Rize’de Babadan Ölüm Aylığı Almak İçin Hileli Boşanan 14 Kişi Tespit Edildi (VideoHaber) - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

Rize’de Babadan Ölüm Aylığı Almak İçin Hileli Boşanan 14 Kişi Tespit Edildi (VideoHaber)

Bu haber 02 Nisan 2023 - 12:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Rize’de Babadan Ölüm Aylığı Almak İçin Hileli Boşanan 14 Kişi Tespit Edildi (VideoHaber)

Rize’de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü denetmenleri, ihbar ve araştırma sonucu yaptıkları çalışmada, 14 kadının babasından kalan emekli aylığı üzerine hukuken hak kazanabilmek için muvazaalı (danışıklı) boşandığını belirledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan SGK Rize İl Müdürü Mustafa Bakırcı muvazaalı boşanma yapan kişilere açmış oldukları davaları kaybetmediklerini belirterek ‘Aylık bağladığımız tarihten tespit edip kestiğimiz tarihe kadar olan bütün verilen maaşlarını faiziyle beraber istiyoruz’ dedi.

“MAAŞI KESTİKLERİMİZ MAHKEME YOLUNA BAŞVURSALAR BİLE KAYBEDİYORLAR”

Sosyal Güvenlik Kurumu Rize İl Müdürü Mustafa Bakırcı’ nın açıklamaları şu şekilde: “Muvazaalı boşanmada boşandığı eşiyle birlikte yaşamasına rağmen babadan yahut anneden maaş alma durumu yaşanmakta. 2022 yılında Rize’de 14 tane tespitimiz oldu bu konuda, kurumumuzun denetim elemanlarının saptamalarıyla. İkametgâh durumlarına, muhtarlıklara bakarak araştırmalar yapılıyor. Fiilen birlikte yaşadığının tam tespitinden sonra karar veriyoruz buna. Bu konuda dava kaybetmiyoruz. Maaşı kestiklerimiz mahkeme yoluna başvursalar bile kaybediyorlar. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Rize’de de bu tür durumlar söz konusu.

“İHBAR VE ŞİKÂYET OLMADAN DA DENETLEME YAPIYORUZ”

Kişi bize gelip anneden veya babadan ölüm aylığı müracaatını yapmışsa ve biz bu kişinin boşanmış olduğunu görüyorsak ki görüyoruz da biz bunların bazılarını denetime yazıyoruz. Gerçekten boşanıp boşanmadığını tespit ediyoruz. Eşinden ayrılmış baba maaşına girenleri zaman zaman ihbar ve şikâyet olmadan da denetleme yapıyoruz. Hak sahibi olabilmesi için kızın çalışmaması, gelir aylık almaması bir de evli olmaması gerekiyor. Kişi evlenmişse hiçbir şekilde babasından maaş alamaz. Gerçekten boşanmışsa ve bir işyerinde çalışamıyorsa kanun o kız çocuğa maaş verme hakkı veriyor. Erkek zaten babadan maaş alamaz, erkeklerde 18 yaşına kadar ya da okuyorsa 25 yaşına kadar anneden veya babadan ölüm aylığı hakkı var. Kızlar bekar kaldığı sürece, evlenip boşanıp bekar kaldığı sürece de babadan maaş alabilir. Eşinden boşanmış, anneden veya babadan maaş bağlanmış daha sonra evlenmiş ama bu resmi değil. Biz orada SGK olarak devreye giremiyoruz. Gayrı resmi evlenmişse maaş almaya devam ediyor ama boşandığı eşiyle fiilen yaşama pozisyonu varsa ve anne yahut babadan ölüm aylığı almaya devam ediyorsa SGK o zaman devreye giriyor.

“YAPTIĞIMIZ TESPİTLERDEN SONRA TEKRAR EVLENENLER OLUYOR”

Aylık bağladığımız tarihten tespit edip kestiğimiz tarihe kadar olan bütün verilen maaşlarını faiziyle beraber istiyoruz. Kişiye borç çıkartıyoruz, ödeme yapmıyorsa hukuk birimimiz kanalıyla icra durumuyla tahsilat yönüne gidiyoruz. Şu anda böyle durumlar var tahsilat da zorluklar çekiyoruz. Kadınların üzerinde bir mal varlığı, gelir pozisyonu olmayınca takip etmekle birlikte bekleyen alacaklarımız da çok oluyor. Yaptığımız tespitlerden sonra tekrar evlenenler oluyor. Veya boşandığı eşi öldükten sonra baba maaşına girebiliyorlar. O maaşa girdikleri zaman veya eşiyle tekrar evlendikleri zaman tahsilat gücümüz artıyor, oradaki maaşından borcumuzu kesmeye başlıyoruz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA