Rize’de ekmeğe yapılan artışı haber yapan yalakalar hükümetin zam politikalarını görmüyor..!

Rize’ de ekmeğin fiyatı yeniden düzenledi 250 gram ekmek 12,5 TL ye satılacak GENÇAĞA KARAFAZLI (RİZE) Hükümetin uyguladığı ekonomik politikaların sonucu Başta akaryakıt olmak üzere yurttaşların tükettiği temel gıda maddelerine..

Rize’de ekmeğe yapılan artışı haber yapan yalakalar hükümetin zam politikalarını görmüyor..!
Son Güncelleme: Whatsapp

Rize’ de ekmeğin fiyatı yeniden düzenledi 250 gram ekmek 12,5 TL ye satılacak

GENÇAĞA KARAFAZLI

(RİZE) Hükümetin uyguladığı ekonomik politikaların sonucu Başta akaryakıt olmak üzere yurttaşların tükettiği temel gıda maddelerine yapılan zamlar fırıncı esnafını da zor duruma bıraktı. Girdi maliyetlerinin her geçen gün artması karşısında çaresiz kalan Rize de ki fırıncı esnafı ekmeğe zam yaptı.

Rize Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği Fırıncılar odasının zam talebini değerlendirmesinin ardından daha önce 10 TL ye satılan 250 gram ekmek 21.06.2024 tarihinden sonra 12,5 TL ye satılmasına karar verildi.

Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği başkanı Güven Aksoy ekmek zammı ile ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Son günlerde ekmek fiyatı üzerinden bazı haber sitelerinde yapılan asılsız haberlerle Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliğimiz hedef alınarak kurumlarımızla karşı karşıya getirilmeye çalışılmıştır. Her daim kurumlarımızla koordineli bir çalışma yürüten Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliğimiz, ekmek fiyatları ile ilgili talepleri de yine ilgili kurumlarla yaptığı istişarelerle değerlendirerek ortak karara varmıştır.

“Gazetecilik değerlerini yok sayan şovmen yalan haber yayınlıyor kınıyoruz”

Bu süreçte ekmek fiyatları ile ilgili bazı mecralarda yanlış, asılsız, gerçeği saptırıcı algı haberleri ortaya atıldı. Gazetecilik mesleğinin ilkelerine uygun olmayan gerçek dışı haberler kamuoyunu yanıltmakta, insanların doğru haber almasını engellemekte. Bu tarz haberler yaparak kamuoyunu yanıltan, gazetecilik değerlerinden uzak internet şovmenlerini esefle kınıyoruz. Gerçek habercilik yapan saygın gazeteci emekçilerimize sonsuz teşekkür ediyoruz.

“Rize de ekmek fiyat tarifesi iptal edilmedi”

Fırıncılık sektöründe artan maliyetler ve girdi fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle Rize Fırıncılar Esnaf Odası ekmek fiyatlarına zam talebinde bulundu. Ülke genelinde Fırıncılar Federasyonu’nun 2024 yılı için tespit ettiği kilogramı 50 TL’lik fiyatlandırma üzerinden illerdeki komisyonlar çalışmalarını yaparak ekmek için yeni fiyat uygulamasına geçmektedir.

Rize’de 250 gramı 10 TL’den satılan yani kilogramı 40 TL olan ekmek fiyatının, 250 gramı 12,50 TL yani %25’lik zam ile kilogramı 50 TL olacak şekilde düzenlenmesi talebini Rize Fırıncılar Odası, Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliğimize iletti. Rize Ticaret Sanayi İl Müdürlüğümüz, Tarım İl Müdürlüğümüz, Rize Belediyesi, ilçe belediyelerimiz, Rize Ticaret ve Sanayi Odası, ilçelerdeki Esnaf Odalarımız ve ilgili kurumlar davet edilerek katılım sağlayan kurumlarla birlikte gerekli komisyon çalışmalar yapıldı.  İlgili bakanlığa yazışmalar yapıldıktan sonra talep edilen ekmek fiyatı Esnaf Odaları Birliğimiz tarafından 1.06.2024’te uygulanmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlar ile odalarımıza gönderildi. Fiyat uygulama öncesi Rize Ticaret ve Sanayi Odası ile Rize Esnaf Odalar Birliği olarak Sn. Valimiz İhsan Selim Baydaş‘ı konu hakkında bilgilendirmek ve görüşlerini  almak için ziyarette bulunduk.  Sn. valimizin de oluru alınarak yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla ekmek zammının bayram sonrası 21.06.2024 Cuma günü uygulanmasına karar verdik. İlgili Fırıncılar Odası, Ticaret ve Sanayii Odası ve Esnaf Odalar Birliği olarak kararı ilgili kurum ve kuruluşlara gönderdik.

“Asılsız haberlerle odalarımızı hedef almak gazetecilik etiği ile bağdaşmaz ilkelerimizle yolumuza devam edeceğiz”

Tüm bu süreçte bazı haber sitelerinde yapılan asılsız haberlerle ekmek fiyatı üzerinden Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliğimiz hedef alınarak kurumlarımızla karşı karşıya getirme çabaları bizi ilkelerimizden genel prensiplerimizden alı koyamaz. Kurumların varlık sebebi, özellikle de resmî kurumların var oluş nedeni, genel toplum yararını gözetmek ve belirli toplumsal amaçlara hizmet etmektir.  Adalet duygusu, hukuk ve vicdani değerlerle yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Kurumlar arası iyi bir eşgüdüm ve iş birliği olmadan kurumsal ve toplumsal amaçlara ulaşmanın mümkün olmayacağı bilinci ile kurumlarımızla koordineli bir şekilde, uyum içerisinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.” Denildi.

 

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.