Ordu Çaybaşı Belediye İşçileri Grevi Devam Ediyor - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Ordu Çaybaşı Belediye İşçileri Grevi Devam Ediyor

Bu haber 21 Şubat 2023 - 16:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Ordu Çaybaşı Belediye İşçileri Grevi Devam Ediyor

Çaybaşı Belediyesi ve Belediye İş Sendikası arasındaki toplusözleşmede anlaşma sağlanamadığı için 02 Şubat 2023 tarihinde başlatılan grev işçilerin kararlılığıyla devam ediyor. İşçilere Belediye İş Sendikası Karadeniz şube yöneticileri grevdeki işçilere destek ziyaretinde bulundular.

Coşkun ÖZBUCAK

Çaybaşı Belediye işçilerine destek ziyaretine Rize Şube Başkanı Yaşar Kaspar, Giresun Şube Başkanı Halil Yeşiltepe, Samsun Şube Başkanı İlyas Yiğit, Tokat Şube Başkanı Naci Güneş, Çorum Şube Başkanı Mehmet Şen ve yönetim kurulları üyeleri katıldı.
Ziyaretçi sendika yöneticileri karşılayan Ordu Şube Başkanı Kadir Altun yaptığı açıklamada kararlılıklarını vurguladı. Belediye İş Sendikası Ordu Şube Başkanı Kadir Altun şunları söyledi: “Sendikamız Belediye-İş ile Çaybaşı Belediyesi iştiraki ÇAYBEL A.Ş. arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde işverenin dayatmacı tutumu nedeniyle anlaşma sağlanamamış, sendikamız da Anayasanın ve Yasaların vermiş olduğu hakkı kullanarak 09 Ocak 2023 günü GREV KARARI almışlardır. Sendikamızın tek amacı, üyelerimizin, ailelerinin çocuklarının aşı, ekmeği, geleceğini idame ettirebilecek bir ücrettir. Ne yazık ki, sendikamızın, üyelerimizin bu insani talebi, işveren tarafından bir inat uğruna körü körüne görmezden gelinip, üyelerimiz adeta işveren zoruyla greve zorlanmıştır.”

İşveren gerçekleri çarpıtıyor
Altun, işverenin kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini belirterek, “İşveren, tüm bu yaptıkları yetmez gibi grevi etkisiz hale getirmek, yasal haklarını kullanan üyelerimizi sindirmek, korkutmak için daha önce yerel televizyonda açıkça yaptığı hukuk dışı tehdidini 28 Ocak 2023’te, 9 üyemizi işten atarak haksız hukuksuz şekilde gerçekleşmiştir. Tüm baskılara tehditlere, hukuksuzlara işten atmalara karşın üyelerimiz, alınterinin karşılığını almak için Anayasal haklarını kullanarak 02 Şubat 2023’te greve çıkmak zorunda kalmışlardır. Sayın Belediye Başkanı baskı, tehdit ve işten atmalarla sindiremediği, Anayasal hak mücadelesinin gereğini sürdüren üyelerimizi, algı yönetimi yaparak, aslı astarı olmayan iddialarla öküzün altında buzağı arayarak yazılı ve görsel basında grevin arkasında başka siyasi amaç var propagandasına sarılmıştır.” dedi.

Başkanda güç zehirlenmesi var
Belediye Başkanının yasaları hiçe saydığını söyleyen Altun açıklamasını sürdürerek, “
Sayın Başkan, ezelden gelip ebediyete kadar bu makamlar sizin malınız değildir. Makamlar, hiç kimseye baki değildir. Oturduğunuz makamlar geçici, kurumlar kalıcıdır. Arkadaşlarımızın ve sizin de söylediğiniz gibi bizler Hüseyin Başkan’dan istesek ceketini bile verirdi. Sözü lafta kaldı. Bırakın ceketini vermeyi, sizler arkadaşlarımıza Allah’ın selamını bile çok görür hale geldiniz. Onların, çocuklarının, ailelerinin hayallerini, geleceği karartacak kadar bu insanlar size ne yaptı. Ya da sizi bu kadar kimler değiştirdi. Bugün Sayın Başkan sizde gördüğümüz kibir, kendini Kaf Dağı’nda görmek, güç zehirlenmesidir. Yanlıştan dönmek erdemdir. Yanlışınızdan dönün.

Depreme destek vermeye hazırız dedik
Grevleri devam ederken 11 ilin etkilendiği depremin yaşandığını belirten Altun, “06 Şubat 2023 sabaha karşı, ülkemizin dörtte birinde meydana gelen ve direk 15 milyon insanımızı, dolaylı olarak tüm ülkemizi sarsan Büyük Afet hepimizi can evimizden vurdu. Bu felaketten de bir ders çıkarmıyoruz. Milyonlarca insanımızın yapacakları, malları, mülkleri, makamları, hayalleri vardı. Halkımızın yarasını yine bizler saracağız. Bizler burada GREV çadırındaki emekçiler kendi dert ve sıkıntılarımızı unuttuk. O soğukta karda bir şey yapamadan beklemek kahretti. Tüm arkadaşlarımız canı yürekten ilçemizin mülki amiri kaymakamımıza giderek, bizler her birimiz şoför, operatörüz, kalifiye elemanlarız bizlere yardımcı olur, bir yol bulun ve deprem bölgesinde gidelim belki bir canı kurtarmaya vesile oluruz diye başvurmuşlardır. Çaybaşı Belediyesi yöneticileri; bu felaketten de mi ders çıkarmıyorsunuz? Çaybaşı Belediyesinin sayın yöneticileri, sizlere bir kez daha sesleniyoruz, emekçilerimizin yaşadığı bu mağduriyetin bitmesi için ısrarlı çağrımıza kulak verin, İnsanların haklarını veriniz. Hepimizin görevi olan asıl işimize Çaybaşı Halkına hizmet etmeye devam edelim. Gelin bu mağduriyeti el birliği ile çözelim.” diyerek çağrı yaptı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA