Rize SGK’da Mobbing İddiası - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Rize SGK’da Mobbing İddiası

Bu haber 26 Mart 2023 - 11:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Rize SGK’da Mobbing İddiası

Rize Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlüğünde evrak kayıt, bünyesinde çalışan Mehmet Çolak adlı işçi kurum müdürü Mustafa Bakırcı’nın kendisine mobing uyguladığını iddia ederek cumhurbaşkanlığı külliyesi, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı ile aile ve sosyal hizmetler bakanlığına şikâyette bulundu. Müdür Bakırcı görevden alınana kadar da sakal tıraşı olmayacağını açıkladı. SGK il müdürü Mustafa Bakırcı ise mobing iddialarının gerçek dışı olduğunu söyledi.

Gençağa KARAFAZLI – Emre KOÇ

Rize Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlüğünde evrak kayıt, bünyesinde çalışan Mehmet Çolak adlı yurttaş, kurum müdürü Mustafa Bakırcı’nın kendisine ve birçok çalışana “mobing” uyguladığını, baskılar sonrası şeker hastası olduğunu ve psikolojisinin bozulduğunu öne sürdü. Mehmet Çolak, kurum müdürünün kendi yandaşlarına ağam paşam diye ilgilendiğini kendilerine diktatör gibi davrandığını bu durumu AKP il başkanına aktardığını ancak müdür arkasına siyası gücü aldığı için kimsenin kendisine dokunmadığını ifade ederek yaşadıklarını ANKA haber ajansına anlattı.

“BANA SESİSİNİ YÜKSELTİNCE BENDE SESİMİ YÜKSELTTİM KAVGA ETTİK”

“Rize Sosyal Güvenlik Kurumu’nda 18 yıldır evrak kayıt bölümünde çalışıyorum. Evrak kayıtın girişinde bir yer vardı insanların girdiği üç sene önce   kapattırdı. Müdüre sordum burayı neden kapattırdınız, kapatmaya gerek yok ki bizim gelen gidenimiz oluyor deyince olmaz diyerek üzerime yürüdü. Bağırdı, sana mı soracağım dedi. Bende haddime değil İl Müdürü’ne iş öğretmek dedim. Ben ilkokul mezunu memur kadrosunda çalışan biriyim ama yaptığın yanlış dedim gelen giden eş dost var. ‘Gelmeyecek’ dedi, sesini yükseltince bende sesimi yükselttim, kavga ettik.

“BENİ ÇAYELİNE SÜRGÜN ETTİ DAVA AÇTIM KAZANDIM”

Çalışan arkadaşlar bana müdür seni Çayeli’ne verdi dediler. Müdüre telefon açtım cevap vermedi. İki gün çok stres yaptım. Rize Adliyesi’ne giderek yürütmeyi durdurma davası açtım. Davam sekiz buçuk ay sürdü, davamı kazandım. Çünkü hiçbir suçum yok. Geceleri uykum kaçtı, halsizlik oldu meğerse sinirden şeker hastası olmuşum. Mahkeme sonrası Rize İl Sosyal Güvenlik Kurumuna geri döndüm, evrak kayıta vermedi beni. Beni farklı bölümler arasında gezdirip durdu.

“ERDOĞAN RİZE’YE GELDİĞİNDE PANKART AÇACAĞIM ONA”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e yazdım, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’mıza yazdım, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı’na yazdım. Cumhurbaşkanı Rize’ye geldiği zaman pankart açacağım ona. Senin anlayacağın ben bu işe gözümü kararttım. Suçsuz yere azar işitmekten sıkıldım. Sabah işe gelir gelmez bağırıp çağırarak geziyor. Milletin psikolojisi bozulmuş herkes çekiniyor, korkuyor müdürden. Çalışanlardan ne istiyor bilmiyorum. Dışarıdan bir sorunu mu var bilmiyorum. Kimi gözüne kestiriyorsa ona yapıyor. Bir gün müdüre ‘Allah aşkına bu milletten ne istiyorsun’ diye sordum, saf ve temiz Sinan Temizel şimdi emekli oldu kapıyı temizlerken gelip bağırdı ona. O da ‘Allah’ını seversen elini çek üstümüzden, sen insan değil misin?’ diye isyan etti. Müdür de kahkaha atarak gitti.

Mehmet Çolak

Mehmet Çolak

“EN FAZLA CEZAEVİNE GİRERİM HAKKIMI ARADIĞIM İÇİN”

Özellikle benim yanıma gelenlere alerjisi var. Beni kıskanıyor. AKP Rize İl binasına gittim, AKP Çayeli İlçe Başkanı’na gittim bana sahip çıkın ben Rize’yi sırtlıyorum dedim. Ben namusum ve şerefim üzerine insanlara yardım edeceğime ant içtim. Müdür Mustafa Bakırcı’nın gücü yetmeyecek, gerekirse canlı yayına çıkacağım. En fazla cezaevine girerim hak aradığım için. En fazla olacağı budur. Mesai arkadaşlarımın eşlerini daireden geri çevirdiler, onlara bağırıyor, gelip konuşacaklar kavga mı edecekler bilmiyorum, sağ olsun güvenlikçi arkadaşlarımız olayı engelledi. Ama bu müdür her sabah aynı, acaba bu sabah kime çatacak diye bekliyoruz. Böyle bir idarecilik olabilir mi? Egoyla, öfkeyle bir resmi daire, Sosyal Güvenlik Rize İl Müdürlüğü yönetilir mi?

“BENİM CANIM YANDI BAŞKALARININ CANI YANMASIN DİYE UĞRAŞIYORUM”

Yemin ediyorum bütün mesai arkadaşlarım şikayetçi ama içlerinden belki on beş tane konuşan çıkacak. Bugüne kadar benim canımı yaktı başkalarının canı yanmasını diye uğraşıyorum. Benim müdürüm sert olsun ama adil olsun. Bana diktatörlük yapıp da kendi yandaşlarına kurbanım demekle idarecilik olmaz. Şu an ki müdür böyle yapıyor. Kendi gruplarına kurbanım, böyle idarecilik olmaz. Beni bu duruma sokanı, yetkililere sesleniyorum, kimi suçlu bulacaklar bilmiyorum, bunu görevden alın.

“ONUN GÜCÜ SİYASİLER BENİM GÜCÜM DE ALLAHTIR”

Ak Parti Rize İl Başkanlığına ben ve arkadaşlarım, en az yüz kişi gidip şikâyet ettik bu müdürü. Şu anda milletvekili aday adayı olan eski il başkanı İshak Alim’e kaç kere yazdım, 138 gün benim mesajıma bakmadı sonunda sildi beni. AKP Çayeli İlçe Başkanı hiç ilgilenmedi. AKP’li yetkililerin hepsine ilettim işleri düştüğü zaman benle konuştular ama benim işim düşünce yok. Niye yok çünkü ben eğilmiyorum, bugün başka iktidar da gelse ben yine işimi yaparım ama eğilmem. Onun gücü siyasiyse benim gücüm de Allah’tır. Ben yüzüne söylüyorum, sayın müdür ben haksızlık olan yerde eğilmem, makam mevki tanımam diyorum.

“MÜDÜRÜN ASTIĞI ASTIK KESTİĞİ KESTİK”

Dairenin yüzde yetmişi müdürden şikayetçi ama yürek yok. Rize’nin bütün yüreklerini ben yiyorum.  Benim Çayeli’nden tekrar buraya gelmem için sendikamızın il başkanı İbrahim Hacımustafa devreye girdi, dairede işyeri temsilcimiz Ahmet Kaytaz devreye girdi ancak Müdür hiç kimseyi takmıyor, astığı astık kestiği kestik. En son nasıl olduysa beni evrak kayıta geri verdi anlamış değilim. Dün akşam sabaha kadar uyku uyuyamadım. Bu insanlık mıdır? Bu müdürlük müdür? Beni şeker hastası yaptı diğer arkadaşlarım sorun yaşamasın.

“MÜDÜR GÖREVDEN ALINANA KADAR SAKAL TRAŞI OLMAYACAĞIM”

Sosyal Güvenlik Kurumu Rize İl Müdürü Mustafa Bakırcı kurumdan ayrılana kadar sakal tıraşı olmayacağım. Sosyal medyada duysunlar ki ben bu kadar canımdan usandım, sırf müdürün şahsına karşı protesto olarak sakalımı kesmeyi reddediyorum. Bir idari amirin yandaşlarına karşı kurbanım aşağı kurbanım yukarı şeklinde ayrımcılık yapması yanlıştır. İkilik, üçlük yaratamaz”.

Rize Sosya Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mustafa Bakırcı

Rize Sosya Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mustafa Bakırcı

“İDDİLAR GERÇEK DIŞIDIR”

SGK Rize il müdürü Mustafa Bakırcı kurum çalışanı Mehmet Çolak’ın iddialarının gerçek dişi olduğunu kaydederek ANKA ajans muhabirine şunları söyledi.

“Mehmet Çolak kardeşimiz işinde iyi çalışan bir elemanımızdır. Kendisiyle ilgili bizim bir sorunumuz yoktur. Kendisi Çayeli ilçesine yaşadığı için orada görevini sürdürmesini sağladık. Süre koymadığımız için geriye dönmek için mahkemeye başvurdu ve davayı kazanınca tekrar Rize’ye geri dönüş yapmıştır. Ardından araya bazı insanları sokarak yeniden Çayeli’ye görevlendirmesini yaptık yine geldi. Çalıştığı birim SGK’nin namusu denen yerdir yani evrak kayıt bölümünde görevlidir. Bu bölüm çok önemlidir gizli gelen evraklar yurttaşların müracaatları her şey burada kayıt altına alınıyor. Bu yerde dışarıdan başkalarının gelip oturması doğru değildir biz bu durumu kendisine bildirdik ancak bu konuda yeterli duyarlılığı göstermedi. Kendisi sosyal medya üzerinden bazı paylaşımlarda bulunarak bizim kendisine baskı uyguladığımızı iddia etmiş. Burada sadece benim değil müdür yardımcısı arkadaşlarımızın da görüşlerini alabilirsiniz kesinlikle kendisine yönelik “mobing” asla söz konusu değildir. İş disiplini ve kuralları var bizlerde çalışanlarımızda bu kurallar çerçevesinde davranmak zorundayız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA