PALİÇ “CUMHURBAŞKANIMIZIN AÇIKLADIĞI ÇAY FİYATINDAN 210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİ DEĞİL ÖZEL SEKTÖR FİRMALARI MEMNUN OLDU” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

PALİÇ “CUMHURBAŞKANIMIZIN AÇIKLADIĞI ÇAY FİYATINDAN 210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİ DEĞİL ÖZEL SEKTÖR FİRMALARI MEMNUN OLDU”

Bu haber 19 Mayıs 2021 - 10:41 'de eklendi ve kez görüntülendi.
PALİÇ “CUMHURBAŞKANIMIZIN AÇIKLADIĞI ÇAY FİYATINDAN 210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİ DEĞİL ÖZEL SEKTÖR FİRMALARI MEMNUN OLDU”

Rize Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 2021 yılı yaş çay fiyatını yeterli bulmadı özel sektör firmalarını hedef aldı

“CUMHURBAŞKANIMIZIN AÇIKLADIĞI ÇAY FİYATINDAN 210 BİN ÇAY ÜRETİCİSİ DEĞİL ÖZEL SEKTÖR FİRMALARI MEMNUN OLDU”

GENÇAĞA KARAFAZLI-HÜSEYİN ALTUN

RİZE

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep tayip Erdoğan’ın 2 gün önce bakanlar kurulu toplantısı sonrası yaptığı basın açıklamasında 2021 yılı yaş çay fiyatını 4 tl olarak açıklamışının ardından çay üreticileri ile bazı siyasi parti temsilcileri açıklanan fiyatın enflasyonun altında olduğu üreticilerin maliyetlerini karşılamadığını belirterek Erdoğan’ın açıkladığı fiyatı yeterli bulmadı.

Rize Ziraat odası başkanı Nevzat Paliç fiyat açıklanırken kendilerine hiçbir devlet yetkilisinin danışmadığını, açıklanan fiyatın özel sektörü memnun ettiğini belirterek şunları söyledi

Geçen yıl  2020 yılında tarımda en çok çay üreticisi mağdur oldu. Şimdiki verilen fiyatlar için ise biz üreticinin göz önünde bulundurarak fiyatın 4 lira 40 kuruş olmasını istedik. Geçen seneye göre yüzde 30 bir zamma tekabül ediyordu. Bu aslında gübre zammını karşılaştırsak, çaydaki maliyet karşılamıyor dolayısıyla bu bile yeterli değil.

“ONBİR SENEDE ÇAYA DESTEK BİR KURUŞ ARTMIŞ”

Çay prim desteğine 6 senedir hiç zam olmadığ. 11 senede 1 kuruş artmış. Aslında desteklemenin neden yüksek olması lazım. Sri Lanka’nın acıkmasına göre 39 bin ton kuru çay Türkiye ye sattıklarını söylüyor. Diğer ülkeleri de katarsak kaça çıkar. Bu destekleme verildiği zaman ürünün maliyeti düşüyor. Hem yurtdışından ithalatın hem de kaçağın azalması için önemlidir o nedenle desteklemeninim mutlaka yükseltilmesi lazım. Çaydan 210 bin dolaylı yoldan 1,5 milyon insan geçiniyor.

“ÖZEL SEKTÖRÜN İSTEDİĞİ FİYATI AÇIKLADI ERDOĞAN”

açıklanan Çay sanayicisi için olumlu bir haber bu. Geçen sene de zaten onların talep ettiği fiyat oldu. Zaten Tarım Bakanı bir konferansta çay sanayicilerinin memnun olduğunu söyledi. Doğru söylüyor, çay sanayicileri memnun. Ama 210 bin tane çay üreticisi memnun değil.

“TARİM BAKANI ODAMIZI DAHİ MUHATAP ALMADI”

Fakat bu sorunları Tarım bakanına anlatamıyoruz. Ben 20 senedir oda başkanlığı yapıyorum. Bu süre içerisinde bütün tarım bakanları Karadeniz’in en büyük ziraat odası olan Rize Ziraat Odasını ziyaret etmişlerdir. Şimdi ki bakan ise bugüne kadar bizim odamıza gelmeyen tek bakandır. Görüşme talebimiz hale devam ediyor.

“ÇAYKUR KOTA VE KONTENJAN UYGULAYINCA ÖZEL FİRSATÇILIK EDİYOR”

ÇAYKUR kota uygulamayarak gereğini yaptı. Fakat yıllık çay üretim kapasiteleri 9 bin 200 ton. Bu kapasite dolduğu zaman günlük kontenjana geçiyor. Kontenjanı 20 kiloya indirdiği zaman üreticinin çayını bekletme imkânı yok. Depolama imkânı yok. Böyle olunca vatandaş özel sektöre mahkûm oluyor.

Özel sektörün eline böyle bir fırsat geçtiği zaman fiyatı indiriyorlar. Ya da 1 yıl vadeli alıyorlar. Bu da yine fiyatın indirilmesi anlamına geliyor. Şimdi bunlar böyle yaptığı zaman fiyat indirmek istemeyen özel sektörde indirmek durumunda kalıyor. Fiyat indirmek istemeyen sanayicilere de baskı yapıyorlar.

“TALEBİMİZ ÖZEL SEKTÖR DEVLETİN VERDİĞİ FİYATIN ALTINDA ÇAY ALMASIN”

Bizim en önemli talebimizde özel sektörün fiyatları düşürmemesidir. Yüzde 40’a kadar fiyatları düşürüyorlar. Ya da yaş çay karşılığı kuru çay veriyorlar. Onu da farklı bir fiyattan verdikleri için yine üretici mağdur oluyor. Üretici gübreyi alıyor peşin, işçi çalıştırıyor peşin vatandaş bu maliyetleri nasıl karşılasın. Benim talebim hem kaliteli çay alsınlar. Bu sektörün tabanında üretici vardır. Üretici olmazsa bunların hiçbiri olmaz. Önce üreticiye sahip çıksınlar. Tüketiciye de kaliteli ürün içirilelim. Onlar da memnun olsun. Ben hiçbir ayağın mağdur olmasından yana değilim.

“ÖZEL KIURU ÇAYA ZAM İSTİYOR GEÇEN YIL DA ZAM ALDILAR ANCAK ÜRETİCİYİ YİNE SÖMÜRDÜLER”

Kuru çaya zam yapılmasını istiyorlar. Ama yapıldığı zamanı da gördük. Yine düşük fiyattan yaş çay aldılar. Özel sektör çok fazla para kazandığı zaman üretici az kazanıyor fiyat arttıralım diyene rastlamadım. Belki apartmanlar dikerler ama üreticiye 1 kuruş fazla vermemenin hesabını yaparlar.

Kuru çaya zam yapılmasa üretici sıkıntı yaşar diyorlar bu tehdittir. Yani dediğim gibi kuru çaya zam yapılsa da bunlar üreticiye gel senin çayını devletin verdiği fiyattan alacağım demeyecekler demezler dertleri daha fala kar. Üreticiyi düşünmüyorlar.  Birkaç özel var onlar fiyat indirmeden aldılar çay ancak bu piyasayı belirleyen bir kurum var çay borsası oradakiler her fırsatta üreticiyi mağdur etmeye devam ediyorlar” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş