Kuran kursunda 7 çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı dava başladı - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Kuran kursunda 7 çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı dava başladı

Bu haber 31 Mayıs 2022 - 14:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Kuran kursunda 7 çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldığı dava başladı

Erzurum’da Kuran kursunda çocuklara cinsel istismarda bulunduğunu ve tehdit ettiğini kabul eden sanık, kendisine karşı gelmeye çalışan çocuklara işkence uyguladığını da itiraf etti.

Yağmur KAYA


+GERÇEK- Erzurum’da Diyanet’e bağlı Kur’an kursunda 7 erkek çocuğun maruz bırakıldığı cinsel istismar davasının ilk duruşması Erzurum 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan ile İzmir, İstanbul, Ankara, Bursa, Ardahan, Erzurum Baroları çocuk hakları ve kadın hakları merkezleri de duruşmaya katıldı.

MAHKEME DERNEĞİN TALEBİNİ KABUL ETTİ: ÇOCUKLARIMIZ YALNIZ DEĞİL

 

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, mahkeme heyetine istimara uğrayan çocukların bir kez daha dinlenmemeleri ve tekrar aynı travmayı yaşamamaları için duruşmaya katılmamaları yönünde dilekçe sundu. Talepleri kabul edilerek çocuklar duruşma salonuna getirilmedi.

Bu kararın emsal bir karar oluşturabileceğini ifade eden avukatlar, “Çocuklarımız yalnız değil. Yaşasın dayanışma. Duruşmadan önce mahkemeyle gidip görüştük ve dilekçemizi sunduk. Bu nedenle bugün çocuklar adliyeye getirilmedi. Çok önemli bir kazanım oldu. Mahkemeler bunu kabul etmiyor” dedi.

Hacı Bahattin Sevgi Yatılı Erkek Kuran Kursu’nda 7 erkek çocuğa yapılan cinsel istismar davasında, çocuklara cinsel şiddet uygulayan yurt okutmanı  “Çocuğu Müstehcen Yayınları Okumaya ve Seyretmeye Teşvik, Sarkıntılık Yapmak Suretiyle Çocuğun Cinsel İstismarı, On İki Yaşından Küçük Mağdurların Cinsel İstismarı, Hakaret, Müstehcen Yayınların Üretiminde Çocukları Kullanmak, Çocuğun Cinsel İstismarı, Cebir Tehdit veya Hile Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı” suçlarından yargılanıyor.

AİLELERDEN SANIĞA TEPKİ

Duruşma kimlik tespitiyle başladı. Sanık, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yoluyla duruşmaya katıldı.

İfadesi alınan sanığın çelişkili beyanları ve beyanların içeriği nedeniyle çocukların aileleri tepki gösterdi.

İTİRAF ETTİ

Sanık, cinsel istismarda bulunduğu çocuklara, ailelerine durumu anlatırlarsa öldüreceğini söyleyerek tehdit ettiğini, kendisine karşı gelmeye çalışan çocuklara işkence uyguladığını itiraf etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş