Muhalif haberleriyle bilinen Karafazlı yarın yeniden yargının karşısına çıkıyor - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Muhalif haberleriyle bilinen Karafazlı yarın yeniden yargının karşısına çıkıyor

Bu haber 19 Aralık 2022 - 13:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Muhalif haberleriyle bilinen Karafazlı yarın yeniden yargının karşısına çıkıyor

(RTEÜ) Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde okuyan öğrencilere yönelik taciz ve mobbing iddialarını haberleştirdiği gerekçesiyle Çağdaş Gazeteciler derneği (ÇGD) Rize şube başkanı gazeteci Gençağa Karafazlı hakkında açılan davanın 3. duruşması Rize Adliyesi 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yarın saat 10.00′ da görülecek.

Muhalif haberleriyle bilinen ve gazetecilik faaliyetleri nedeniyle hakkında birçok dava açılan , yayınladığı birçok haberine erişim yasağı getirilen Çağdaş Gazeteciler Derneği Rize Şube Başkanı Gençağa Karafazlı hakkında açılan davanın 3. duruşması, Rize Adliyesi 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yarın görülecek.

Karafazlı’nın 20 Aralık 2022 Salı günü Rize Adliyesi’nde görülecek davası öncesi Çağdaş Gazeteciler Derneği genel merkezi (ÇGD) Samsun Eğitim Sen, Çay İnisiyatifi, Of Çay üreticileri Meclisi, Sol parti, CHP, İyi Parti merkez ilçe başkanı Gönül Er, Belediye İş Sendikası, Türkiye İşçi Partisi, Gıda İş Sendikası, Emek Partisi Rize İl ve İlçe örgütleri ile Artvin İl ve İlçe örgütleri, Doğu Karadeniz halkevleri, Hopa ve Kemalpaşa Halkevleri, Rize İHD Temsilciliği, KESK Rize Şubeler Platformu, KESK Trabzon , Şubeler Platformu, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, HDP İzmir milletvekili Murat Çepni, ESP Fındıklı İlçe Örgütü ve ESP meclis üyesi Turgay Köse, Yeşil Direniş Ekoloji ve Yasam Gazetesi, İkizdere dernekler federasyonu (İDEF) İkizdere çevre derneği (içder) Pilarget Doğa Ve Yaşam Derneği, Amasya ,Çambükü köyü hak arama platformu ,Yaşam ve Dayanışma Yolcuları, yerel bazı gazete çalışanları , haberrize gazetesi , Samet Beşikçi müzik grubu çalışanları ile bazı STK temsilcileri dayanışma çağrısı yaptı.

“DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN DAYANIŞMA”
Dayanışma çağrısıyla ilgili Rize Çay Üreticileri Meclisinden Recep Memişoğlu şu açıklamalarda bulundu:
“Türkiye basın özgürlüğü düşünce ve ifade özgürlüğü açısından sınıfta kalmıştır.
AKP iktidarı Türkiye de halktan yana ezilenlerden yana haber yapan gazetecileri ,görüş bildiren yazı yazan aydınların hakkında soruşturma açmış onlarcasını ise cezaevlerine koymuştur. hiç bir yazar ve gazeteciye tahammül edemiyor. Gazetecilere yönelik baskılar her geçen gün hız kazanmakta. OHAL kapsamında birçok gazete ve TV kapatıldı, onlarca gazeteci tutuklanarak cezaevine kondu, onlarca gazeteci hakkında davalar açıldı. Türkiye adeta tutuklu gazeteciler hapishanesine döndü. Son yıllarda birçok gazeteci hakkında soruşturmalar, gözaltı ve tutuklamalar ile çeşitli davalar açılarak gazetecilerin haber alma ve yayma özgürlüğü engellenmektedir. Bunun en yakın örneğini bölgemizde muhalif haberleriyle halkın haber alma ve yayma hakkını koruyan, bu doğrultuda her koşulda emekten, yaşam savunucularından, barıştan ve kardeşlikten yana özgürlükçü basın anlayışıyla mücadele eden bu nedenle hakkında onlarca dava açılan ve birçok haberine erişim yasağı getirilen muhalif gazeteci insan hakları savunucusu arkadaşımız Gençağa Karafazlı’nın, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hacıcaferoğlu’nun kadın öğrencilere yönelik taciz ve mobbing iddialarını haberleştirmesinden dolayı hakkında açılan davanın görüleceği 24 Mayıs 2022 tarihinde tüm duyarlı yurttaşlarımızı basın özgürlüğü için Rize Adliyesi’nde buluşmaya ve dayanışma içerisinde olmaya çağırıyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA