betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

‘Kürt sorunu askeri operasyonlarla çözülmez’

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, TSK’nin başlattığı sınır ötesi operasyonu, kürt sorununun öözümünde kullanılan ve kullanılması gereken çözüm yollarını, ve muhalefetin Kürt sorunu konusundaki yaklaşımını değerlendirdi. PKK Lideri..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, TSK’nin başlattığı sınır ötesi operasyonu, kürt sorununun öözümünde kullanılan ve kullanılması gereken çözüm yollarını, ve muhalefetin Kürt sorunu konusundaki yaklaşımını değerlendirdi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın, İmralı’dan yansıyan mesajında Kürt sorununun çözümü konusunda diyaloga ihtiyaç olduğu yönünde yaptığı çağrının ardından başlatılan askeri operasyonun daha önce defalarca denendiğini belirten HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, Mezopotamya Ajansı’na yaptığı açıklamada, sınır ötesi operasyonlarla Kürt sorununun çözülemeyeceğini söyedi: “Çok daha büyük operasyonlar yapıldı. Hiçbirinden sonuç alınamadı ama sonuç olarak dönüp dolaşıp yeniden aynı noktaya ve aynı şeyleri konuşmaya başladık. Yapılan operasyonlarda genç bedenleri toprağa gömmek zorunda kaldık. Defalarca dememize rağmen yine de yeter artık diyoruz. Sınır ötesi operasyonlar ile Kürt sorununun çözülemeyeceğini görmüş olmaları gerekiyor.”

‘UMUYORUZ Kİ BU BİR SEÇİM YATIRIMI DEĞİLDİR’

Operasyonun 23 Haziran seçimleri öncesinde ve Ramazan ayı içerisinde yapılması üzerinde de duran Tiryaki, “Umuyoruz ki bu bir seçim yatırımı değildir dedi:

“İslam tarihine baktığımız zaman birçok operasyon ve savaş milyonlarca müslüman tarafından kutsal sayılan Ramazan ayı ve bayramlarda durdurulmuştur. Ara verilmiştir. Umuyoruz ki bu operasyonlar derhal sona erer ve ermelidir de. Hangi nedenle olursa genç bedenlerin toprağa gömülmesine izin vermemeliyiz” dedi.


 HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki,  partilerinin temel politikasının barışın yeniden gelmesi olduğunu söyledi.

HDP’nin her zaman barışı savunduğunu kaydeden Tiryaki, muhalefetin de aynı şekilde barışı savunması ve mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. Barış için HDP olarak ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Tiryaki, şunları söyledi: “Bu ülkede çözüm süreci yaşanmıştır. Bu ülkenin yüzde 70 destek vermişti. Bu topraklara yeniden barış geleceğine umutlarımızı koruyoruz. Umarım bu ülkedeki herkes, yönetimin kademelerinde yer alan herkes bunun farkında olarak bu topraklara tekrar huzur ve barış gelmesi için elinden gelen çabayı sergiler. Biz bu konuda hazırız. Çünkü partimizin temel politikası yeniden barış gelmesidir. Kan ve gözyaşının dinmesidir.”

‘MUHALEFET KÜRT SORUNUNA İKİRCİKLİ YAKLAŞIYOR’

Muhalefetin Kürt sorunu konusundaki ikircikli yaklaşımlarını da eleştiren Tiryaki, muhalefetin Kürt sorunu konusunda demokratik bir çözüme inansa da, içsel olarak bir adım atmadığını kaydetti. Bu nedenle CHP’yi korkaklıkla suçlayan Tiryaki, “Oysa bunu hükümet yapmıştı. Yeniden yapabilirler. Bu eleştirilerimi yaparken sadece CHP olarak söylemiyorum tüm muhaliflere söylüyorum. Cesur olmak gerekiyor. Savunduğumuz şey barışın gelmesi, savunduğumuz şey bu topraklarda ve Ortadoğu’da kan ve gözyaşının dinmesidir. Bunun da bütün yalınlığı ile savunabileceğini düşünüyorum” diye konuştu. 

”BİZİM DE DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ŞEY DEMOKRATİK BARIŞÇIL YÖNTEMLER’

Askeri operasyonlara son verilmesi, demokratik, barışçıl yöntemlerle sorunun çözülmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Tiryaki, “İmralı’da yapılan görüşmelerde Sayın Öcalan fikirlerini açıkladı. Yeniden 2013 ve 2014’teki pozisyonunu koruduğunu görüyoruz. Bizim de düşündüğümüz şey demokratik barışçıl yöntemler ile çözülmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Öcalan da bundan bahsediyor. Umarım Türkiye’nin çeşitli kesimleri buna kulak verir ve yeniden genç bedenleri toprağa gömmek zorunda kalmayız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.