betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Meclis’te AKP – HDP gerginliği

  ANKARA (ANKA) – Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Toplantıda, bir konuşma yapan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, “Bir ülkenin bütçesi o ülkenin vicdandır…

Son Güncelleme: Whatsapp

 

ANKARA (ANKA) – Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu, Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Toplantıda, bir konuşma yapan HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, “Bir ülkenin bütçesi o ülkenin vicdandır. Bu ülkede tekrar kötülüğün sıradanlaştığı günlerden geçiyoruz. AK Parti’nin programında ‘insanlık onurunu esas alacağız’ diyordu ama insanlık onu yerlerde sürükleniyor” diye konuştu.

CİZRE’DEKİ GÖRÜNTÜLERİ İZLETTİ

Konuşmasında, telefonundan bir video izleten Paylan, görüntülerde Cizre’de sokaktaki cenazeleri ellerindeki beyaz bayrakla toplayan yaşlı insanlar ve sivillerin bulunduğunu belirtti.

Görüntülere göre, cenazeleri toplayan vatandaşların üzerine panzerden ateş açıldığını ifade eden Paylan, “Bu ülkenin panzeri tarafından bizim vergilerimizle alınmış mermilerle ateş açılıyor. Bu görülüyor panzerden, canlı yayında zumladığında. Niçin bunu yapıyorlar biliyor musunuz? İnsanlık onurunu yerde sürüklemek için. ‘Ben sizin cenazenizi dahi defnettirmem. Eğer siz diz çökmezseniz.’ İnsanlar vuruldular, ikisi öldü. 11 ağır yaralandı. Okul oluk kan akıyor bir mafya lideri söylemişti ya. Oluk oluk yerde kan var. Bu mudur bizim hayalimizdeki Türkiye, bu rüyalarla mı buraya geldik. Her gün bu görüntüler ile bu ülkede duygusal bir kopuş yaşanıyor. Biz hani Sayın Cumhurbaşkanının söylemiyle, yaratılanı yaratandan ötürü seviyorduk?” dedi.

“PKK PROPAGANDASI YAPMA”

Paylan’ın bu sözlerine AKP sıralarından tepki gösterildi. Paylan, “Sivillerin üzerine ateş açıldı gelin bir araştırma komisyonu kuralım, gidelim görüşelim” demesi üzerine AKP sıralarından, “Konuştuklarının ne alakası var bütçe ile? Ne gerek var komisyon kurmaya?” sesleri yükseldi.

AKP sıralarından bu şekilde tepki gösterilmesi üzerine HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım şu ifadeleri kullandı:

“Siz bir metin verin onu okusun bütçe ile ilgili. Size mi danışacağım? Kürsü dokunulmazlığına inanıyor musunuz, inanmıyor musunuz? Saygı duyuyor musunuz, duymuyor musunuz? Ekonominin tam kendisidir bu.”

HDP’li Yıldırım’ın sözlerine ise AKP sıralarından, “PKK propagandası yapma” diye tepki gösterildi.

Komisyon Başkanvekili AKP İzmir Milletvekili İbrahim Mustafa Turhan, “Sayın Yıldırım, değerli milletvekilleri lütfen hatibe müdahale etmeyin” diyerek salondaki gerginliği dindirmek istedi.

“HRANT DİNK DE 301 İLE YARGILANDI”

Paylan yaşanan gerilimin ardından konuşmasına, “Bu bütçenin özüdür. Bu ülkenin kaynaklarının nereye ayrıldığını gösteren bu bütün meselenin özüdür” diyerek devam etti.

Bin 128 akademisyenin yayımladığı bildiriyi anımsatan Paylan, “Akademisyenler bir bildiri yayımladılar dediler ki, ‘kan göz yaşı dursun, müzakereler başlasın, görüşmeyle, konuşmayla bu meseleler çözülsün’ dediler. Özü buydu. Ama Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan yaptığı açıklamalar ile vatana ihanetle suçladılar bu akademisyenleri. Yani bir bildiri yayımlamak, bu ülkenin Başbakanı tarafında suçlu ilan edildi ve vatana ihanetle yargılandı. 301’inci maddeden yargılanmaları öngörülüyor. 301’inci madde meşhur bir maddedir. Hrant Dink yargılanmıştır 301 ile. Türklüğe hakaret olarak geçer” dedi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.