MEB, müfredata adabımuaşeret dersi ekledi - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

MEB, müfredata adabımuaşeret dersi ekledi

Bu haber 30 Aralık 2023 - 11:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.
MEB, müfredata adabımuaşeret dersi ekledi

ÇEDES projeleriyle tepkilerin odağı olan MEB bu kez de liselerde adabımuaşeret dersini müfredata ekledi. Bakanlığın okullara yolladığı yıllık planda dersin kuran ve sünnetlerden örnek verilerek işlenebileceği bilgisi yer alıyor.

İSTANBUL – Çevreme Duyarlıyım Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) projeleriyle okullara vaiz ve imam atanmasının yolunu açan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu kez de ortaokullarda ‘Görgü kuralları ve nezaket’ ile liselerde ‘Adabımuaşeret’ derslerini müfredata aldığını duyurdu.

MEB, liselerde yedi ünitede verilecek dersin ana başlıklarını resmî sitesinden yayınladı. Bakanlığın sitesinde yer alan dersin ünitelerinde; Kültürden Kavrama Adabımuaşeret, Kişisel Tutum ve Adabımuaşeret, Ailede Adabımuaşeret, Toplumda Adabımuaşeret, İletişim, Teknoloji ve Sosyal Medya Kullanımında Adabımuaşeret, Doğal Kaynakların Kullanımı ve Çevrenin Korunmasında Adabımuaşeret ile İş ve Meslek Hayatında Adabımuaşeret başlıkları yer alıyor. Eğitim Sen İstanbul Şube başkanları yeni seçmeli dersi ‘din derslerinin devamı’ niteliğinde olduğu değerlendirmesinde bulunurken MEB’in okullara yolladığı yıllık plana Artı Gerçek ulaştı.

Liselerde okutulacak olan ‘Adabımuaşeret’ dersi için okullara henüz bir kitapçık gönderilmedi. MEB’in okullara gönderdiği yıllık planda, birçok ünitede dersi verecek öğretmenden derste Kuranı Kerim’den, hadislerden örneklere yer vermesini istiyor. Bakanlık öğretmenlerden “Ailede Adabımuaşeret” konusunu işlerken aile içi ilişkilerde, çocukların ebeveynlerine karşı davranışlarını yine Kuranı Kerim ve sünnetlerden örneklerle, yani dini referansları kullanarak işlemesini istiyor. Dersi verecek öğretmenlerin yıllık planında sadece Ailede adabımuaşeret ünitesinde değil, Toplumda Adabımuaşeret ünitesi ile İş ve Meslek Hayatında Adabımuaşeret ünitelerinde de Kuranı kerimden örnekler verilerek dersin işlenebileceği bilgisi yer alıyor.

Artı Gerçek’in ulaştığı kaynaklara göre bazı Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine gönderilen plan ile MEB’in internet sitesinde yer alan Adabımuaşeret dersi farklılık gösteriyor. Adabımuaşeret’i hangi branşta öğretmenlerin vereceği merak konusuyken yine edindiğimiz bilgilere göre bazı okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin program yoğunluğundan ders, Tarih ve Sosyal Bilgiler branşındaki öğretmenlerine verilmiş.

TOSU: DİNDARLAŞMAYI AŞMAYAN DERSLER OLACAK

Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Tosu, müfredata yeni eklenen dersi değerlendirdi. Tosu, adabımuaşeret dersinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin devamı niteliğinde olduğunu ifade etti. Hüseyin Tosu, ‘Ailede Adabımuaşeret’ ünitesini, “Muhafazakar Türk aile yapısının değer yargıları daha da pekiştirmek hedefleniyor. Toplumsal cinsiyet rollerinde kadına aile içindeki ‘klasik anne rolünü’ güçlendirecek. Türk- İslam sentezini aşmayan ve dindarlaştırmayı aşmayan dersler olacak” sözleriyle değerlendirdi.

Ortaokullarda ve liselerde öğrencilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerini zorunlu olarak aldıklarına dikkat çeken Hüseyin Tosu, müfredata alınması gereken içeriklerin Türkiye’deki öğrencilerin uluslararası başarı ölçümlerde alt sıralarda yer alan derslerden oluşturulması gerektiğini savundu ve şunları söyledi:

“Haftada beş saat din kültürü ve ahlak bilgisi dersi var. Onun dışındaki derslerin de önemli bir kısmı da bu yönüyle değiştirilmiş vaziyette. Çocukların pozitif bilimle ilgili gelişimine hizmet edecek derslerin olması gerekiyor. Uluslararası ölçümlerde de çocukların; fen, matematik ve anlama gibi derslerde yeterli olmadığı ortalamanın altında olduğu görüldü. Bir değişiklik yapılacaksa bu yönlü olmalı. Toplumsal cinsiyet eşitliğini ve insan hakları evrensel beyannamesini esas alan, farklılıkları hoş görmeyi öğreten dersler olmalıdır. Biz eğitmenler bunlarda eksiklik görüyoruz. Var olan muhafazakar yapıyı güçlendirecek değerleri getirilecekse zaten var ve çocukları getirdiği yer ortada bu sebepten bir ihtiyaç yok.”

tosu.jpg
Eğitim Sen İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Tosu

ULUOCAK: TÜM MÜFREDAT DİNİ DEĞERLERE GÖRE İNŞA EDİLİYOR

Eğitim Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Barış Uluocak müfredata eklenen yeni dersin MEB tarafından tek taraflı düzenlendiğini ifade etti. Uluocak, dersin içeriğinin ve amaçlarının merak konusu olduğuna dikkat çekerek, “Eğitim bileşenlerine, sendikalara, veli ve öğrencilere danışılmadan uygulamaya geçilen bir süreç söz konusu. Bu derslerde öğrencilerimize evrensel, etik değerler ve davranış kalıpları mı öğretilecek, yoksa iktidar her zaman yaptığı gibi kendi ideolojisine uygun tek tip nesil yetiştirme hedefine mi odaklanacak? Yaşadığımız pratikler ve MEB’in yaklaşımlarına baktığımızda ikinci şıkkın ağırlık kazanacağı hepimizin malumu” dedi. Siyasi iktidarın son dönemlerde yaptığı değişikliklere dikkat çeken Barış Uluocak şunları söyledi:

“İktidar tüm müfredatı dini değerlere göre inşa etmeye çalıştığı bir sürece girdi bu da bize gösteriyor ki belirli bir ideoloji ve dini yaklaşım bu derse de rengini veren hakim unsur olabilir. Okullardaki yılbaşı kutlamalarını dahi kısıtlamaya ve şekillendirmeye çalışan, kültürel ve sosyal hayatı tamamıyla kontrol altına alma çabası içindeki iktidarın bu tarz derslerle hayalindeki toplumsal dönüşüme dair eğitim yoluyla yeni adımlar atmaya çalıştığını söylemek mümkün.”

MEB’İN YAKIN DÖNEMDEKİ KARNESİ

Milli Eğitim Bakanlığı daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzaladığı, ‘Çevreme Duyarlıyım Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)’ projesi ile vaiz ve imamların okullarda derslere girebilmesinin yolunu açmıştı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin geçtiğimiz günlerde Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, bakanlığının 10 tarikat-cemaatle protokolü olduğunu açıklamış ve “Onlarla da protokol yapmaya devam edeceğiz” ifadeleri de yine tepkilere sebep olmuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA