MİT TIR’larındaki ‘gizemli’ poşetlerde ne vardı?

 19 Ocak 2014’te Adana’nın Ceyhan ilçesinde durdurulan silah ve mühimmat yüklü MİT TIR’larında para, altın ve uyuşturucu da bulunduğu iddia ediliyor. Gazeteci Fatih Yağmur, TIR’larla ilgili Adana Jandarma Komutanlığı’na ihbarda..

Son Güncelleme: Whatsapp

 19 Ocak 2014’te Adana’nın Ceyhan ilçesinde durdurulan silah ve mühimmat yüklü MİT TIR’larında para, altın ve uyuşturucu da bulunduğu iddia ediliyor.

Gazeteci Fatih Yağmur, TIR’larla ilgili Adana Jandarma Komutanlığı’na ihbarda bulunan Uzman Çavuş G.M.’nin anlattıklarına dayandırdığı haberinde, soruşturma sürecinde, 3 TIR’da görev alan MİT personelinin 29 kişilik uyuşturucu kaçakçılığı dosyasında adı geçen 7 kişi olduğunun açığa çıktığını hatırlattı.

İhbarın arka planına ilişkin Uzman Çavuş G.M.’nin beyanlarını aktaran Yağmur, haberine şöyle devam etti:

Patlayıcı yüklü tırlarda görev alan MİT personeli, MİT tarafından gönderilen yazıya göre aynı zamanda Ankara Jandarma İstihbarat tarafından uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları şüphesiyle dinlemeye alınan 29 kişi içerisinde yer alıyor.

19 Ocak 2014 tarihinde durdurulan tırlara, içerisinde MİT personelinin bulunduğu AUDİ marka bir araç refakat ediyordu. Cumhuriyet Gazetesi, arama sırasında güvenlik güçlerince çekilmiş görüntüleri yayınlamıştı. Bu görüntülerde de MİT personelinin bulunduğu aracın bagajında siyah, büyük bir poşet olduğu görülüyor. Görüntülerde, askerler “toz, eldiven getir” diye sesleniyor birbirine. Görüntüdeki bu detayı sorduğumuz kaynaklar, siyah torba içerisinde yer alan tozun, uyuşturucu madde olduğunu iddia ediyor. Yine aynı kaynaklar, tırlarda yaptıkları aramalarda, önce ilaç kutularını gördüklerini ifade ediyor. İlaç kutularının altında, silah ve mühimmat gördüklerini, silah ve mühimmatın altında ise para ve altın gördüklerini ifade ediyor. Soruşturma dosyasına giren görüntülerin deşifresinde de içerisinde para olduğu iddia edilen çuvallara yer veriliyor. Görüntülerin deşifresinde bir asker, “Başsavcım, çuvallar var alt tarafında” diyor.

Anlaşılan tırlarda sadece silah ve mühimmattan oluşan insani yardım(!) yoktu…

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.