Rize KYK kız yurdunda müdür yok asansör kazası var (Video haber) - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Rize KYK kız yurdunda müdür yok asansör kazası var (Video haber)

Bu haber 06 Kasım 2023 - 2:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Rize KYK kız yurdunda müdür yok asansör kazası var (Video haber)

KYK Rize Ayder kız yurdunda asansör kazasını öğrenciler saatlerce KYK yı protesto etti

GENÇAĞA KARAFAZLI

KYK yurtlarında asansör faciaları bitmek bilmiyor.  Daha önce Aydın’da bir öğrencinin ölümü, Muş’ta üç öğrencinin mahsur kalması ile sonuçlanan KYK yurtlarındaki asansör facialarına bir yenisi daha eklendi.

Cumhur başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplu açılışlar gerçekleştirdiği memleketi Rize de dün akşam saatlerinde Rize Fener mahallesinde bulunan KYK’ ya ait 800 yataklı Ayder Kız yurdunda içinde Seranur D. adlı bir öğrencinin bulunduğu asansör sekizinci kattan düştü.

Kaza sonrası yurtta kalan yüzlerce öğrenci yurdun bahçesinde toplanarak “susma sustukça sıra sana gelecek, katil KYK ” sloganları atarak saatlerce olayı protesto etti. Olay yerine ilk gelen isim ise Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz oldu. Yılmaz’ın  tüm çabalarına rağmen öğrenciler protestolarından vaz geçmedi.

Rektör Yılmaz’ın Ardından olay yerine gelen Rize valisi İhsan Selim BAYDAŞ öğrencilere sorumlu müdürün görevden alınacağı sözünü verdi ardından öğrenciler protesto eylemine son verdi. Öğrenciler Vali Baydaş’ın konuşması sırasında “susma sustukça sıra sana gelecek, Katil KYK” sloganları attı. Bazı öğrenciler yurtlarda yemek sorunu yaşadıklarını, misafir öğrencilere yemek verilmediğini , asansörlerin aylardan beri arıza sinyali verdiği ve yurtta akrep nedeniyle ulayamadıklarını dile getirdiler.

Rize Fener mahallesinde KYK’ya ait 800 yataklı Ayder kız yurdunda meydana gelen asansör kazası sonrası öğrenciler adeta isyan etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan memleketi Rize de toplu açılışlar gerçekleştirdikten saatler sonra baba ocağı Güneysu’da istirahate çekildiği akşam saatlerinde Rize, Fener mahallesinde bulunan 800 yataklı Ayder KYK Kız yurda içinde bir öğrencinin bulunduğu asansör sekizinci kattan yere çakıldı. Asansörde Mahsur kalan 1 öğrenci kurtarılıp hastaneye kaldırıldı. Öğrencinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Yaşanan olayın ardından Yurda itfaiye aracı yanı sıra çok sayıda ambulans sevk edildi. Kazanın olduğu blokta öğrenciler panikleyerek bahçeye çıktı. Ayder kız yurduna ait çeşitli bloklarda kalan yüzlerce kız öğrenci kazanın yaşandığı bloktaki yurdun bahçesine toplandığı görüldü. Birçok kız öğrenci panik içerisinde yurt bahçesinden uzaklaşmaya çalışırken bazı öğrencilerin birbirine sarılarak ağladığı birçok öğrenci ise telefonla aileleriyle haberleştiği o anlar kameralara yansıdı.

“REKTÖR YILMAZ BEN SİZİN İÇİN BURADAYIM”

Kaza sonrası olay yerine ilk gelen isim Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz oldu. Rektör Yılmaz yurt bahçesinde protesto eylemi gerçekleştiren öğrencileri vaz geçirmek için dakikalarca çaba sarf etti. Yaşadıkları korku anlarını ağlayarak anlatan kız öğrencilere sarılan rektör Yılmaz öğrencilere “hassasiyetinizi görüyorum, ben sizlerin yanındayım merak etmeyin.” Sözleri üzerine bazı öğrenciler “asansör düştükten sonramı yanımızda olmanız lazım” diye tepki gösterdi. Rektör yılmaz “ben her zaman sizin yanınızdayım. Ben yurtlardan sorumlu değilim ancak durumu anlamak sorunlarınızı tespit etmek yetkililere iletmek için sizlerin yanındayım” dedi. Bir öğrenci “önlem alınması için can mı kaybedelim” deyince rektör Yılmaz “asla asla” diye cevap vermesinin ardından öğrenciler KYK,yı “katil KYK” sloganlarıyla protesto etmeye devam etti. Rektör Yılmaz’ın öğrencileri sakinleştirme çabaları yaklaşık 1 saat boyunca devam etti ancak öğrenciler protesto eyleminden vaz geçmedi. Bu esnada asansörde kaza geçiren öğrenci ambulansla hastaneye götürüldüğü esnada öğrenciler “katil KYK” diye slogan attı. Bir öğrenci “sorumlu müdür gelinceye kadar buradan ayrılmıyoruz. Bugün 9 kattan asansör çakıldı hesap vermek zorundalar. Bir asansör bozuldu ölmek zorunda değiliz” diye tepki göstermesinin ardından öğrenciler” müdür buraya, müdür buraya” diye slogan attı.

“BU ŞEHRİN VALİSİ OLARAK YURT MÜDÜRÜNÜ GÖREVDEN ALACAĞIM”

Rektör Yılmaz’ın ardından olay yerine gelen Rize valisi İhsan Selim BAYDAŞ saatlerce yurt binası önünde toplanan ve olayı protesto eden yüzlerce öğrenciye yönelik, “Bu şehrin valisi ve sorumlusu olarak yurt müdürünü görevden alacağım diyorum. Bundan öte yapacak bir şey var mı görevden alacam diyorum. Sorumluğu gördüğüm arkadaşı görevden alacam. Sadece asansörle ilgili değil diğer problemlerle ilgili sorunları oturup beraber çözeceğiz.” Vali Baydaşın bu açıklamasına bir öğrenci tepki göstermesine Vali Baydaş “Böyle bağırarak sorunları çözemeyiz” deyince öğrenci “Duymuyorsunuz ben bağırmasam o bağırmasa duymuyorsunuz. Bizi dinlemiyorsunuz değil mi? bizde sizi dinlemiyoruz” diye tepki gösterdi. Öğrenciler bu kez susma sustukça sıra sana gelecek sloganları atarak protestolarına devam ettiler. Bir öğrenci “valiye “sorumlu yurt müdürü nerede o kadar korkak mıdır buraya gelemiyor “diye seslendi.

“DÖRT ASANSÖR BUGÜN YAPILDI AKŞAM ASANSÖR DÜŞTÜ”

Vali Baydaş Öğrencilere “asansörleri kapatacağım yarın akşam eşimle beraber sizlerle yemek yiyeceğim sorunları konuşup beraberce çözeceğiz” sözlerinin ardından Bir öğrenci “Ben öldükten sonra sen aileme yemek açıklaması mı yapacaksın, sorumluyu alacağım mı diyeceksiniz?  Bugüne kadar yapmış olması gerekiyordu onun aileme, asansörler her gece 12 ,1 buçuğa kadar arıza ihbarı veriyor, 4 asansör var bugüne kadar biri çalıştı neredeydiler bugün dördü de yapıldı akşamda asansör düştü. Diğer öğrenciler çeşitli konularda tepkilerini dile getirdi. Birimiz ölseydik ne olacaktı? Gelecek kardeşlerim ne olacaktı onu söyleyin” diye sordu. Bazı öğrenciler asansörde yaşanan arızaları dile getirdi. Vali Baydaş tepkiler üzerine “bütün problemlerinizi dinleye cem çöze cem” diye söz verdi ardından yurt binasında bulunan arızalı asansörlerin görevlilerle beraber inceledi. Valinin sorumluların hakkında gerekli soruşturma başlatacağı ve yurt sorumlusunun görevden alınacağı sözünün ardından öğrenciler protesto eylemine saatler sonra son verdi.

“ÖĞRENCİ YARALANDIĞINA DAİR ASILSIZ HABERLER ÜZERİNE ÖĞRENCİLER YURT ÖNÜNE TOPLANARAK TEPKİ GÖSTERMİŞLERDİR”

Yaşanan olayla ilgili Rize valiliği gece 04 de yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada “Rize Merkez GSB Ayder Kız Öğrenci Yurdunda 05/11/2023 tarihi, saat 22:30 civarlarında tamir ve onarımı yapılmakta olan asansörde arıza meydana gelmiş olup, konuyla ilgili inceleme ve soruşturma başlatılmıştır.

Yurtta kalan bir öğrencimizin asansörü kullanımı sırasında asansörün arızaya geçmesi ve kayması neticesinde; asansörde bulunan öğrencimiz asansör kabininden kendi imkânı ile çıkmıştır. Öğrencimiz tedbiren Rize Devlet Hastanesine intikal ettirilmiştir. Yapılan kontroller sonucunda öğrencimizde herhangi bir yaralanma ve sağlık problemi bulunmamaktadır.

Öğrencimizin yaralandığına dair yayılan asılsız haberler üzerine yurtta kalan diğer öğrenciler yurt önüne toplanarak tepki göstermişlerdir.

Yurda bizzat gelen Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Gürhan Yıldız öğrencilerle görüşmüş ve teskin etmiştir. Öğrencilerimiz tepkilerini ve taleplerini dile getirerek olaysız dağılmışlardır.

Vali Baydaş, yaptığı inceleme ve görüşmeler sonucunda konuyla ilgili olarak idari soruşturma başlatıldığını, Ayder Yurdu ve ilimizdeki tüm yurtların asansör, yemekhane ve diğer problemleri ile bizzat ilgileneceğini ve yaşanan bu olayla ilgili varsa sorumluların görevden el çektirileceğini ifade ermiştir. Konu tüm yönleri ile valiliğimizce hassasiyetle takip edilmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

Valiliğin bu açıklaması sonra KYK Ayder kız yurdunda görevli müdür olmadığı bir buçuk aydan beri bir memurun vekaleten müdürlük görevini yürüttüğü ortaya çıktı.

  

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş