Rahmi Metin resti çekti “Meclis üyemize saldıran başkanla masaya oturmayız “ - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Rahmi Metin resti çekti “Meclis üyemize saldıran başkanla masaya oturmayız “

Bu haber 19 Temmuz 2023 - 22:29 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Rahmi Metin resti çekti “Meclis üyemize saldıran başkanla masaya oturmayız “

GENÇAĞA KARAFAZLI

AKP’li Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, geçen hafta Belediye meclis üyesi A. Kadir Öksüz’ün şehir içi Minibüs Kooperatifi Başkanı İsmail Uzunsakal tarafından darp edilmesi olayı ile ilgili bir hafta sonra açıklamalarda bulundu.

Başkan Metin “Bu yapılan terbiyesizlik ve saygısızlıktır. Şoför esnafı arkadaşlarımız bu saldırıyı kabul etmemiş özür dilemişlerdir. Ben şu zammı istiyorum diye de bir şey yok bu konuda belediye meclisimizin alacağı kararlar önemlidir, bu başkanla artık masaya oturmayız, karşı tarafın tavrına göre bir davranış sergileyeceğiz onu bekleyeceğiz”

İşte Başkan Metin’in o açıklamaları:

 “BİRİLERİ KAPIDAN İÇERİ GİRİP “BİZİM ZAMMIZ BU OLSUN” DİYEREK ZAM YAPAN KURUM DEĞİLİZ”

Biz ulaşımla ilgili de geldiğimizden beri, bu Belediyenin bir kurumsal yapısı olması lazım,  biri kapıdan içeri girip bizim zammımız şu olsun, öbürü bu olsun diyerek zam yapan bir kurum değil burası. Burada belediye meclisi var komisyon var biz her sene yine ulaşımdaki arkadaşlar bize gelir zam oranlarını isterler biliyorsunuz ulaşıma biz zam veriyoruz.2022’nin ocağındaki zam 2023’ün ocağında yapılması lazım  bu ocakta fakat şeye çok zam gelince o varili biliyorsunuz  105, 110 dolarlara  çıktı  petrol benzin 27 lira liralara çıktığı dönemde arkadaşlar geldiler bize mayıs haziran aylarından itibaren geldiler dediler ki ya “biz işte mağdur olduk, şu oldu sıkıntı oldu” bize ama iyide  arkadaşlar 12 ay sonunda zam yapacağız Bir önceki seneye göre 1 yıl sonra orada yapacağız mahf   olduk deyince dedik ki; Bir seneye mahsus Bunu biz Ekimin başına getirelim geldik 2023’e Normalde biz 2023’ün Aralığın sonunda yapmamız gereken bir zam mı yine arkadaşlar tabii ekonomik asgari ücretleri arttığı araçların masrafları arttı  2-3 aydır zam yapalım .sonra yine 2-3 aydır yani yine zam şeyi başladığı için arkadaşlara biz dedik özellikle yani biliyorsunuz ne zaman zam yapılacağını böyle istediğin zaman gelip zaman mevzusu olmaz. Sonra beni de görmüşlerdi ben Ekim’e kadar karşıma gelmeyin, bizim orada Rize de bu işi bilen arkadaşlar komisyonda çalışmaya başladı rakamlar ücretler zamlar çünkü uzun yol ne kadar olacak öğrenci ne kadar olacak taksi Dolmuşçular ne kadar olacak bunları komisyon yazıyor çiziyor daha sonra bizim önümüze getiriyor daha sonra meclisten komisyona komisyonda zaten şu anda meclise gidiyor meclis onaylıyor valiliğe yollanıyor Valide yürürlüğe sokuyor bu süreç böyle işliyor yıllardır.

“BU YAPILAN BÜYÜK TERBİYESİZLİK VE AYIPTIR”

İlgili Kooperatif başkanı (İsmail Uzunsakal) kişide cuma günü belediyeye geliyor, geliyor Orada kendine göre ileri geri konuşmalar yapıyor, daha sonra yine konuşmaları agresif hale gelince Ahmet Bey diyor ki “bak ya sen de gel komisyona otur” içeriye davet ediyorlar içeriye Normalde o komisyon üyesi değil içeriye davet ediyorlar buyur gel diyorlar Sen de mevzuyu hakim ol. Âmâ o yine  öfkeyle işte  “zam başlaması lazım, biz bittik biz öldük” gibi laflarla hiddetlenerek dışarı çıkıyor arkadaşlarda buyurur çık çıkıyor gidiyor saat 11 civarlarda.11.30’da  cuma saatinde Bizimkiler iniyorlar aşağıya  cumaya gidecekler  bizim Abdulkadir bey (saldırıya uğrayan meclis üyesi A.Kadir Öksüz) Dünya Tatlısı kimseye el kaldırmayacak bir insan, aşağı iniyor bir bakıyor ki aşar Karaca arkadaşımız onun yanına gitmiş halen bekliyor orada palmiye ağacının altında duruyor dışarı da bir  sakatlık olmasın, bir sıkıntı olmasın zarar vermesin kimseye diye yanına gidiyor. “Niye böyle yapıyorsun” diyor arkadaşım yani “bunlar çözülür “şu bu konuşuyor. Bizimkiler asansörle iniyor  belediyeyi tam dönüp otoparka gidecekken Kadir arkadaşımız diyor ki “ya cuma saatlerde cumaya gidelim bunları çözeriz ya barışırız her şekilde yani sarılalım”  diyor ellerini açıyor ve orada kafa atıyor hiç beklenmeyen ellerini açarken arkadaşına sarılacakken direkt yumruk atıyor , o görüntülerde bu var ben izlemedim onu Çünkü daha sinirleniyorum sonra izlemedim,  bir emniyete verdiğimiz görüntülerde de hepsinde var daha sonra “ona kızdım ona dedi bana böyle yapınca, sen ne yapıyorsun?  Kendine gel” diyor ona o yumruk atıyor ona bir daha. İkinci bir yumruk daha bizim arkadaşlar tutuyor aşağı indiriyorlar alttan bir yumruk daha atıyor ona. Yani böyle bir şey olmaz Bunun her türlüsü çok büyük terbiyesizlik ve ayıptır.” Ondan sonraki süreci biliyorsunuz hukuki süreci de devam ediyor Biz Tabii burada bir kurum refleksi göstererek o hukuki süreci takip edeceğiz.

“BİZİMLE YENİDEN MASAMIZA OTURABİLECEK BİR DURUMUNU KENDİ KENDİNE YOK ETTİ KOOPERATİF KENDİ İÇİNDE BU DURUMU ÇÖZECEK”

Bahse konu kooperatifle yeniden masaya oturacak mısınız? soruna Başkan Metin ; “burada bizim istediğimiz tabi kendi kurumsal duruşlarımızda da bu tip durumlarda şimdi bu arkadaşımız (İsmail Uzunsakal) daha gelip bizimle böyle bir pazarlığa bizim masamıza oturabilecek bir durumunu kendi kendine yok etti o zaman yeni bir sürecin başlaması için kooperatif kendi içerisinde toplanıyorlar kararlarını verecekler bizim karşımıza gelebilecek düzlemde bir hal çeki düzen verecekler kendilerine Ondan sonra kaldığımız yerden bu mesele devam edecek. Bu şehir doğru ile yanlışı basınıyla sokaktaki insanıyla esnafıyla ayırt edebilecek artık herkes yani iyiye kötüye nasıl bir tavır sergileneceğini bu şehrin karar vermesi lazım. Zaten zam da oraya yapılmış o zam verilecekti şimdi kendi kendilerini bu süreci uzatmış oldular.

“BU BAŞKANLA OLMAZ KARŞI TARAFINDAN TAVRINA GÖRE DAVRANIŞ SERGİLEYECEĞİZ”

Biz Masaya oturma derken zammı iz veriyoruz zaten arkadaşlar tabii ki ilgili Arkadaşlar bu süreçte sağlıklı bir iş yürütemezler ama biz Tabii şunu da düşünmek zorundayız yani orada 150 tane pırıl pırıl yine esnaf arkadaşımız var kooperatifte bu işi yüzde sekseni doksanı tahsip etmiyor Ama, çoğu orada bizzat ortak olanlar şoför de değil , şoför kullananlar var kiracı  kullananlar var farklı noktaya gelenler var .Ben inanıyorum ki o hamleyi yapan arkadaşı da tanıyoruz Bu da belki de bundan bin pişman olmuştur üzülmüştür, bize o isimleri de dediler yani normalde içerlerinde  150 tane gerçek minibüs sahibi olan 15-20 kişiyi geçmez diğer arkadaşlar orada görevi olmayan şoförlükle iş yani o bu camiayla işi olmayan insanlar da olabilir ama bize yine yönetimlerinin çünkü yönetimdeki diğer arkadaşlar geldi bizimkilerle konuştular  mahcubiyetlerini, kınadıklarını, özür dilerim dilediler yönetim ama bununla olmaması lazım, burada bir tavrın olması lazım Kooperatifinde bizim de arkadaşlar kendi yaptığı hatasını hiç çek etmesi lazım .yönetim kendisi değişecek zaten mevcut yönetim derken bu arkadaşımız olayı işleyen arkadaşımız başkanları zaten mevcut yönetimin bir şey yok yönetim geldi bizim arkadaşlarla konuştu. Biz şu an bundan sonra hiç bu saatten sonra bir şey Söyleyebilecek durumda değiliz tamamıyla karşı tarafın tavrına göre bir davranış sergileyeceğiz onu bekleyeceğiz”

Ne olmuştu:

Geçen hafta Rize’de minibüs ücretlerine zam talebinin görüşüldüğü encümen toplantısında AKP’li Belediye Meclis üyesi Kadir Öksüz ile Rize Dolmuşçular Kooperatif Başkanı İsmail Uzunsakal tartıştı. Uzunsakal, Öksüz’ü darp ettiği iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

Olay sonrası Atatürk caddesi üzerinde bulunan AKP Rize il başkanlığı altında toplanan minibüsçüler kooperatif başkanı Uzunsakal’ın serbest bırakılması için yaklaşık 2 saat boyunca tepki eylemi gerçekleştirmişti. Bir gün gözaltında tutulan Dolmuşçular Kooperatif Başkanı İsmail Uzunsakal çıkarıldığı nöbetci hakimliğince denetimli serbestlik koşuluyla serbest bırakılmıştı.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş