betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

Mermer tozlu gübre skandalında yeni gelişme

Üreticilere gübre yerine “mermer tozu” sattığı konusuyla gündeme gelen Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu’nun (TAHAP) gübre dağıtım duyurusunu AKP Çayeli İlçe Başkanı İshak Karahan yaptığı öğrenildi. Üreticilere gübre yerine “mermer tozu”..

Mermer tozlu gübre skandalında yeni gelişme
Son Güncelleme: Whatsapp

Üreticilere gübre yerine “mermer tozu” sattığı konusuyla gündeme gelen Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu’nun (TAHAP) gübre dağıtım duyurusunu AKP Çayeli İlçe Başkanı İshak Karahan yaptığı öğrenildi.

Üreticilere gübre yerine “mermer tozu” satma tartışmasıyla gündeme gelen Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu’nun (TAHAP) Rize’deki gübre dağıtım duyurusunu AKP Çayeli İlçe Başkanı İshak Karahan’ın yaptığı öğrenildi. Dernek aynı zamanda TÜRKŞEKER’den yüksek oranlarda şeker alıp vatandaşa satmasıyla da gündeme gelmişti. Türkiye Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Doğan, “Bunların arkasında milletvekilleri var. Bazı milletvekilleri ve bakanlar bu kişilerle resim veriyorlardı. Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği 7 milyon kovanı varken aldığı şeker (kovan başına) 2 kilogram ama bu kişiler 1500 üyeleri varken ve bunların hepsi de arıcı değilken 35-40 kilogram civarında şeker aldılar” dedi.

Türkiye Tarım Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu, 5 TIR dolusu “gübreyi”, dün Rize’nin Ardeşen ilçesine gönderdi. Bir üreticinin, tonu 6 bin 900 TL’den satılan gübrenin mermer tozu olduğunu fark etmesi üzerine gübreyi satan dernek temsilcilerine tepki gösterildi. Çay üreticileri 25 kg’lık torbanın ağırlığının 40 kg’ye yakın olmasının bile bunu gösterdiğini söyledi.

TAHAP Rize İl Başkan Vekili Tayfun Tan, “Eğer gelecek gübreler de mermer tozu çıkarsa bunun hesabını vermeye hazırım” derken, diğer sorumlu Hasan Kızılyıldız ise Trabzon’dan bunları gübre diye aldıklarını, ancak kendilerine yanlış yapıldığını, en kısa zamanda gerçek gübre getirip aynı fiyattan satacaklarını söyledi.

PAYLAŞIMINI SİLDİ

AKP Çayeli İlçe Başkanı İshak Karahan da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda TAHAP’ın ilçede 6 bin 900 TL/Ton bedelle gübre satışının yapacağını kendi hesabından duyurduğu ortaya çıktı. Karahan ANKA’ya yaptığı açıklamada, “Benim böyle bir paylaşımım yok” dedi. Ardından yaptığı paylaşımı sildi.

Tarım Kredi Kooperatifi’nde gübre fiyatları, “Can gübre 7.500 TL/Ton, ÜRE 13.000 TL, DAP 12.500 TL, 15.15.15 gübresi 9.400 TL” civarında serbest piyasada ise, “DAP 13.500 TL/Ton, 20.20 gübre 8.750 TL. Üre 13.500 TL. CAN gübre 8.000 TL bandında satılıyor.

İşte o paylaşım :

KALİTESİZ GÜBREDE DOLGU MALZEMESİ KULLANILABİLİYOR 

TAHAP’ın Rize’de sattığı gübrenin torbasında gübrenin azot miktarının yazmaması da dikkat çekti. Konunun uzmanları, 6 bin 900 lira civarındaki gübrelerin en kalitesiz gübre olduğunu söylüyor, En kalitesiz gübrenin içerisinde deniz kumu, kireç taşı, kalker, gibi dolgu malzemeleri kullanılabiliyor.

TÜRKİYE ARICILAR BİRLİĞİ ‘AYRIM YAPILIYOR’ DEMİŞTİ

Söz konusu derneğin adı daha önce de TÜRKEŞEKER’den kovan başına fazla şeker alımlarında adı geçmiş, iddiaya göre TÜRKŞEKER Türkiye Arıcılar Birliği (TAB) yerine TAHAP’a daha çok şeker verdiği öne sürülmüştü. TAB Başkanı Ziya Şahin de 16 Şubat’ta “Birliğimize 1.272 ton şeker, birlik üyesi olmayan arıcılara 1.755 ton şeker verildi. Baba çocukları arasında ayrım yapmaz. Önümüzdeki 1,5 aylık süreçte anılarımıza şeker vermezsek tüm anılarımız ölür” açıklamasını yapmıştı.

(KRT)

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.