betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

QSD sözcüsü Rakka Operasyonu’nun başladığını duyurdu

 Demokratik Suriye Güçleri Sözcüsü Telal Silo, Hezima kasabasında yaptığı açıklamada, ‘Büyük Savaş’ olarak tanımladığı Rakka Operasyonu’nun başladığını açıkladı.  QSD Genel Komutanlığı Rakka’nın kurtarılması operasyonunun başladığını ilan etti. ‘Büyük Savaş’ olarak..

Son Güncelleme: Whatsapp

 Demokratik Suriye Güçleri Sözcüsü Telal Silo, Hezima kasabasında yaptığı açıklamada, ‘Büyük Savaş’ olarak tanımladığı Rakka Operasyonu’nun başladığını açıkladı.

 QSD Genel Komutanlığı Rakka’nın kurtarılması operasyonunun başladığını ilan etti. ‘Büyük Savaş’ olarak tanımlanan Rakka Operasyonu’na ilişkin beklenen açıklamayı, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Sözcüsü Telal Silo yaptı.

Rakka’nın kuzeyindeki Hezima kasabasında çok sayıda basın kurumunun katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasına QSD komutanları, Rakka Sivil Meclisi temsilcileri ve Rakka Sivil meclisi Eşbaşkanı Leyla Mustafa ile bölge aşiretlerinin temsilcileri de katıldı.

QSD Sözcüsü Telal Silo tarafından okunan Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanlığı imzalı açıklamada Rakka Operasyonu’na ilişkin şu görüşler dile getirildi:

“Uzun süren amansız direniş sonucunda savaşçılarımız ve teröristlere karşı ortak mücadele yürüten güçler, tarihe eşsiz kahramanlık destanları yazdırmayı başarmış; bu temelde tarihi Kobani direnişinden Girê Spi (Tel Abyad), Hol ve Şedadê’nin özgürleştirilmesine, Deyrezor ve Rakka kırsalındaki köylerden bölgedeki barajların kurtarılmasına, yine bu bölgelerde yaşayan halkın teröristlerden kurtarılmasına ve mevcut imkanlarımız dahilinde yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanmasına kadar birçok tarihi adım atılmıştır.

Bugün Fırat’ın Gazabı Eylem Odası Komutanlığı olarak çetelerin, terörün ve teröristlerin başkenti haline getirdikleri Rakka kentinin özgürleştirilmesi için “Büyük Savaş’a başladığımızı ilan ediyoruz.

Bu Büyük Savaşa, katılan güçler şunlardır: Ceyş El-Siwar (Devrimciler Ordusu), Cebhet El-Ekrad, El-Şemal El Dimoqrati Tugayları, Aşiret Güçleri, Mexawir Humus Tugayları, Siqûr El-Rakka, Liwa El-Tehrir, Türkmen Selçuklu Tugayı, Hemam Türkmen Şehitleri Taburu, Senadid Güçleri, Süryani Askeri Meclisi, Mınbic Askeri Meclisi, Deyrezor Askeri Meclisi, Öz Savunma Güçleri, YPG, YPJ ve Nuxbe güçleri.

Bu savaş; başta Rakka Sivil Meclisi ve Demokratik Suriye Meclisi (MSD) olmak üzere, bölgedeki aşiretlerin ileri gelenleri, kanaat önderlerinin büyük desteği ve bölge halkımızın yardımlarıyla gerçekleşmektedir.

Rakka’nın özgürleştirilmesini hedefleyen Büyük Savaş’ın başladığı müjdesini duyururken, güçlerimizin yüksek moral, sarsılmaz iradeyle bu savaş için gerekli tüm hazırlıklarını tamamlayıp sahadaki müttefikimiz Uluslararası Koalisyonla hazırlanmış olan savaş planını uygulamaya hazır olduğunu belirtiyoruz.

Qaraçok’a yönelik saldırılarda görüldüğü gibi birçok güç bu tarihi hamlemizi engellemeye, boşa çıkarmaya dönük yoğun çabaya girmiş olsa da bu saldırı ve beyhude çabaların tümü boşa çıkarılmıştır. Bu karşıt çabalar ve saldırılar hedeflediğinin aksine, irademizi daha da güçlendirmiş, terörizme karşı kin ve nefretimizi ve mücadele ısrarımızı daha da bilemiştir. Bu anlamda Karaçok şehitleri yolumuzu aydınlatan birer meşale olmuştur. Karaçok şehitlerinin anılarına bağlı kalmanın gereği olarak bu büyük savaşı başarıyla sonuçlandırıp bu tarihi zaferi şehitlerimizin aziz ruhlarına armağan edeceğiz.

Rakka’daki halkımıza bir kez daha düşmanın merkezlerinden, hassas noktalardan ve çatışma alanlarından uzak durmaya ve güçlerimizin etrafında toplanıp görevlerini yerine getirmesi için savaşçılarımıza yardımcı olmaya çağırıyoruz. Yine Rakka gençlerini de hamlede yer alıp yaşadıkları toprakları özgürleştirmek için güçlerimize katılımlarını sürdürmeye çağırıyoruz.

Bu tarihi gün vesilesiyle, bu aşamaya gelmemizi sağlamak için canlarını feda eden şehitlerimizi saygıyla anıyor, kahraman yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanlığı adına Büyük Savaş’a katılmakta olan bütün güçlerin ve grupların savaşçıları ve komutanlarını bir kez daha selamlıyor, başarılar diliyoruz.

Uluslararası Koalisyon Güçlerine de ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Teröristlere karşı direnen tüm mezhep ve dinlerden halklarımızı, yine savaş alanlarındaki gelişmeleri kamuoyuna duyuran ve savaştan canlı görüntüler geçmek için güçlerimizin yanında olan basın emekçilerini de selamlıyoruz.”

OPERASYON SABAH BAŞLADI

QSD Sözcüsü Silo’nun açıklamalarında hemen önce de Rakka’ya yönelik operasyona dair ilk haberler geldi. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Demokratik Suriye Güçleri’nin, kentin kuzeyinde bulunan bir askeri üsse saldırı başlattğıını duyurdu. Eş zamanlı olarak Rakka’nın doğusundaki El Maşlab bölgesine saldırı başlatıldığı da belirtildi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.