‘Muhafazakar Kürt seçmen sandığa gitse de AKP’ye oy vermeyecek’

 Rıfat DOĞAN ARTI GERÇEK- 31 Mart seçimlerinde sandığa gitmediği tespiti yapılan muhafazakar Kürt seçmenin yoğun yaşadığı Bahçelievler’de tablo değişmiş değil. Kürt seçmen AKP’nin İstanbul’u artık kazanamayacağı görüşünde.  İlçede 594 bin 53..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Rıfat DOĞAN

ARTI GERÇEK- 31 Mart seçimlerinde sandığa gitmediği tespiti yapılan muhafazakar Kürt seçmenin yoğun yaşadığı Bahçelievler’de tablo değişmiş değil. Kürt seçmen AKP’nin İstanbul’u artık kazanamayacağı görüşünde. 

İlçede 594 bin 53 kişi yaşıyor. Karadenizlilerin ve Kürtlerin ağırlıkta olduğu ilçede 11 mahalle bulunuyor. 

2014 yerel seçimlerinde AKP, 177 bin 228 oy ve yüzde 48.1 ile belediye başkanlığını alırken, onu 130 bin 947 oy ve yüzde 35.6 ile CHP izledi.

CHP 46 BİN OLAN OY FARKINI 15 BİNE KADAR İNDİRDİ

Son 31 Mart seçimlerinde ilçede 422 bin 645 seçmen bulunurken, kullanılan oy 349 bin 66 oldu. AKP ilçede oyları düşmesine rağmen 169 bin 414 ve yüzde 49.89 ile birinci çıkarken, CHP 153 bin 578 oy ve yüzde 45.23 ile ikinci parti oldu.   

İki parti arasındaki oy farkı 46 bin 281 iken, son yerel seçimde bu fark 15 bin 836’ya kadar indi. CHP oylarını 2014’e göre 22 vin 631 artırdı.  

ÖNEMLİ ORANDA KÜRT SEÇMEN SANDIĞA GİTTİ 

CHP’nin oylarını artırmasındaki en büyük faktörlerden biri ilçede önemli bir ağırlığa sahip olan Kürt seçmeninin sandığa giderek CHP’ye oy vermiş olması. 

31 Mart öncesi Bahçelievler ilçesi, CHP’nin “alınabilecekler belediyeler” listesindeydi. Son yerel seçime bakıldığında oy farkının büyük oranda düştüğü görülüyor. 23 Haziran’a kısa bir süre kala ilçedeki seçim çalışmalarını takip ettik, yurttaşlarla konuştuk. 

“İMAMOĞLU’NU SEMPATİK BULUYORDUM…”

İlçenin Güngören ile sınırı olan Haznedar kavşağında Tokatlı bir simitçi esnafla konuşuyoruz. Refah Partili olduğunu ve bugün de AKP’li olduğunu belirten esnaf “ben Binali Yıldırım kazanır diyorum.” Sekiz yıldır İstanbul’da yaşamasına rağmen 30 yıl öncesinin İstanbulu’nu yaşamış gibi anlatan esnaf, “CHP zamanında çöpler yığın halindeydi. Sular hep kesiliyordu. AKP döneminde sular hiç kesilmedi.” diyor. 

İmamoğlu için “sempatik buluyordum” ifadelerini kullanan esnaf, “Ordu Valisi’ne hakaret edince ondan soğuduğum” diyor. 

YSK kararı konusunda ise zarfın içinden sadece bir pusulada hile yapılması konusunda ise yorumsuz kalmayı tercih ediyor.  

CHP’LİLER: KÜRTLER İLÇEDE BELİRLEYİCİ

Kavşakta çalışma yapan CHP karavanına uğruyoruz. Gelen insanların büyük bir bölümü “Her şey çok güzel olacak” tişörtünü soruyor.  

Karavan’da konuştuğumuz CHP’liler Bahçelievler’de Kürtlerin belirleyici olduğunu belirtiyor. Muhafazakar Kürtlerin ağırlıkta olduğunu ve onların da sandığa gitmediğini kaydeden CHP’liler, “onlar sandığa gidip oy kullansaydı CHP Bahçelievler’i  alabilirdi” değerlendirmesinde bulunuyor. 

HDP’ye oy veren seçmenlerin, koşulsuz şartsız olarak İmamoğlu’na gönülden oy verdiğini ve İmamoğlu’nun bu anlamıyla Kürt seçmen arasında büyük sempati topladığına vurgu yapıyorlar. CHP’nin HDP konusunda biraz daha açık ve cesaretli olması gerektiğini belirten partililer, Kürt seçmenin kapsanması noktasında daha fazla adım atılabileceğini de ifade ediyorlar. 

“İMAMOĞLU’NA OY VERMİŞ KÜRT SEÇMEN ÇOK MOTİVE”

İmamoğlu’na oy vermiş Kürt seçmenin çok motive olduğunu belirten CHP’lilere göre İmamoğlu bu kez 200-250 bin civarında oy farkıyla kazanacak. 

AKP’ye oy vermiş muhafazakar Kürt seçmenin kafasının karışık olduğunu belirten CHP’liler, onlar da İmamoğlu’nun hakkının yenildiğini düşünüyorlar. Muhafazakar Kürtlerin bu kez İmamoğlu’na oy verme olasılığının arttığına dikkat çekiyorlar. 

AKP KADROLARI BAHÇELİEVLER’DE ÇALIŞMIYOR İDDİASI

CHP’liler, sahada ise AKP adına büyük bir sessizlik olduğu ve çok az lokal görüşmeler dışında AKP’li kadroların çalışmadığı gözlemini paylaşıyor. 

Yapılan yorumlardan biri de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahaya çıkmamış olması. Bunu da alınabilecek olası bir yenilgiyi kabullenmek istemediği yönünde. 

CHP STANDINDAKİ KADIN AĞIRLIĞI DİKKAT ÇEKİCİ, AKP STANDI ZAYIFTI

Bir sonraki durağımız Yayla semti. CHP ve AKP standı yan yana. Dikkat çeken noktalardan bir tanesi, CHP’nin kadınların ağırlıkta olduğu bir grupla daha kalabalık, AKP’nin ise çok az kişiyle seçim çalışması yapıyor olması. 

AKP’Lİ GÖREVLİ: ERDOĞAN’IN SAHADA OLMAMASINI DOĞRU BULUYORUM

AKP standındaki görevliyle konuştuğumuzda her şeyin yolunda ve Binali Yıldırım’ın kazanacağını söylese de 31 Mart seçimlerinin kaybedilmesinde kendi partisini “önüne geleni partili yapması ve onları sandık başında eğitmemesi” noktasında eleştiriyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahada olmamasını doğru bulduğunu belirten partili, Binali Yıldırım’ın öne çıkması ve onun daha fazla görünmesinin seçimlere olumlu katkı sunacağını belirtiyor. 

16 HAZİRAN DÜELLOSUNDAN ÇOK UMUTLU

16 Haziran Pazar günü İmamoğlu ile Yıldırım arasında yapılacak program, kendisini heyecanlandırmış çünkü o programda Yıldırım’ın daha net ve açık konuşacağı için seçim çalışmasına pozitif katkı yapacağına inanıyor. 

O da neredeyse her AKP çadırı veya standında gördüğümüz ve duyduğumuz bir noktayı yine tekrarlıyor. CHP ile HDP’nin ittifak yaptığını ve bu ittifakın bir vaat üzerine kurulu olduğunu bir şeylerin verilmeden HDP’nin CHP’yi desteklemeyeceğini iddia ediyor. 

Pontus meselesinde ise partisinin tavrının doğru olduğunu İmamoğlu’nun çıkıp Türküm Trabzonluyum demesi gerektiğini ifade ediyor. 

MUHAFAZAKAR KÜRT SEÇMENDEN CHP’YE: HDP’Lİ KÜRTLERİ ATATÜRKÇÜ YAPTINIZ

İşsizlik nedeniyle bir köşede oturan Kürt inşaat işçilerinin yanına uğruyoruz. Muhafazakar Kürt seçmeni olarak tanımlanan seçmenler arasındaki tartışma oldukça hararetli. AKP’ye oy vereceğini belirten muhafazakar Kürt yurttaşlardan bir tanesi, HDP’yi Müslümanlara dönük ayrımcılık nedeniyle eleştirirken, şimdiye kadar HDP’ye oy vermediğini de belirtiyor. Kendisine broşür uzatan CHP’li bir stant çalışanıyla ilginç bir tartışmaya giren muhafazakar Kürt yurttaş, “HDP’lileri Atatürkçü yaptınız” diyor. 

“ÇİPRAS’A OY VERİRİM İMAMOĞLU’NA OY VERMEM”

Tartışma ilerledikçe sesler de yükseliyor, AKP dönemini savunan seçmen, hakkınızla kazanının mazbatanız iptal edilmesin ifadelerini kullanırken, “AKP 17 yıldır iktidarda, 83 yıl kim iktidardaydı? CHP” sözleriyle konuyu İmamoğlu’na getirip “ben Çipras’a oy veririm ona oy vermem” diyor. 

AKRABA KÜRT SEÇMENLER ARASINDA İMAMOĞLU TARTIŞMASI

CHP’li seçim gönüllüsü ayrıldıktan sonra aynı seçmen, bu kez de hem kendi akrabaları hem de kendi Kürt arkadaşlarıyla seçim konusunda tartışmaya devam ediyor. Akrabaları ve arkadaşlarından hiçbiri AKP’ye oy vermeyeceğini belirtince bir taraftan sinirleniyor ancak öte yanda onları ikna etmeye çalışıyor.

“KÜRTLER ARTIK AKP’YE OY VERMEYECEK” 

Kendi akrabasının İmamoğlu’nu övmesi ve ona oy vereceğini ima etmesi üzerine Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK dönemini hatırlatıp, AKP döneminde yapılanları anlatsa da çevresindeki büyük bir çoğunluğu, Kürtlerin AKP’ye oy vermeyeceğini o dönemin sona erdiğine dikkat çekiyor. 

“AKP İSTANBUL’U KAZANAMAZ”

Başka bir muhafazakar Kürt seçmen bize dönüp 31 Mart seçimlerinde HDP’ye oy vermiş Kürt seçmenin yüzde 90 oranında İmamoğlu’na, yüzde 10’nun Yıldırım’a oy verdiğini belirtiyor. Tartışmalar sırasında önemli noktalardan biri de muhafazakar Kürt seçmenin AKP’nin artık İstanbul’u bu saatten sonra kazanamayacağı görüşünde hemfikir olması. 

“MUHAFAZAKAR KÜRT SEÇMEN SANDIĞA GİTSE DE AKP’YE OY VERMEYECEK”

AKP’nin Kürtleri dışladığına ve artık iş dahi vermediğini belirten muhafazakar Kürt seçmenleri arasında Suriyeliler tartışması da yaşanıyor.

Tartışma bitmeye yakın seçmenlerden bir tanesinin yorumu şu oluyor: Muhafazakar Kürt seçmen sandığa gitmeyecek. Gidenler de AKP’ye oy vermeyecek.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.