betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Lice saldırısını PKK yapmadı

 Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1993 yılında, 14 sivil, bir uzman çavuş ve dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesiyle ilgili davanın iddianamesinde, devletin bugüne kadarki iddialarının aksine, savcı, “Saldırıyı PKK..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1993 yılında, 14 sivil, bir uzman çavuş ve dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesiyle ilgili davanın iddianamesinde, devletin bugüne kadarki iddialarının aksine, savcı, “Saldırıyı PKK yapmadı” dedi. Olaya ilişkin açılan davanın ilk duruşması yarın görülecek.

Lice’de 22 Ekim 1993 tarihinde yaşanan ve tarihe Lice Katliamı olarak geçen olaylarda, gün boyu Licelilerin üzerine kurşun ve bomba yağmış, olayda 15 Liceli katledilmişti. Olaylar sırasında dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın da vücuduna isabet eden kurşunla yaşamını yitirmişti. Yıllarca ‘PKK Lice’ye saldırdı’ şeklinde propaganda edilen ve dönemin devlet yetkililerinin de olayı ‘PKK saldırısı’ şeklinde izah etmesine rağmen, PKK’yi işaret eden hiçbir bulguya ulaşılamamıştı. Öyleki olayda PKK gerillası olduğu öne sürülen tek bir kişi bile yakalanmamış, katliamdan yaralı kurtulanların ifadesi dahi alınmamıştı. PKK’lilerin Lice’ye baskın yaptığı ve askerle çatıştığı öne sürülmüş ancak sağ ya da ölü bir tek PKK’li yakalanmadığı gibi olaydan sonra yapılan aramalarda Lice’de bir tek silah bile ele geçirilemedi. Tüm işaretler, askerin Lice’ye yönelik kanlı bir operasyon yaptığını ve olayın PKK ile bir ilgisi olmadığını gösterirken, olay zaman aşımına bırakılarak karartılmak istendi. Ancak soruşturmayı sürdüren savcı, iddianameyi zaman aşımına bir gün kala tamamlayarak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi ve dava açıldı.

KOMUTANLARA MÜEEBET
Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinin iddianameyi kabul etmesinin ardından, davanın görülmesine yarın başlanacak. Davanın iddianamesinde dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı Emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Üsteğmen Tünay Yanardağ hakkında ‘taammüden öldürme’, ‘halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik’, ‘cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturmak’ suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis ile 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

HİÇ BİR DELİL ELDE EDİLEMEDİ

Savcılık iddianamesinde, 20 yıl önce Lice’de çıkan olaylarda Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, Jandarma Uzman Çavuş Yüksel Bayar ile 14 vatandaşın öldüğü hatırlatılarak, “Olayda bir uzman çavuş, bir er ve bir polis memuru ile çok sayıda vatandaş yaralanmış, çok sayıda konut, iş yeri ve araç hasar görmüştür. Operasyonu Diyarbakır Jandarma Komutanı Eşref Hatipoğlu yönetmiştir. Resmi tutanaklarda PKK terör örgütü mensuplarının ilçeye saldırması nedeniyle bu sonucun meydana geldiği yazılmış, ancak örgüt o gün ilçeye kendilerinin saldırmadığını ileri sürmüştür. Aradan geçen 20 yıla rağmen saldırıya katıldığı tespit edilen örgüt mensubu olmamıştır. Olay günü PKK terör örgütünün Lice ilçesine saldırdığına ve Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ı öldürdüğüne dair herhangi bir delil elde edilememiştir. Gündüz bir ilçenin basılıp yaklaşık 11 saat boyunca çatışmanın devam etmesine rağmen hiçbir teröristin ölü ya da sağ olarak ele geçirilemediği gibi, teröristleri gören kişilerin dahi bulunmaması, aradan geçen 20 seneye rağmen bu eyleme katılanların tespit edilememiş olması, PKK terör örgütünün bu saldırıyı gerçekleştirmediğini göstermiştir” ifadelerine yer verdi.

LİCE HARABEYE DÖNDÜ, ASKERİ BİNALAR HASAR GÖRMEDİ!

İddianamede, olaylarda 242 işyeri ve 401 konutun tamamen hasar gördüğü, buna karşılık emniyet ve askeri binaların ise çok az hasarlı olduğu belirtildi. Düzenlenen tutanaklara göre olaylarda en az 29 farklı silahın kullanıldığını belirten savcı, o dönemde bölgedeki PKK’lı grubun başında olan Şemdin Sakık’ın, Bahtiyar Aydın’ı kendilerinin vurmadığına ilişkin ifadesine de yer verdi.

AYDIN’IN VURULDUĞU YER KROKİDE YOK

Dosyanın delil klasörlerinde bulunan ve dönemin Lice İlçe Jandarma Komutanı Şahap Yardımcı tarafından imzalanan olay yeri krokisinde de ilginç bir ayrıntı dikkat çekti. Olay yeri krokisinde çıkan çatışmalar, askerlerin yaralandığı yerler ve bir öğretmenin vurulduğu nokta ayrıntılı olarak belirtildi. Ancak krokide Jandarma Komando Bölüğünde vurulan Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın vurulduğu yerin işaretlenmediği görüldü. (DİYARBAKIR)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.