Rize valisi Baydaş’tan flash açıklama “Neva park işletmesini bu ay kültür sitesinden çıkartacağız”

GENÇAĞA KARAFAZLI -ÖZEL HABER Rize il kültür müdürlüğünün kangren haline getirdiği yıllardan beri işgal altında olan Neva park işletmesinin boşaltılması sorununa Vali İhsan Selim Baydaş son noktayı koydu “Bu iş..

Rize valisi Baydaş’tan flash açıklama “Neva park işletmesini bu ay kültür sitesinden çıkartacağız”
Son Güncelleme: Whatsapp

GENÇAĞA KARAFAZLI -ÖZEL HABER

Rize il kültür müdürlüğünün kangren haline getirdiği yıllardan beri işgal altında olan Neva park işletmesinin boşaltılması sorununa Vali İhsan Selim Baydaş son noktayı koydu “Bu iş yerini bu ay içinde boşaltacağız”

2014 yılından beri işgal altında bulunan Rize’nin en gözde yerlerinden biri olan Rize Merkezdeki Kültür Merkezi altında yer alan neva park işletmesinin 10 yıldan beri hukuk dişi işgaline son vermek için geçmiş yıllarda boşaltılması için 3 kez resmi yazı yazılmasına rağmen boşaltılmaması karşısında devreye Rize valisi İhsan Selim Baydaş girdi.

Rize ve ilçelerinde Kaçak yapılaşma, resmî kurumlardan gazetecilerin haber alması konusunda yaşadığı sorunlar ve 10 yıldan beri işgal altında bulunan Rize kültür merkezi altında bulunan Neva park adlı işletmenin hukuksal durumu hakkında bilgi edinmek isteyen Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Rize şube başkanı Gençağa Karafazlı yönetim kurulu üyesi Musa Yazıcı ve ÇGD üyesi Şenol Öksüz Rize valisi İhsan Selim Baydaş ile makamında görüştü.

Rize’nin en gözde yerlerinden biri olan Rize Merkezdeki Kültür Merkezi altında yer alan Mehmet Emin Toprak tarafından 15 yıldan beri işletilen neva park (1.927.00 Metrekarelik alan) 10 yıllığına 15.12.2022 Tarihi’nde ihaleye çıkmış yapılan ihaleyi ise en yüksek fiyatı veren iş insanı Hakan Mayi kazanmıştı. İhale Sonrası malum, yukarıdan gelen talimatlar sonrası ihale sıradan gerekçelerle iptal edilmiş işgalci işletmeci bu ihale sonrası işletmeciliğine hukuksuz bir şekilde devam etmişti.

Bilindiği gibi Nevapark işletmecisinin yıllardır işgalci konumuyla elinde tuttuğu bu güzide yer önce yerel ürünlerin pazarlanacağı bir yer olarak yapılmış, kamuoyuna bu amaçla kullanılacağı açıklanmış, sonrasında ise bu karardan vazgeçilerek yok pahasına Mehmet Emin Toprak ailesinin fertlerinden birilerine adeta peşkeş çekilmişti.

“İşgalci işletmeyi birçok kez gündeme getirdik”

Toprak ailesinin 2014 yılında sözleşmesi bitmesine rağmen nasıl olduğu anlaşılmayan garip bir şekilde Toprak ailesinin kira ödemeden “yaklaşık 10 Trilyon kira borcu olduğu iddia ediliyor” nasıl olduysa bugüne kadar bu yeri işgal etmeye devam etti.

Kuzeyteve haber Toprak ailesinin uzun yıllardan beri işgal ettiği bu yerle ilgili yaşanan hukuksuzluğu kamuoyu ve yetkililer birçok kez gereğinin yapılması için duyurmuştu. Kuzeyteve haberin konuyu gündeme getirdiği tarihlerden itibaren 3 kez neva park işletmeciliğine resmi yazı ile boşaltılması istenmiş ancak bir güç bu yerine boşaltılmasını bugüne kadar engellemişti.

“Bu iş yeri bu ay kültür sitesinden çıkarılacak”

ÇGD yöneticileri Rize valisi İhsan Selim Baydaş’a işgal altındaki Neva park işletmesinin son durumunu sordu. Vali Baydaş ,” Ben devletimizin bu kurumunun hukuksuz bir şekilde kullanılmasına asla müsaade etmem. Şu an neva park işletmecisine bu yerimizi boşaltması için süre verdik bu süre de 21.06.2024 tarihinde doluyor yanı bu tarihte burasını boşaltıyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalar tamamlanmış durumda yani boşaltılması konusunda hiçbir hukuksal sorun yok” dedi.

“Çocuk kütüphanesi ve sergi salonu yapacağız”

Boşaltıldıktan sonra mevcut alanın ne olacağı yönünde soruya vali Baydaş ; “biz bu yeri  bu ayın 21’n de  boşaltıyor ve ardından burayı kültürel sanatsal etkinliklerin yapılacağı modern bir yere dönüştürüyoruz. Bir başka deyimiyle biz burayı çocuk kütüphanesi ve sergi salonu olarak yeniden dizayn edeceğiz buna ihtiyaçta vardı” diye kaydetti

Halen bu yeri işgal eden bahse konu işletmenin geçmiş yıllarda on Trilyon liranın üzerinde ki borcu ne olacak? Sorusuna Vali Baydaş; “bu borcu öyle bağış falan etmemiz söz konusu dahi değil bu hukuken de mümkün değil çünkü bu borç kamu alacağıdır ondan vaz geçemeyiz onunla ilgili hukuksal sürecimiz devam edecek ve bugüne kadar ödenmemiş olan borçlar tabii ki tahsil edilecektir” ifadelerini kullandı.

“Her kurumun amiri kendi birimiyle ilgili basına bilgi verebilir”

ÇGD üyesi gazeteci Şenol Öksüz, Resmi kurum amirleri gazetecilerin bilgi isteme taleplerine adres olarak sizi gösteriyorlar sağlıklı bilgi alamıyor dolayısıyla objektif bir haberi oluşturmakta sıkıntılar yaşıyoruz yönünde ki sorusuna Vali Ali İhsan Baydaş, “bu konuda bir sorun olmaması gerekir. Her birim amiri kendi birimiyle ilgili konularda gazetecilerin istediği bilgileri vermesinde hiçbir sakınca yoktur hatta, basına açıklama da yapabilirler bunun için özel bir izin gerekmiyor hukuk kuralları içerisinde kamuoyunu ilgilendiren ve bilgilendirilmesi amacıyla açıklamalar yapmalarına bir engel yoktur” diye konuştu.

“Dere ve yol kenarındaki yapıları kaldıracağız”

Rize ve ilçelerinde kaçak yapılaşmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Baydaş; “bu konuyla ilgili bir süreden beri çalışmalar yürüttük ve bu çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaştık. Bölgemizin turizm amaçlı yatak ihtiyacı sorunu olduğunu görüyoruz bunun için çalışmalar yürütüyoruz, bu çalışmalarımızı yürütürken daha önce izinsiz yapılmış bazı konaklama yerleri var bunların çoğu bungalov olarak karşımıza çıkıyor bu yapıların özellikle yol kenarlarında ve dere kenarlarında yapılmış olanlarını (yaklaşık 100’e yakın) mutlak suretle kaldıracağız, diğer yapıları ise yasal çerçeve içerisinde ruhsatlandıracağız yurttaşlarımızın bu konulara duyarlılıkla yaklaşmasını istiyoruz. Bugün plansız yapıların yanı sıra su sorunları ve özellikle de köylerimizde evlerin atık suları vs ırmaklarımıza bağlanmış durumda bu durum kendi çevremizi de kirletilmiş oluyoruz her yapının kendi alanında mutlaka bir foseptik kuyusu oluşturması lazım çevre kirliliğini de sağlığımız için önlememiz lazım” dedi.

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.