PKK’dan CHP kurultayı açıklaması

 PKK’dan kurultay sürecini atlatan CHP’ye eleştiri geldi. PKK’nın yayın organı Med Nuçe’ye konuşan örgütün lideri Bese Hozat, CHP’nin ulusalcı kesimden kurtulması gerektiğini söyledi. Hozat, Kurultay’da dile getirilen Kürt sorununun Meclis’te..

Son Güncelleme: Whatsapp

 PKK’dan kurultay sürecini atlatan CHP’ye eleştiri geldi. PKK’nın yayın organı Med Nuçe’ye konuşan örgütün lideri Bese Hozat, CHP’nin ulusalcı kesimden kurtulması gerektiğini söyledi. Hozat, Kurultay’da dile getirilen Kürt sorununun Meclis’te çözülme çağrısını da “Biz buna katılıyoruz. Tabii ki Kürt sorunu mecliste çözülmeli. Ama Kürt sorunu Önder Apo muhatap alınmadan, Önder Apo’yla müzakere edilmeden, PKK muhatap alınmadan, HDP muhatap alınmadan Kürt sorunu çözülmez” ifadeleriyle yanıtladı.

“CHP 7 Haziran sonrası AKP’ye koltuk değneği olmuştur. Duruşuyla AKP politikalarına hizmet etti. CHP zaten doğru dürüst bir muhalefet yürütmedi. Fakat zaman zaman olumlu yaklaşımları da oluyor” diyen Hozat, “CHP içindeki ulusalcı kesimlerin yaklaşımları olumsuzdur. Mevcut durumda ulusalcı kanat AKP’nin yürüttüğü savaş konseptini de bir biçimde destekleyen bir tutum içindedir” ifadelerini kullandı.

SOSYAL DEMOKRAT KANAT OLUMLU

“Fakat CHP içerisinde baştan itibaren sosyal demokrat kanat, belli bir sol kültürden gelen bir damar var. Bunların tutum ve yaklaşımları biraz daha olumludur. Kürdistan’da yürütülen bu soykırım politikalarına karşı belli bir tavır ve tutumları var, ilgililer. Kaç defa da Kürdistan’a gittiler. Amed’e gittiler, çeşitli incelemelerde bulundular, açıklamalar yaptılar. Kürdistan’da şu anda yapılan uygulamalara karşı belli bir ilgi ve alakaları gelişiyor. Bu anlamda bu tutum ve tavırları olumludur” diyerek CHP içindeki sosyal demokrat kanadı öven Hozat, CHP Kurultayı’na ilişkin ise şunları söyledi: “Kurultay da yapıldı. CHP’nin Kürt sorununun çözümüne dönük çok somut bir politikasını açıkçası göremedik. Olumlu denebilecek bazı açıklamalar ve değerlendirmeler oldu. Kürdistan’daki soykırım politikalarıma karşı eleştirel bazı yaklaşımları söz konusudur Kürtlerin kimliğine saygı duyduğunu, Kürt sorununun çözülmesi gerektiğini bu anlamda CHP söylüyor. Bu sorunun mecliste çözülmesi gerektiğini söylüyor. Biz buna katılıyoruz. Tabii ki Kürt sorunu mecliste çözülmeli. Ama Kürt sorunu Önder Apo muhatap alınmadan, Önder Apo’yla müzakere edilmeden, PKK muhatap alınmadan, HDP muhatap alınmadan Kürt sorunu çözülmez. CHP’nin şu konuda ciddi bir yanlışlığı var. CHP; Öcalan muhatap alınmasın, PKK muhatap alınmasın Kürt sorunu meclise gelsin, meclisteki partiler, Kürt sorununu ele alarak çözsün. Önder Apo muhatap alınmadan, PKK muhatap alınmadan, Kürt sorunu çözülemez. CHP bu konuda kendisini kandırmamalıdır, aldatmamalıdır. Bu anlamda toplumu da aldatmaya çalışmamalıdır. Bu konuda bir demagoji var. Hakikatten ve gerçeklerden uzak, bu sorunun karakterinden uzak, tarihsel kökeninden uzak, gelişiminden ve sonucundan uzak değerlendirme ve yaklaşımlar içerisine giriyorlar. Bunu da bir proje olarak ortaya koyuyorlar. Bu bir proje değildir.”

CHP-HDP HÜKÜMET OLACAKTI

“Son süreçte Kürdistan’daki uygulamalar karşısında ilgili, duyarlı yaklaşımları olumludur. Tabii bunun daha da gelişmesi gerekiyor” diyen Hozat, CHP-HDP iktidarının kurulabileceğini söyledi: “CHP şimdiye kadar Kürt sorununun demokratik çözümünü gündemine almadığı, Kürt halkının haklarını tanımadığı için, bu sorunu demokratik müzakere yoluyla Önder Apo’yla çözümünü ön görmediği için, böyle bir niyet ve projesi olmadığı için ciddi bir muhalefet de yürütemedi. CHP baştan itibaren Kürt sorununa doğru temelde yaklaşmış olsaydı, şu an AKP değil de CHP iktidar olmuş olacaktı. Demokratik çözüme ilişkin ciddi bir proje ortaya koymuş olsaydı, Önder Apo’yla müzakereyi ön görmüş olsaydı, AKP 1 Kasım’da da hiçbir biçimde iktidara gelemezdi. Şu anda CHP ve HDP Türkiye Cumhuriyetinin hükümeti olmuş olacaktı. Kürt sorunu da demokratik yollardan çözülecekti ve Türkiye de demokratikleşecekti. CHP bundan kaçtığı için bir türlü buna gelmediği için yani bir türlü de çıkış ve açılım yapamıyor. Yerinde sayıyor. Kürdistan’da da tecrit olmuş durumdadır, esamesi okunmuyor şimdi. 70 yıllık klasik devletçi geleneğini inkar ve imhacı politikaları biraz da üslubunu değiştirerek bu tarzıyla sürdürmüş oluyor. Bunu kökten değiştirmesi lazım. Bu konuda köklü bir politika değişikliği görmüyoruz. Ama bazı olumlu yaklaşımları görüyoruz. Bunu CHP’nin köklü bir politika değişikliğine dönüştürmesi gerekiyor. Bu önemlidir.”

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.