RİZELİ BAYRAK: “20 YILDIR ÇAY FABRİKALARINI YIKARKEN AKLINIZ NERDEYDİ” - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

RİZELİ BAYRAK: “20 YILDIR ÇAY FABRİKALARINI YIKARKEN AKLINIZ NERDEYDİ”

Bu haber 14 Nisan 2022 - 11:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.
RİZELİ BAYRAK: “20 YILDIR ÇAY FABRİKALARINI YIKARKEN AKLINIZ NERDEYDİ”

Mevcut iktidarın 20 yıldır müstahsilin karşı çıkmasına rağmen çay fabrikalarını yıktıklarını, vatandaşın feryat figanlarına kulaklarınızı kapattıklarını ve bildiklerini okuduklarını söyleyen Memleket Partisi Rize İl Başkanı Muhittin Bayrak, yapmış olduğu yazılı açıklamaya şu şekilde başladı:

“Söylemekten Dilimize tüy bitti, yorulduk üreticinin sesine kulak verin dedik fakat çayda kontenjan, kota, çay kanunu, gübre fiyat iyileştirmesi vesaire konularda hiçbir adım atılmadı ve yıllardır üretici özel sektöre mahkûm edildi. Bu konularda verdiğimiz mücadele hep engelledi, duymamazlıktan gelindi. TBMM verdiğimiz soru önergelerine bile hala cevap verilmedi. Unutulmamalıdır ki asla vatandaşın sorunlarını dile getirmekten vazgeçmeyeceğiz. Mücadele vermeye devam edeceğiz.”

 

 “İKİ DEĞİL ON FABRİKA SÖZÜ VERSENİZ ÜRETİCİYİ KANDIRAMAZSINIZ”

Çay kanununa neden ret verdiniz diyerek iki çay fabrikası yapacağız müjdesi verenlere sorduğunu söyleyen Bayrak açıklamasına şu sözlerle sürdürdü:

“Üreticinin çaydaki dertlerinin hiçbirine derman olamayan bırakın derman olmayı derman olmak isteyenlere de destek yerine köstek olan sizler iki değil on fabrika müjdesi verseniz üreticiyi seçim arifesinde kandıramazsınız. “dedi

 

“ÇÖZÜM ÜRETİN YOKSA SANDIKTA KALACAKSINIZ”

Yapılacak iki fabrikanın üreticinin hiçbir sorununu çözmeyeceğini iddia eden Memleket Partisi Rize İl Başkanı Muhittin Bayrak sözlerine ekledi:

“Tekrarlıyorum üretici sizden öncelikle çay kanunu, kota, kontenjan, gübre sorunlarını çözmenizi istiyor bu sorunları görmemezlikten gelip konuyu başka yerlere çekmeyin. Fabrika yapıyorsanız, yıktığınız fabrikaları yapacaksınız. Sürekli yok Farabi çayı, yok dünyaya açılıyoruz, yok en kaliteli üzerine kar yağan çay Rize’de, yok fabrika yapıyoruz falan bırakın artık bu konuyu değiştirme huyunuzu bir kez daha üretici adına avazım çıktığı kadar bağırarak tekrarlıyorum sorunun ana fikri çayda kota, kontenjan, çay kanunu bunlara çözüm üretin yoksa seçimde ağzımızla kuş tutsanız bile sandıkta kalacaksınız.”

 

“ÇAYKUR ZARAR EDİYOR DİYEREK ÖZELLEŞTİRMENİN YOLUNU MU AÇMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ”

Her yıl ÇAYKUR’un zarar açıkladığını, dünyanın her yerinde tüketilen sabah akşam içilen bir ürünün nasıl oluyor da zarar ettiğini soran Bayrak:

“Eğer zarar ediyorsa bunun sorumlusu sizsiniz bedelini de ÇAYKUR değil sizler ödemek zorundasınız. Beceremiyorsanız neden bu kurumun başındasınız yok ben yönetebiliyorum diyorsanız neden ÇAYKUR zarar ediyor? Özel sektöre yarı fiyatına kuru çay satarken ÇAYKUR’ un kâr edeceğimi düşünüyordunuz? Bilinmelidir ki özelleştirilmek için zarar gösteriliyorsa bu düşüncenizi derhâl terk etmenizi öneriyorum çünkü çay ve ÇAYKUR bizim geçim kaynağımızdır. Çay’ın ve ÇAYKUR’ un sahibi müstahsildir ve hep böyle kalacaktır.” dedi

 

“BİZ GÖREVE GELDİGİMİZDE ÇAYKUR ZARAR ETMEYECEK, MÜSTAHSİL MAĞDUR OLMAYACAKTIR.”

Çay ve ÇAYKUR başlıklı projelerimizi şimdiden tasarladıklarını ve hazır olduklarını söyleyen Bayrak yapmış olduğu yazılı basın açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Projelerimize tarladan, toprak gübrelemesinden, çapalanmasından başlayıp sırasıyla üreticiden satın alma, pazarlama koşulları, sosyal ağ üzerinden marka olup dünya pazarına ulaşmayı hedefliyoruz. Çalışmalarımızı bütün ayrıntılarıyla değerlendirerek hazırladık. Mevcut çay fabrikalarının sayısını hızla artırarak kota, kontenjan sorununu çözeceğiz üretici belirlenen kendine has tarihlerde kota ve kontenjansız çayını satabilecektir. Çay kanununu üreticinin leyine derhâl çıkaracağız. Üretici üzerinden hiçbir firma asla rant sağlayamayacaktır. Kaçak çay derhal yasaklanacak çaya boya vesaire gibi uygulamalar olmaması için denetimler artırılacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
betnis giriş
betnis
yakabet giriş