre içinde ev kiramız faturalarımız çocuklarımızın okul masrafları ve bir sürü ihtiyacımızı karşılamamız  imkansız hale gelmektedir çalışmadığımız dönemde borçlarımız büküyor sürekli borçlanıyor büyük sıkıntılar yaşıyoruz çalıştığımız sürelerde de bu geçmiş dönemki borçlarımızı ödemek için çalışıyoruz ve Maalesef bu borçları da ödeyemiyoruz arkadaşlar aldığımız maaşın  önemli bir bölümü vergiye gitmektedir bütün bu sorunlara Çaykur’da yetkili olan öz gıda iş sendikası kayıtsız kalmış kadro taleplerimizi dile getirmeyi başaramamıştır . Bu sebeple Çaykur’da çalışan geçici işçi arkadaşlar olarak kadro talebimizi en yüksek sesle yineliyoruz arkadaşlar inanıyoruz ki Çaykur   içerinin bu haklı talebi karşılıksız kalmayacaktır.” Dedi.

“İŞÇİNİN SIRTINDAN ALDIĞINIZ PARA SİZE HARAM ZIKKIM OLSUN”

İyi parti rize merkez lçe beleidye başkanı eski çaykur çalışanı Köksal Toptan: Sizlerin adına hem siyasi temsilcilere hem sendika temsilcilerine seslenmek istiyorum siyasi temsilciler bundan bir yıl önce iki yıl önce sizlere kadro sözü verdiğini iyi biliyorum çalışma bakanlığını ziyaret ettiler fotoğraf çektirdiler kadro çalışması başladı diye bütün sosyal medyada paylaştılar size söz verdiler ama görüyorum ki seçim geçti hiçbir sözlerini tutmadılar Şimdi sizin adınıza onlara söz veriyorum Bu evlatlarımızın bu  işçi kardeşlerimizin haklarını verdiğiniz sözleri tutmanızı yerine getirmenizi istiyorum. İl Başkanı (Hikmet Ayar AKP Rize il başkanı) seçimden önce beyanat verdi iyi hatırlıyorum en azından sigortalarını çalıştıracağız dediler Hani bir yıl geçti verdiğiniz sözün arkasında niye duruyorsunuz?  Şimdi bu Öz gıda iş sendikasına sesleniyorum işçi kardeşimin sırtından 200 milyona yakın parayla alıyorsun ayrı kalıyorsun Avrupalıları geziyorsun Afrikalıları geziyorsun neredesin bakın,  5 yılda 6 yılda sizin sırtınızdan eski parayla 500 trilyona yakın para aldı aidat aldı Ankara’ya Genel merkeze verdiler bir misafir size Rize’ye yapamadılar bir lokal Dahi size yapamadılar trilyonun hesabını gelip bu Rize li ye vereceksiniz Bu işçiye  vermek zorundasınız isinin sırtından aidat alan sendikacılar bu para size Haram Olsun zıkkım olsun.

“KENDİ GELECEĞİNİZİ BAŞKALARINA İHALE ETMEYİN MÜCADELE EDİN DİRENİN YANINIZDAYIZ”

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz : “ yaklaşık olarak 2 yıldır kadro sorununuzu sürekli gündeme taşıdık bunu ulusal basına taşıdık ve Türkiye’nin gündemine taşıdık ve bu konuda da Milletvekilimiz sürekli mecliste söz  alıp bu konuyu gündeme getiriyor. Bizlerde Rize’nin meydanlarında tüm ilçelerinde sizlerin en insani hakkınız olan kadro sorununun çözülmesini dile getirdik dedik ki sizler bu insanlara kadro vermeyerek aynı zamanda bu insanları 6 ayda daha alışmalarını engelliyorsunuz. Bu anayasanın insanlara çalışanlara verdiği en temel hak çalışma hakkını çalışma hürriyetini engelliyorsunuz. Bu işin çözümü sizin örgütlü mücadelenizdedir, bu işin çözümü kendi geleceğinizi başkalarına ihale etmemekten geçer direneceksin mücadele edeceksiniz hakkınızı arayacaksınız yılmadan devam edeceksiniz Bizler de sizin bu mücadeleniz Dün olduğu gibi bugün de olduğu gibi yarın da sizlerle hep birlikte olacağız ve bu sonuca haklı mücadelenizi sonuçlarını çaykur da kadrosuz çalışan tüm işçilerimizin kadro Hakkı almalarını hep birlikte sağlayacağız.”

Çaykur da mevsimlik çalışan bir işçi hemşerisi Erdoğan’a verdiği sözü hatırlattı:

Sayın cumhur başkanımız bizlere söz verdi ne dedi” mevsimlik işçi kardeşlerim 9 ay 29 gün çalışacak” cumhurbaşkanı verdiğin sözde durun. Bizim çoluk çocuğumuz var biz okulları var biz bunları nasıl geçindireceğiz. Cumhurbaşkanımızın duymasını istiyoruz”

Bir başka işçi :  EYT gitti 3600 gitti ek gösterge gitti deprem neredeyse Yaralar sarıldı yara ne büyük bir yaraydı ki bir türlü kapanmadı ,arkadaşlar çalışıyoruz arkadaşlar oturuyor onunla görüştük bununla görüştük şunla görüştük e çalışıyoruz ortada bir sonuç yok”

“YILLARDIR ZULUM ÇEKİYORUZ YETER ARTIK”

Kucağında çocuğuyla eyleme katılan kadın işçi: Bu çocuğun hakkını yiyenler utanmıyor mu? kendi çocukları yok mu kapıcılık yaparak boya yaparak inşaatlarda çalışarak bu çocuklarını bakıyorlar kanser hastası hastaları var Kime gidecekler bunlar yeter ya yıllardır bu insanlar zulüm çekiyor ya görmüyorlar mı kendileri orada bir yıl maaş alıyorlar Ne olacak? şu çocuk ne olacak geleceğinden korkuyoruz Yeter artık hakkımızı versinler karnını 10 tL ye doyuranlar şimdi nerede? sesleniyorum buradan.

“HANİ VERDİĞİNİZ SÖZLER OYLARI ALDINIZ DEFOLUP GİTTİNİZ ALLAHINIZDAN BULUN”

Bir baka kadın işçi : Biz  6 ay çalışamıyoruz iş hakkımızı askıya alıyorlar çalışıyor gözüküyoruz gidiyoruz 3 -4 aylığına bizi işe almıyorlar Ekmek istiyorum kadro madro değil ekmek çocuğuma Altay Tok bir hayat yaşatıp diğer altı ayı aç geçiriyoruz bunu duysun yetkililer Altı ay yiyip Altay aç ben kadro mad ro değil Ekmek istiyorum anca o kadar alabildim işe girmişim Parası olan emekli oldu ben olamıyorum 8 sene daha vücudum buna sağlığım el vermez Ben ne zaman emekli olacağım 6 ay çalışmakla yetmiyor Bize yetmiyor, allah’ınızdan bulun başka bir şey demiyorum bize umut verdiniz Umut verdiniz Hani nerede seçimden önce dediniz ki “çalışıyoruz uğraşıyoruz” Hani nerede Oylar aldınız def alıp gittiniz”

Bir başka kadın işçi ise:

Neredesiniz kira ve faturalar 12 ay Devleti 6 ay kira vermiyorum elektriğim12 ay doğalgaz 12 ay belediye suyu 12 ay fatura alıyor kiralar 6 ayiı alsınlar bizden biz de  6 aya razı gelelim taşeron çalışıyor Çaykur kömür üretiliyor çay çöpünden ama Çaykur işçisi bundan faydalanamıyor orada çalış onlar çalışana kadar biz de çalışalım ya da bizim hakkımız bir çözüm bulsunlar.

Çaykur çalışanı başka bir kadın: Cumhurbaşkanımız talimatı verdiğini dile getirmişti Biz verilen talimatların gerçekten yerine getirilmesini istiyoruz biz 6 ay değil kadro istiyoruz”

“BENDE BU İKTİDARA YILLALRCA OY VERDİM BİZDE BU ÜLKENİN VATANDAŞIYIZ”

Annesine destek için eyleme gelen küçük çocuk araba almak istediğini ancak annesinin aldığı maaşın yetmediğini söylemesinin ardından çaykur işçisi kadın: 8 yaşındaki oğlum bile neyin ne olduğunun şu an farkında ben 2007girişliyim ve Aslen denizli’ liyim ben buraya gelip çay eksperliği meslek yüksekokula çay eksperliği bölümünü okudum ve tam 17 yıldır 4 Ayla başlayıp 6 aya çıkardılar ve senenin 6 ayı çalışıp geri kalan 6 ay bizi hiç düşünmeyen bir kurumun işçilereyiz benden öncekilere nasıl Kadro verildiyse bu kadro Bizim de hakkımızdır  Demek ki veriliyor Demek ki  verilebiliyor, ya bu ülkede yaşamak bizim için 6 aydan mı  ibaret geri kalan 6 ay  Biz ne yiyip ne içeceğiz? ya benim sadece eşimin maaşıyla geçiniyoruz ev taksitim var çocuklarımın okul masrafları var Bunlar oluyorsa oradan bakacaklara gelip İnsinler aşağıya yapabiliyorsa onlar yapsın sesiniz  çıksın yeter artık gerçekten yeter, gerçekten yeter, Ben de bu iktidardaki partiye oy verdim yıllarca vaatlerde bulundular Sendikada aynı şekilde ama hiçbir şekilde verilen sözleri yerine getirmiyorlar, Biz de bu ülkenin vatandaşıyız ya biz de bu ülkenin vatandaşıyız hangi ülkede böyle bir şey var 6 ay çalışıp Altay yatmak ? nerede, bu insanlar yazıklar olsun başka bir şey demiyorum

“CUMHURBAŞAKANIM VERDİĞİNİZ TALİMAT NEDİR”

Başka bir çaykur çalışanı işçi: Yal bize verilen söz hiç zaman da tutulmadı. Geçiştiriyorlar bir Seçim bitti tekrar bir bir seçim oda bitti yen bir seçim geldi Yetkililere gereken talimat verdik diyor Cumhurbaşkanımız verilen talimat nedir hiç kimseye bir şey demiyor sözler verildi ama hiçbirisi vaatler yerine getirmiyor biz var olan hakkımızı istiyoruz”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA