“RİZE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KAZADAN SORUMLUDUR GÖREVDEN ALINSIN” video haber - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

“RİZE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KAZADAN SORUMLUDUR GÖREVDEN ALINSIN” video haber

Bu haber 10 Mart 2022 - 12:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.
“RİZE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KAZADAN SORUMLUDUR GÖREVDEN ALINSIN” video haber

Rize’de önceki gün öğrenci taşıyan servis minibüsünün yolda duran bir TIR kamyonuna çarpması sonrası 1 kişi öldü 14 öğrenci yaralandı. Yaşanan bu ölümlü kazanın ardından Rize il milli Eğitim müdürüne Rize baro başkanı ve CHP il başkanı tepki gösterdi.

“RİZE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KAZADAN SORUMLUDUR GÖREVDEN ALINSIN”

Gençağa Karafazlı-Emre Koç- Özel Haber

RİZE- Önceki gün Rize merkez Portakallık Mahallesi’nde İsmail Bıyık yönetimindeki 53 DR 986 plakalı öğrenci servisi minibüsü park halinde duran TIR’a çarpmış 14 öğrenci yaralanmış servis şoförü Bıyık’ın annesi Fatma Bıyık kazada yaşamını yitirmişti. Kazada yaralanan öğrenciler Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alınmıştı.

Kazada yaralanan öğrenci Elanur Kurt

Kaza öncesi 6 velinin ortak imzasıyla servis şoförü hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) Rize valiliği ve milli eğitim müdürlüğüne şikâyette bulundukları ancak şikayetleriyle ilgili yasal bir işlem yapılmadığı ortaya çıkmasının ardından, Rize Baro başkanı Av. Ümit Peçe ile CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz kazadan sorumlu tuttukları Rize milli eğitim müdürünün görevden alınmasını istedi.

Rize Milli Eğitim müdürü Engin Emen ise, olayın münferit bir olay olduğunu, sabahın köründe şoförün kamyonun altına girdiğini kimsenin sorgulamadığını belki kanından bir şeyler çıkacak diyerek   hakkındaki iddiaları ret edip olayla ilgili idari soruşturma başlattıklarını söyledi.

Nurullah Kurt

“KAZA YAPAN ŞOFÖRÜN AMCASI AKP İL MECLİS ÜYESİ”

Önceki gün Rize merkez Portakallık Mahallesi’nde yaşanan ölümlü kazada hastanede yer olmadığı için evde tedavisine devam edilen öğrenci Elanur Kurt’un babası Nurullah Kurt muhabirlerimize özel açıklamalarda bulundu.

Kurt; “servis şoförü İsmail başka köylerden öğrenci almanın suç olduğunu söyledik. Bize “istediğiniz yere gidin şikâyet edin” diyerek uyarılarımızı ciddiye almadı. Yasak olmasına rağmen gizlice başka köylerden öğrencilerle anlaşama yaparak kanunsuz taşımacılık yaptı. Çocuğumun dişleri kırılmış, ağzı ve yüzü yaralandı kanlar içinde. Bu çocuklarımız ölseydi bunun hesabını kim verecekti?” Dedi

Servis şoförü hakkında hiçbir soruşturma başlatılmamasının nedenin ise Şoför Bıyık’ın amcası Burhan Bıyık’ın AKP Güneysu il meclis üyesi olmasından kaynaklandığını iddia ederek yaşananların sorumlusu milli eğitim müdürü ve orada bu işlerle ilgilenen şube müdürleri olduğunu iddia ederek görevden alınmalarını istedi.

Gece dedesinde kalan Şule Peçe şans eseri kurtuldu

“KIZIM O GÜN DEDESİNDEYDİ ŞANS ESERİ KURTULDU”

Öğrenci Şule Peçe’nin babası Remzi Peçe (imam). Kaza sonrası milli eğitim yetkililerinin hala bir servis aracı ayarlamadığını ifade ederek Peçe; “Benim kızım o gün dedesinde kalmış ve servis aracına binmemişti bu kızım için bir şanstı. Bu ve benzeri olayların yaşanmaması için yetkilileri göreve çağırıyoruz bu işin peşini bırakmayacağız sorumluları cezalandırılmasını istiyoruz” dedi

Baro başkan Av: Ümit Peçe: Milli Eğitim müdürü sorumludur görevden alınsın

“BAŞTA MÜDÜR VE DİĞER SORUMLULAR GÖREVDEN ALINSIN”

Velilerin şikayetlerinin ciddiye alınmaması sonucu kazanın “geliyorum” dediğini dile getiren Rize Baro Başkanı Av. Ümit Peçe, kazanın meydana gelmesindeki asıl sorumluların velilerin adına verdiğimiz şikâyet dilekçelerimize rağmen bu sorunun aylardan beri çözülmemesinden dolayı kazanın meydana geldiğini bu yaşananlar karşında duyarsız kalan Milli Eğitim Müdürü ve varsa diğer müdürlerin hesap vermesi, hemen görevlerinden alınıp haklarında soruşturma açılmasını istedi

“RİZE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ İSTİFA ETMELİDİR”

CHP Rize il Başkanı Saltuk Deniz önceki gün öğrenci servisinin kazası sonunda ihmallerin olduğu, bu ihmalin il Milli Eğitim Müdürlüğünden kaynaklandığı, bu nedenle İl Milli Eğitim Müdürünün istifa etmesi gerektiğini açıkladı.

CHP Rize il başkanı Saltuk Deniz: İl Milli Eğitim Müdürü istifa etmesi gerekir

“İDDİLAR ASILSIZDIR SORUŞTURMA BAŞLATTIK”

Kaza olayı ile ilgili sorumlu tutulan ve görevden alınması istenilen Rize il milli eğitim müdürü Engin Emen hakkındaki iddialarla ilgili muhabirlerimize özel açıklamalarda bulundu.

Yaşanacak bir olumsuz olay karşısında sorumsuz davranmasının mümkün olmadığını, yaşanan olaydan büyük üzüntü duyduğunu ifade eden müdür Emen, kaza eden servis aracında olmaması gereken öğrencilerin olduğu şeklindeki iddiaların doğru olduğunu ifade ederek şunları söyledi.

“Velilerin bizlere verdiği şikâyet dilekçesiyle ilgili gerekli işlemleri hemen başlattık. Hiçbir duyarlılık göstermediğimiz şeklindeki iddialar doğru değildir.

Öğrencilerin farklı farklı okullara gitmesi ve okulların açılış saatleri farklı olduğu için öğrencilerin erken saatlerde alınması söz konusudur. Bunlar bir keyfiyetten dolayı yapılmıyor.

Öğrencilerimiz, soğukta beklemiyorlar okullarda nöbetçi öğretmenlerimiz, ders saatlerinden önce zaten okullarımız açılıyor çocuklarımız okulun içine giriyorlar. Dışarıda beklemiyorlar.” Dedi

“HER ÇOCUĞU TEK ARAÇLA ALIP OKULA BIRAKMA ŞANSIMIZ YOKTUR”

Araçların bir maliyetinin olduğunu devletin verdiği paranın maliyetleri karşılaması gerektiğine dikkat çeken müdür Emen; “her öğrenciyi bizim her çocuğu tek araçla alıp okulun kapısına bırakma gibi bir şansımız yok. Ancak farklı okulların servislerini birleştirip bu şekilde sorunu çözüyoruz. Okul müdürlerimiz hangi köyden kaç öğrenci geliyor bunları da denetliyor”

“ARAÇTA OLMAMASI GEREKEN BAŞKA OKULLARIN ÖĞRENCİSİ VARDI”

Araçların hak edişlerini plan içerisinde ödediklerini, kontrolsüz bir durumun olmadığını kaydeden müdür Emen; “O sabahki olay münferit bir olaydır. Yani yüklenicinin yaptığı bir yanlıştır. Yani kendi aracının dışındakileri araca almaması gerekirken böyle bir uygulamaya girmiş ama dediğimiz gibi burada bir kontrolsüzlük veya denetimsizlik söz konusu değil.

Servisler gizlice kendi aralarında anlaşıp başka yerlerden öğrenci alıyorlar bizim buna ön ayak olmamız müsaade etmemiz mümkün değildir. O çocuklar bizim evlatlarımız. Hiç kimsenin canı yanmamıştır dün bizim canımız yandığı kadar.”

Müdür Emen, kazada ölen kadının servis şoförünün annesi olduğunu o sabahın erken saatinde annesinin neden araçta olduğunu bilemiyoruz. Bu kişi annesini yanına niye getirdi, biz şimdi bunula ilgili inceleme soruşturma başlattık. Kim bir eksiklik yapmışsa bu eksiklikle ilgili gereken yapılacaktır. Şoförün annesi o araçta olamaması gerekiyor. Hani söylenen şu ki annesini okul öncesinde çocuklarına rehber personel olarak kullanılmış, bunlar şu anda söylenti. Biz şu anda inceleme ve soruşturmayı yürütüyoruz. Bu inceleme soruşturmanın sonunda bu işle ilgili kimin ne kusuru varsa hangi işlemler yapılıp hangi işlemler yapılmamışsa ortaya çıkacak o zaman teferruatlı bir şekilde biz açıklamayı yaparız.”

Kazada yaralanan bir başka öğrenci

Kazadan sonra birçok öğrencinin velisi çocuklarını okula kendi imkanlarıyla götürüyor servis tahsis edilmediğinden yakınıyorlar sorusuna müdür Emen, Altı tane öğrencinin servissiz kaldığını diğerlerinin hastanede olduğunu öncelikli onlarla ilgilendiklerini gelecek hafta servis sorununu çözeceklerini söyledi.

“BİRİLERİ BENİ HEDEF GÖSTERİYOR BENDE BİR SUÇ VARSA ALLAH SORSUN”

Bir tane öğrencinin yoğun bakımda olduğunu ifade eden müdür Emen, baro başkanı Ümit Peçe ve CHP il başkanı Saltuk Deniz tarafından istifasının istenmesi ile ilgili olarak ise;

“Bakın ben Ümit beyi iyi tanırım ama emin olun birileri beni hedef gösteriyor. Ben bu dünyada da öbür dünyada da bende bir şey varsa Allah bana onda bir şey varsa ona sorsun. Düpedüz bizi hedef gösteriyorlar, yazıktır ya. Bunlar benim evlatlarım ya. Ya direk milli eğitim müdürü işlem yapmadı, yok suçlu milli eğitim müdürlüğüdür diyorlar” dedi.

“ŞOFÖRÜN KANINA BAKILACAK BELKİ FARKLI BİR ŞEY ÇİKACAK”

Kaza edin servisin gizlice birçok yerden öğrenci alıyor yorgunluk sonrası mı kaza oluyor sorusuna müdür Emen;

“Şöyle yapıyorlar, bütün servisçiler böyledir. Türkiye’nin her yerinde böyledir. Bunlar sadece bir servis çekmezler. Biri onu yapar öbür taraftan işçi servisliği yapar. İstanbul’da da böyledir bu. İşçi servisi yapar öbür taraftan gider başka bir şey yapar yani bunlar taşımacı bunlar. Çok para kazanmak istiyorlar.

Ya şoför sabahın köründe o hızla gidip kamyonun altına giriyor yani bunu kimse sorgulamıyor niye?

Belki de adamın bakılacak şeyine kanına şununa bununa, belki farklı bir şey çıkacak bilmiyoruz ki o sabahın köründe sabahın sekize çeyrek kala olan bir hadise”. Şeklinde cevap verdi.

Servisleri nereye kadar kontrol edebiliriz ki diyen müdür Emen, yaşananlarla ve tüm iddialarla ilgili soruşturma başlattıklarının altını çizdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA