betnis giriş
betnis
betnis
yakabet giriş
nisbar giriş
nisbar

RİZE’Yİ MODERN BİR ŞEHİR HALİNE GETİRMEK

RİZE’Yİ MODERN BİR ŞEHİR HALİNE GETİRMEK Uzun zamandır karada mı, denizde mi, nerede yapılacağı tartışılan 1000 yataklı Rize Şehir Hastanesinin Gündoğdu’da 300 dönümlük yeni bir dolgu alanı oluşturularak yapılacağı açıklandı…

RİZE’Yİ MODERN BİR ŞEHİR HALİNE GETİRMEK
Son Güncelleme: Whatsapp

RİZE’Yİ MODERN BİR ŞEHİR HALİNE GETİRMEK
Uzun zamandır karada mı, denizde mi, nerede yapılacağı tartışılan 1000 yataklı Rize Şehir Hastanesinin Gündoğdu’da 300 dönümlük yeni bir dolgu alanı oluşturularak yapılacağı açıklandı.

Bu açıklamayla birlikte tartışmalar da hız kazandı. Belli ki bu tartışmalar uzun bir süre daha devam edecek.
Başından beri Şehir Hastanesinin deniz dolgusu üzerinde, şehir merkezine ve Tıp Fakültesine yakın bir bölgede yapılmasının zorunlu olduğunu yazıp, çiziyorum. Bunun nedenlerini de her yazımda açıkladım.
Tekrarlayacak olursam;
Köylerimiz boşalmış ve daracık şehir alanımız bir beton yığını haline gelmiş durumda. Neredeyse tüm köylülerimizin şehirde evleri var ve yaşamlarını burada sürdürüyorlar. Köyler sadece yılın belirli zamanlarında uğranılan bir yer durumda.
Bu durumu teşvik eden okul, iş gibi çeşitli nedenler var.
Şehir merkeziyle bütünleşmiş olan genel halkın içerlerde, köylerde olan bir yerdeki hastaneye gitmesi oldukça zor.
Üstelik hastane yaz, kış çok kolaylıkla ulaşılabilen yer olmalı.
Buradan baktığımızda 300 dönümlük bir alanı şehir merkezinde bulmak mümkün olamayacağı için tek çare deniz dolgusunu kullanmaktı.
Bazıları deniz dolgusu üzerinde yapılacak binaların kısa zamanda yıkılır hale geleceğinden bahsediyor ve sadece bu ve benzeri nedenlerle buna karşı çıkıyorlar. Ancak bina sağlamlığının yapımla ilgili olduğunu, dünyanın bazı bölgelerinde deniz şehirleri olduğunu düşünürsek bu tür endişelerin yersiz olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde deniz üzerinde yapı teknolojileri o derece ilerlemiş ki, bir İngiliz şirketi Dubai’de deniz altında villalar yapmakta.
Şu gerçeği görüp, kabul etmeliyiz. Artık yüzyıllardan bize aktarılan o güzelim deniz kıyılarımız yok. Denizi paraya çevirmekle başlayan serüvenimiz sahillerimizi yok ettiği gibi, kara alanlarımızda mahvedildi.
Geldiğimiz noktada: şehir merkezimizin kara ve denizle birlikte yeniden planlanması gereklidir. Bizim şu anki sorunumuz deniz veya kara sorunu olmaktan ziyade şehircilik, şehir planlaması sorunudur.
NE YAPMALI?
Şehri gerçekten yaşanılır bir hale getirmek istiyorsak işe deniz dolgunun nihai hale getirilmesiyle başlamalı.
Deniz dolgusu bugüne dek çöplerle doldurulmanın ötesinde Üniversiteye kampüs alanı oluşturmak veya başka gerekçelerle de dolduruldu. Şimdi de Şehir Hastanesi için doldurulacak. Gündoğdu’da yapılacak 300 dönümlük dolguyu dikkate alırsak; ilk düşünülmesi gereken şey artık bir daha hiçbir şekilde deniz dolgusuna ihtiyaç duyulmayacak şekilde şehrin çıkışından Çayeli Bölgesine kadar alanda nihai bir deniz dolgusu yapmak gereklidir.
Bugün deniz dolgu alanımız şehir içerisinden çıkarılan durakların adresi olduğu gibi, başka projeler için de adres olmuş durumda. Bundan sonra burada yeni şeyler yapılıp yapılmayacağı da meçhül..
Oysa, mahvettiğimiz sahil şeritini yeniden güzelleştirmek hepimiz adına bir borç olmalı.
Rize’nin girişinden başlayarak çıkışına kadar gerekli olan yerlerdeki deniz kıyısına yeni dolgular ekleyerek bir daha hiçbir şekilde yeni dolgu yapmamak şartıyla sahili düzenlemeliyiz.
Bu düzenlemede modern bir sosyal alan oluşturmak hedef olmalı. Bunun için ülkemizde örnek alınacak bazı dolgu parklar var. İlişikte fotoğraflarını kullandığım İstanbul Maltepe Parkı bu güzel örneklerden biri.(foto)
Özetle; Sahil dolgu alanının şehrin bir ucundan diğer ucuna her ihtiyaç dikkate alınarak dizayn edilmesi gerek..
Asıl yapılması gereken proje ise; dolgu alanına ulaşmak için araç yolunu merkezden yer altına alarak dolgu alanınile karayı birleştirmek olmalı.
Eğer bu yapılabilirse dolgunun şehre yakın bölgesi de karayla birleştirilerek şehir alanı büyütülür ve geride kalan kıyı
deniz dolgu alanı boydan boya sosyal alanlar olur.
Burada hayalimdeki projede plajlar, sosyal tesisler, uzunca yürüme koridoru, balık tutma yerleri vs birçok sosyal hizmet alanı oluşturulabilir.
Şehrin iki yakasının birleşmesinin yanı sıra kentsel dönüşüm projesiyle birlikte, derelerimizin etrafındaki yapıları kamulaştırıp, dereleri islah ederek etrafında oturma alanları, yürüyüş alanları vs oluşturarak şehir bir bütün olarak modern bir şehir haline dönüştürülebilir.
Bu doğrultuda proje çalışmaları yapılarak bunların halkın beğenisine sunulmasıyla birlikte ortaya güzel şeylerin çıkacağını düşünüyorum.
Rize bunları fazlasıyla hak eden bir şehir. Umarım hak ettiği güzelliklere kavuşur..

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.