“O bayrakları indirin”

  “O bayrakları indirin” Kerkük İl Meclisi, kentin Irak Kürt bölgesel yönetimine bağlanması için referandum yapılması kararı aldı. Türkmen ve Arap üyelerinin boykot ettiği Kerkük il meclisi bu sabah sadece..

Son Güncelleme: Whatsapp

 

“O bayrakları indirin”

Kerkük İl Meclisi, kentin Irak Kürt bölgesel yönetimine bağlanması için referandum yapılması kararı aldı.

Türkmen ve Arap üyelerinin boykot ettiği Kerkük il meclisi bu sabah sadece Kürt üyelerinin katılımıyla olağan toplantısını düzenledi. Toplantıda Kerkük il meclisi Kerkük’te referandum yapılmasına ve anayasanın 140. maddesinin gereğinin yapılmasına merkezi hükumetten talep etti. Oturumda ayrıca Irak parlamentosu tarafından alınan Kerkük’te IKBY bayrağının asılmaması yönündeki kararı reddedildi, il meclisi kararının uygulanmayacağını ve tanımayacağına da karar verdi.

Geçtiğimiz hafta resmi kurumlara IKBY bayrağı asılması kararı alan Kerkük İl Meclisi bugün, referandum konusunu görüşmek üzere toplandı. Meclis’te yapılan oylama sonucu referandum kararı alındı ve kentin geleceğinin belirleneceği referandum kararı Irak Hükümeti’ne iletildi. Referandum sonucuna göre Kerkük ya Irak’la kalmaya devam edecek ya da IKBY bağlanacak.

Toplantı sonrası kameraların karşısında geçen İl Meclisi Başkanı Rebwar Talabani, Kardeşlik Bloğu’nun 2008’den beri birçok “başarıya” imza attığını hatırlatarak, “Bugün yapılan oturumda oy birliğiyle Anayasa’nın 140’ıncı maddesi kapsamında Kerkük’te referandum yapılması kararı onaylandı” dedi.

Irak Parlamentosu ve 140’ıncı maddeye göre yetkili olan Başbakan Haydar Abadi’den ilgili maddesinin daha fazla ertelenmemesini talep ediyoruz” diyen Talabani konuşmasını şöyle sürdürdü: “İbrahim Caferi ve Nuri Maliki döneminden beri hükümetlerin gündeminde olan 140’ıncı maddenin uygulanması yeterince geciktirildi. Kerkük halkının oyalanmaya gücü kalmadı. Bu yüzden bugün il meclisi üyeleri, oylarıyla cesur davranarak Federal Hükümetin Kerkük’te referandumu gerçekleştirmesini kararlaştırdı.

Talabani ayrıca Irak Parlamentosu’nun, Kerkük’te IKBY bayrağının kamu kurumlarında çekilme kararına karşı çıkmasını da reddettiklerini kaydetti.

‘BU KERKÜK MECLİSİ’NİN KARARI DEĞİL’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Isparta’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kerkük Meclisi’nin referandum kararına ilişkin Çavuşoğlu, “Bu Kerkük Meclisi’nin kararı değil. Meclis’e katılanların hepsinin kararı değil. Araplar, Türkmenler bu karara katılmadı. Buradaki karara baktığımız zaman Kerkük Meclis’i referanduma gidilsin kararı vermiyor. Öyle bir yetkisi de yok zaten. Türkmenlerin ve Arapların katılmadığı Meclis Bağdat yönetiminden diyor ki, ‘burada bir referandum yap.’ Buranın geleceği ile ilgili. Bu konuda kararı verecek olan Bağdat yönetimidir. Oldu bittilere müsaade etmeyeceğiz. Bu kargaşa ortamında fırsatçılık yapmak Irak’ın ve bölgesel yönetimin geleceği için de iyi olmaz” dedi.

OLDU BİTTİLERE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ’

Kerkük Meclisi’nin referandum kararına ilişkin Çavuşoğlu, “Bu Kerkük Meclisi’nin kararı değil. Meclis’e katılanların hepsinin kararı değil. Araplar, Türkmenler bu karara katılmadı. Buradaki karara baktığımız zaman Kerkük Meclis’i referanduma gidilsin kararı vermiyor. Öyle bir yetkisi de yok zaten. Türkmenlerin ve Arapların katılmadığı Meclis Bağdat yönetiminden diyor ki, ‘burada bir referandum yap.’ Buranın geleceği ile ilgili. Bu konuda kararı verecek olan Bağdat yönetimidir. Meclis kendiliğinden burada bir referandum kararı alamaz. Burada bir şeylerin döndüğü gerçek. Bu kırılgan dönemde atılan adımlar Irak’ın geleceğini riske atan adımlar. Başka zorluklar var. Bu dönemde atılan adımlar iyi niyetli adımlar değil. Fırsatçılık yapıyorlar. Doğru değil. Kendilerine de açıkça söyledik. Irak Türkmen Cephesini Başkanı da geldi kendisine de söyledik. Kerkük Türkmen’i yalnız değildir. Yalnız da kalmayacaktır. Oldu bittilere müsaade etmeyeceğiz. Bu kargaşa ortamında fırsatçılık yapmak Irak’ın ve bölgesel yönetimin geleceği için de iyi olmaz” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN SERT KONUŞTU

Zonguldak’ta toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kerkük’teki referandum tartışmalarını sert sözlerle eleştirdi. Kerkük’te milli bayrağın dışında ikinci bir bayrağın asılmasını kesinlikle yanlış bulduğunu belirten Erdoğan şu şekilde konuştu: “Oradaki o bayrağın sahipleri şunu bilsinler ki bölücülük yapıyorlar. Ben Irak Bölgesel Kürt yönetimine sesleniyorum, bu yanlıştan bir an önce dönün. Zira şu anda Irak Merkezi Yönetimi zaten onu doğru bulmadığını aldıkları kararla açıkaldılar. Bizler de aynı şekilde buradan uyarıyı yapıyoruz, çünkü ‘Kerkük Kürterindir’ safsatasına Türkiye olarak biz asla uymuyoruz. Kerkük orada yaşayan, Türkmen’iyle, Arap’ıyla, Kürdü varsa Kürdüyle hepsinindir. Dolayısıyla ‘bizimdir’ diyerek böyle bir iddianın içerisine girmeyin, onun bedeli ağır olur. Münasebetlerimiz şu anda iyi gidiyor, bu münasebetleri bozmayın. O bayrakarınızı indirin. Sadece Irak milli bayrağıyla orada yola devam edin. Yoksa şu andaki geldiğimiz noktadan, kusura bakmayın, geri adım atmaya mecbur kalırsınız.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.