Metin Lokumcu Davası Devam Ediyor

31 Mayıs 2011 günü Dönemin Başbakanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Haziran 2011 seçimi kampanyası için Artvin’in Hopa ilçesinde miting yapacağını öğrenen Hopalılar, Hidroelektrik Santrallerinin bölgenin doğası..

Metin Lokumcu Davası Devam Ediyor
Son Güncelleme: Whatsapp

31 Mayıs 2011 günü Dönemin Başbakanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Haziran 2011 seçimi kampanyası için Artvin’in Hopa ilçesinde miting yapacağını öğrenen Hopalılar, Hidroelektrik Santrallerinin bölgenin doğası üzerinde yarattığı tahribat, çay üreticilerinin sorunları ve başka sorunlarla ilgili itirazlarını duyurmak üzere basın açıklaması yapmak istemiş ancak polis eyleme müdahale etmişti. Müdehale sırasında kullanılan aşırı gazdan kaynaklı Metin Lokumcu hayatını kaybetmişti.

Artvin İl Emniyet Müdürü, Hopa İlçe Emniyet Müdürü ve bir kısım görevli polislerin şüphelisi olduğu savcılık soruşturması, 9 yıl 5 ayda tamamlandı. 27 Temmuz 2020’de iddianame düzenlendi.  9 yıl 5 ayın sonunda, Artvin İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan, Hopa İlçe Emniyet Müdürü Fatih Ünlü ve Erzincan İl Emniyet Müdürlüğü’nden gelen yanıtta ismi bildirilen Saim Baktimur, Sinan Eyyüpoğlu, Taner Ballı, Tayfun Vardarlı, Recep Aydın, Muhammet Ulaşlı, Mehmet Seyfettin Uzun, İlham Çalı, Haktan Yakıcı, Erol Darcan ve Bayram Ali Kaş isimli 13 polis hakkında “Taksirle ölüme neden olma” gerekçesiyle sanıklar hakkında kamu davası açıldı.

İlk olarak Hopada görülme kararı verilen mahkeme güvenlik gerekçesi ile Trabzon’a taşındı.

13.Celsesi görülen duruşmada Metin Lokumcunun ailesi, yaşam savunucuları ve Artvin Barosu Başkanı Ayla Varan, Trabzon,Artvin,İstanbul,Ankara barosu avukatları Chp Trabzon Milletvekili Av.Sibel Suiçmez, Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı davayı takip edenler arasındaydı.
Trabzon’da bugün görülen 13.Celse duruşmasında Savcı mütalaası okundu.

Savcı mütealası Kalas ve demir çubuklarla güvenlik güçlerine mukavemet ettikleri. Polisin toplanan eylemcilere dağılın uyarısı yaptığı kalp ve astım hastalarımın alandan ayrılması anons edinmiştir.

Yürütülen soruşturma kapsamında yapma hakkı be toplanma ve özgürlüğü vardır.

Artvin İl Emniyet Müdürü Muhsin Armağan

Hopa İlçe Emniyet Müdürü Fatih Ünlü

Saim Baktimur,
Sinan Eyyüpoğlu,
Taner Ballı,
Tayfun Vardarlı,
Recep Aydın,
Muhammet Ulaşlı,
Mehmet Seyfettin Uzun,
İlham Çalı,
Haktan Yakıcı,
Erol Darcan
Bayram Ali Kaş

Yapılan inceleme ve yargılama sonucunda savcı mütalaasında tüm sanıkların beratını talep etti.

Av. Meriç Eyüpoğlu mütalaada sanki Metin Lokumcunun katilleri değil Hopalılar yargılandı. Dava mütalaasında tamamen buna yer verildi. Okunan mütalaayı sözlü ve yazılı değerlendirecek .

Düşünün 13 yıl geride bırakmışız bizim sunduğumuz sözler deliller duyulmamış. Bugün burda hukuk adına öfkeliyiz biz hukukçular olarak adalet var mı diye düşünüyoruz ancak içimizde ki umudu yitirmek istemiyoruz yapılacak karar duruşmasında umudumuzu tazeleyemeyeceğimize   inanıyoruz.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.