KTÜ’de görevli suçlanan doktor istifa etti - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

KTÜ’de görevli suçlanan doktor istifa etti

Bu haber 19 Kasım 2023 - 10:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.
KTÜ’de görevli suçlanan doktor istifa etti

Hastasıyla yeterince ilgilenmediği iddiasıyla suçlanan doktor çareyi istifa etmekte buldu

GENÇAĞA KARAFAZLI

Geçirdiği kaza sonrası Kolunu KTÜ de görevli Prof. Dr.  Naci Karaçal adlı doktorun İlgisizliği Yüzünden Kaybettiğini Öne Süren Avni Kuru ve ailesi Prof. Dr.  Naci Karaçal hakkında açtıkları dava ile ilgili hukuk mücadelesine devam ediyor.

Kuru ailesinin Dr Karaçal hakkındaki şikayetlerinin ardından KTÜ’nün tedavi sürecinde doktorun kusuru olmadığı yönünde aldığı karara Kuru ailesi adeta isyan etti ve ardından KTÜ’nün kararını Danıştay’a taşıyarak hukuk mücadelesinden vaz geçmeyeceklerini açıkladı.

Kuru ailesi hukuk mücadelesinden vaz geçmedi

“PROF. DR.  NACİ KARAÇAL ÇAREYİ İSTİFA ETMEKTE BULDU”

Kuru ailesinin şikayetleri sonrası verdiği ifadelerde yaşanan olayda hiçbir ihmalkarlığının olmadığını ifade eden Prof. Dr.  Naci Karaçal görev yaptığı KTÜ hastanesince hazırlanan raporda ihmali olmadığı yönünde karar çıkmasına sevinse de Kuru ailesinin bu karara itiraz ederek Danıştaya dava açması Prof. Dr.  Naci Karaçal’ın Moralını oldukça bozduğu ortaya çıktı. Dr. Karaçal, Kuru ailesinin hukuk mücadelesinden vaz geçmediğini görmesinin ardından KTÜ de ki görevinden istifa ettiğini duyurdu.

“ATATÜRK POSTERİYLE POZ VEREN PROF”

Ofisinde astığı Atatürk posterinin önünde her fırsatta poz vererek fotoğraf paylaşan Prof. Dr.  Naci Karaçal istifasını sosyal medya hesabından şu sözlerle duyurdu.

“Bir varmış bir yokmuş.22 yıllık Trabzon macerasının sonuna geldim. Çocuklarımın da doğduğu bu kadım şehirde, iyisiyle kötüsüyle geçen 22 yıl. Çok güzel dostluklar edindim ve bu dostlukların ebedi olduğunu bilerek biraz da içim buruk ayrılıyorum. Asistanlarımdan ayrılmak; en az onları üzdüğü kadar beni de üzüyor, ama hepsi biliyor ki, Naci Hocaları her zaman onların yanında. Asla asıl olan ise, Can yarılır mı? Kardeşlerimi geride bırakmak. Onlarla şimdilik yılda birkaç kez ikinci evlerimiz de görüşebilecek olmak tek tesellim. İnşallah daha uzun birlikte olacağımız zamanlar da gelecek. Hepinize güzel günler dilerim. Kalın sağlıcakla”

İşte bu duygu yüklü sözlerle meslektaşları ve mesai arkadaşlarına seslenen Prof. Dr.  Naci Karaçal, Kuru ailesinin hukuk mücadelesinden kaçmak için bu duygusal mesajla çareyi 22 yıldan beri görev yatığı KTÜ hastanesindeki görevinden ayrılmak istifa etmek zorunda kaldı.

NE OLMUŞTUDA OLAY YARGIYA TAŞINDI:

Peki ne oldu da kendisinin bu derece başarılı bir doktor olduğunu öne süren Prof. Dr.  Naci Karaçal istifa etmek zorunda kaldı?

Rize’nin Pazar İlçesinde 26 Ekim 2021 tarihinde yaşadığı trafik kazasının ardından, tedavi için Trabzon’a sevk edilen Avni Kuru’nun (67) hayatı iddiaya göre (KTÜ) Farabi Hastanesi’ne Prof. Dr.  Naci Karaçal adlı doktorun duyarsızlığı sonrası adeta kabusa döndü.

Adeta Avni Kuru tedavi için gittiği Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi’ne Prof. Dr.  Naci Karaçal adlı doktorun ilgisizliği yüzünden kolunu kaybettiğini öne sürmüş Doktor Karaçal ve hastane çalışanları hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve kendisinin karşılaştığı insanlık dişi muameleyle başka insanların karşılaşmaması için başlattığı hukuk mücadelesinden ise vaz geçmeyeceğini açıklamıştı.

Kuru Ailesi’nin avukatı Av. Seyyid Hasan Öztürk, savcılığa verdiği suç duyurusu dilekçesinde, Avni Kuru’nun hastanenin acil servisinde 4 saat sedye üzerinde bekletildiğini ihmal sonucu kolunu kaybettiğini öne sürmüştü. Suç duyurusunun ardından Avni Kuru’nun davasında KTÜ soruşturma kurulu “men-i muhakeme” kararı verdi. Davanın müştekisi ve Kuru’nun damadı Hüseyin Erdoğan ise Danıştaya baş vurarak karara itiraz ettiklerini açıklamıştı.

KTÜ Farabi Hastanesi’nin Avni Kuru ‘nun tedavi sürecinde ihmali olduğu iddiasıyla müşteki sıfatıyla Kuru ‘nun damadı Hüseyin Erdoğan, hastane doktorları hakkında Görevi Kötüye Kullanma, Taksirle Bir Kişinin Yaralanmasına Neden Olma suçları hakkında şikâyette bulundu. Yapılan şikâyetin ardından, KTÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı kararıyla, şüpheliler hakkında ceza soruşturması başlatıldı.

“TAKSİRLE BİR KİŞİNİN YARALANMASINA NEDEN OLMA SUÇU OLUŞMAMIŞTIR”

Soruşturma kapsamında On dokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından görevlendirilen 3 kişilik bilirkişi komisyonu tarafından inceleme yapılarak bilirkişi raporu hazırlandı. Hazırlanan bilirkişi raporunda, “Hastanın acil servise geldiği dönemde yarasının iyileştirilerek taburcu edildiği döneme kadarki yapılan tedavilerin usulüne uygun olduğu, hasta ile ilgili hekim veya uygulama hatası olmadığı, ihmal ve kusurun tespit edilemediğini, dikkatsizlik veya acemilik saptanmadığı; yaralanmanın şiddeti ve niteliği dikkate alındığında tedaviye rağmen hastanın kolunda fonksiyon kaybının olmasının beklenen bir durum olduğu” belirtildi.

“KTÜ KARARI DAVACILARA BİLDİRDİ”

Bilirkişi raporunu inceleyen KTÜ Ceza Soruşturma Kurulu, bilirkişi raporu ile birlikte yapılan incelemenin ardından; “Taksirle Bir Kişinin Yaralanmasına Neden Olma” suçunun oluşmadığına hükmederek, KTÜ Farabi hastanesi doktoru olan 14 şüpheli hakkında “men-i muhakeme” kararı verdi. Kurulun son soruşturma açılmama (men-i muhakeme) kararı davacılara bildirildi.

“BU KARAR HUKUKİ DEĞİL DANIŞTAYA İTİRAZ ETTİK”

Mağdur Avni Kuru ‘nun damadı Hüseyin Erdoğan, KTÜ Ceza Soruşturma Kurulu, bilirkişi raporu ile birlikte yapılan incelemenin ardından alınan kararın hukuki bir karar olmadığını öne sürerek karara itiraz ettiklerini açıkladı.

İşte bu gelişmelerin ardından bazı hastalarında hastalara yönelik ilgisizliğinden hastane idaresine şifa yen şikâyet edildiği iddia edilen (KTÜ) Farabi Hastanesi’ne Prof. Dr.  Naci Karaçal hakkında açılan ve halen devam eden dava ile ilgili hukuksal süreçten kaçmak için KTÜ de ki görevinden istifa etmek zorunda kaldığı öne sürüldü.

Bakalım dava ile ilgili Danıştay süreci nasıl sona erecek

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş