betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

PKK: MİT elemanlarını yakaladık

KCK Genel Başkanlık Konseyi üyesi Diyar Xerîb, Türk MİT’inin bazı elemanlarının Güney Kürdistan’da kendileri tarafından yakalandığını söyledi. Türkiye’nin YNK Ankara Temsilcisi’ni sınır dışı etmesinin arkasında PKK’nin operasyona giden MİT mensuplarını..

Son Güncelleme: Whatsapp

KCK Genel Başkanlık Konseyi üyesi Diyar Xerîb, Türk MİT’inin bazı elemanlarının Güney Kürdistan’da kendileri tarafından yakalandığını söyledi.

Türkiye’nin YNK Ankara Temsilcisi’ni sınır dışı etmesinin arkasında PKK’nin operasyona giden MİT mensuplarını kaçırmasının yattığı iddia edilmişti. ANF’de yer alan habere göre, MİT üyelerinin “Güney Kürdistan’da kendileri tarafından yakalandığını” söyleyen KCK Genel Başkanlık Konseyi üyesi Diyar Xerîb, “Türkiye yakaladığımız kişileri şimdiye kadar medyanın önüne çıkartmadığımız için memnun olmalı. Başlarına çuval geçirebilir, basının önüne çıkarabilirdik” dedi.

Haberde şöyle denildi:

“Geçtiğimiz günlerde Türk devletinin Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) Ankara Temsilcisi Behroz Gelalî’yi sınır dışı etmesi ve temsilciliği kapatmasının ardından Süleymaniye’ye dönen Gelalî, “Türkiye ile Süleymaniye sınırları içerisinde bir sorun yaşadıklarını” söylemişti.

Gelalî’nin ardından konuşan YNK Politbüro üyesi ve parti sözcüsü Sedî Ehmed Pîrê ise “PKK’ye yönelik operasyon hazırlığında olan bazı MİT elemanlarının operasyonunun başarısız olduğunu ve bu elemanların PKK tarafından alıkonulduğunu, Türkiye’nin bu olaydan dolayı kendilerini suçladığını” söylemişti.

Konunun ayrıntılarına ilişkin Rojnews’e konuşan Xerîb, YNK Temsilcisi’nin sınır dışı edilmesinin Güney Kürdistan halkının dikkatini çektiğini belirterek, “Birçok kişi neden Türkiye bölge bir şey yaptı, diye soruyor. Bunun arkasında ne olduğunu sorguluyor. Türk devletinin bu tür uygulamaları devam edecek mi diye soruyorlar. Acaba Türk devletinin bundan sonraki tavrı ne olacak, gibi birçok soru soruluyor. Bu soruların cevaplandırılması ve konunun aydınlatılması gerekir” dedi.

YNK’NİN AÇIKLAMALARI

YNK’nin konuya yaklaşımına ilişkin de konuşan Xerîb, şunları söyledi: “YNK Temsilcisinin Süleymaniye’ye dönmesinden bir gün sonra YNK Politbüro üyesi Sedî Ehmed Pirê, ‘Türkiye’nin Süleymaniye’de PKK’ye karşı bir operasyon yapmak istediğini ve bu operasyonun başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Türk devletinin kendilerini suçladığını’ söyledi. Aynı gün YNK’nin Hewlêr Meclisi Sorumlusu, YNK’nin resmi siyasetinin dışında ve ulusal-bağımsız bir siyasetin ötesinde bir açıklama yaparak, PKK’yi suçladı. Yaşananlardan dolayı PKK’yi suçladı. Bununla da yetinmeyip PKK’nin Güney Kürdistan’daki varlığını Kürdistan Bölgesi için tehdit olarak nitelendirdi. YNK Politbürosuna PKK’yi sınırlandırmasını istedi. Şüphesiz ki bu tavır Kürt ve Kürdistan’a hizmet etmeyen tavırlardır ve Kürdistan ulusal birliğine uzak tavırlardır.”

Sadî Ehmed Pirê’nin YNK ile Türkiye arasındaki sonunun nedenini “Süleymaniye’deki operasyonun başarısızlığı olduğu” sözlerini hatırlatan Xerîb, “Bu durum YNK’nin operasyonun başarısı için kendilerine yardımcı olmadığını gösteriyor. Ama Hewlêr’deki YNK’linin açıklamaları da ‘Eğer YNK, operasyon için MİT’e omuz verseydi, suçlanmayacaktı’ anlamı taşıyor. Türk devletinin Güney Kürdistan’da bir Kürt gücüne karşı operasyon yapmasının meşruiyeti her zaman tartışılagelmiştir. Acaba YNK’nin böyle bir operasyonu desteklemesi meşru mudur? Ya da PKK’yi veya başka bir Kürt gücünü böyle bir operasyon karşısında savunmaları meşru değil mi? Eğer YNK bu yetkilisinin dediklerini yaparsa o zaman Türk devletinin her türlü icraatının içine düşeceği ve PKK’nin savunulmasını da gayrı meşru göreceği açıktır” ifadelerinde bulundu.

“YNK’nin Türk devletinin operasyonel gücünün bir parçası olması kabul edilebilir mi? PKK’ye karşı operasyon yapmaları doğru olur mu? Türkiye ve Erdoğan’ın kalbini kırmamak için atacakları böyle bir adım YNK’yi nereye götürür?” diye soran Xerîb, devamla şunları söyledi: “Herkes hem yasal, hem siyasal hem de ulusal açıdan böyle bir şeyin meşru olmadığını biliyor. Bilakis bunun karşı bir tutum olmalı.”

‘GEREKİRSE BASININ KARŞISINA ÇIKARIRIZ’

Yakalanan MİT elemanlarına ilişkin de konuşan Xerîb, “Çok eski değil, daha 2003 yılında ABD askerleri Süleymaniye’de Türk askerlerinin başına çuval geçirerek, görüntülerini de basında yayınladı. Bu da Türkiye’ye yönelik ‘Sen sınırını geçtin, senin Süleymaniye ve Irak’ta hiçbir hakkın yok’ mesajıydı. Türkiye, onların sorumlularını, elemanlarını 2003’te olduğu gibi basının önüne çıkarmadığımıza memnun olsun. PKK, Süleymaniye kentini kaos ve PKK yöneticilerine karşı terör saldırılarının merkezi yapmak isteyen bu MİT elemanlarını basınının karşısına çıkarabilir. Eğer PKK bunu yapmamışsa, o da Süleymaniye halkını ve YNK’yi suçlu göstermek istemediği içindir. Ama eğer gerek duyulursa şimdi de basının karşısına çıkarılabilir” dedi.”

PKK ÜST DÜZEY MİT ELEMANLARINI KAÇIRDI İDDİASI

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.