RTEÜ’de Taciz İddialarını Haberleştiren Karafazlı Davasında Dördüncü Duruşma Salı Günü - Nabız Gazetesi - Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

SON DAKİKA

Nabız Gazetesi – Rize Haberleri, Artvin Haberleri,Karadeniz Haberleri,Kadın,Çevre,Bölge Haberleri,insan hakları,cinsellik,dünya,siyaset,emek

RTEÜ’de Taciz İddialarını Haberleştiren Karafazlı Davasında Dördüncü Duruşma Salı Günü

Bu haber 05 Mart 2023 - 13:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.
RTEÜ’de Taciz İddialarını Haberleştiren Karafazlı Davasında Dördüncü Duruşma Salı Günü

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesindeki taciz iddialarını haberleştirdiği için hakkında dava açılan gazeteci Gençağa Karafazlı, 07.03.2023 Salı günü saat 11:00’ da Rize 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Kuzeyteve.com

Davanın dördüncü duruşması öncesi siyasi parti, sendika ve meslek örgütleri, dayanışma mesajları verip destek çağrısı yaptı. Yapılan açıklamada herkes önümüzdeki hafta salı günü basın özgürlüğü için Rize Adliyesi önünde buluşmaya davet edildi.

Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle hakkında birçok dava açılan ve yayınladığı birçok haberine erişim yasağı getirilen Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Rize Şube Başkanı Gençağa Karafazlı hakkında açılan davanın 4. duruşması Rize Adliyesi 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde  görülecek.

Gençağa Karafazlı

Gençağa Karafazlı

Gazeteci Gençağa Karafazlı ‘nın Rize Adliyesi’nde 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek davasının 4. duruşması öncesi, Çay İnisiyatifi meclisleri, Of Çay üreticileri Meclisi, Artvin, Hopa çay insiyatifi meclisleri, Sol parti Rize il örgütü, CHP, İYİ Parti merkez ilçe başkanı Gönül Er, Belediye İş Sendikası, Türkiye İşçi Partisi, Gıda İş Sendikası, Emek Partisi Rize İl ve İlçe örgütleri ile Artvin İl ve İlçe örgütleri, Doğu Karadeniz Halkevleri, Hopa ve Kemalpaşa Halkevleri, İnsan hakları derneği (İHD)genel merkezi,  Rize İHD Temsilciliği, KESK Rize Şubeler Platformu, KESK Trabzon, Şubeler Platformu, Samsun Eğitim Sen , , Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu, HDP İzmir milletvekili Murat Çepni, ESP Fındıklı İlçe Örgütü, Yeşil Direniş Ekoloji, Yaşam ve Dayanışma Yolcuları, İkizdere Dernekler Federasyonu (İDEF) ,İkizdere çevre derneği (İÇDER) Pilarget Doğa ve Yaşam Derneği, yerel aktüel53,haberrize gazetesi çalışanları ile bazı STK temsilcileri, Çağdaş gazeteciler derneği (ÇGD) genel merkezi, ÇGD Samsun temsilciliği, Türkiye gazeteciler sendikası TGS ve Belediye iş sendikası Rize şubesi dayanışma çağrısı yaptı.

“ERDOĞAN ADI GEÇEN HER HABER ENGELLENİYOR”

Dayanışma çağrısıyla ilgili Karadeniz çay üreticileri meclisi Pazar ilçe temsilcisi Recep Memişoğlu şu açıklamalarda bulundu: “AKP’nin 20 yıllık iktidarında, haber takibi yapan gazetecilere engelleme, tehdit ve saldırılar her geçen gün artarak devam etmektedir. Kamuoyunda ‘sansür yasası’ olarak değerlendirilen ‘Dezenformasyonla Mücadele Yasası’ Meclis’ten geçmeden Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulan Dezenformasyonla Mücadele Merkezi oldu. Bu merkez, seçimler yaklaşırken çareyi baskıda, yeni cezalarda arıyor! Her gün gazetecilerin haber takibi yaparken nasıl engellendiklerini, nasıl saldırılarla karşı karşıya kaldıklarını görüyoruz. Kamuoyunun gerçekleri görmesi için yazı yazan haber yapan gazete ve televizyonlar sıradan gerekçelerle cezalandırıyor, içinde AKP veya Erdoğan geçen her habere erişim yasağı kararı getiriliyor ve gazeteciler sıradan gerekçelerle cezalandırılıyor. Türkiye de 150 ye yakın gazeteci bugün hapiste ve onlarca gazeteci hakkında açılan davalar, bütün bunlar Türkiye’nin adeta açık bir cezaevine dönüştüğünün basın ve ifade özgürlüğünün olmadığı gerçeğini göstermektedir.

“BASIN İFADE VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜNDEN YANA YURTTAŞLARIMIZI DAYANIŞMAYA ÇAĞRIYORUZ”

Son yıllarda birçok gazeteci hakkında soruşturmalar, gözaltı ve tutuklamalar ile çeşitli davalar açılarak gazetecilerin haber alma ve yayma özgürlüğü bu anlamda halkın haber alma hakkına yönelik saldırılarla ülkede yaşanan gerçeklerin görülmesi engellenmektedir. Bunun en yakın örneğini bölgemizde muhalif haberleriyle bilinen, halkın haber alma ve yayma hakkını koruyan bu doğrultuda her koşulda emekten, yaşam savunucularından, barıştan ve kardeşlikten yana özgürlükçü basın anlayışıyla mücadele eden bu nedenle hakkında onlarca dava açılan ve birçok haberine erişim yasağı getirilen, muhalif gazeteci insan hakları savunucusu arkadaşımız Gençağa Karafazlı’nın Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hacıcaferoğlu’nun kadın öğrencilere yönelik taciz ve mobbing iddialarını haberleştirmesinden dolayı hakkında açılan davanın ilk duruşması (24 Mayıs 2022)  tarihi öncesi yaptığımız dayanışma çağrımızı bu kez, basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü için tüm duyarlı yurttaşlarımızı davanın 4. Duruşmasının yapılacağı, 07 Mart Salı günü Rize Adliyesi’nde buluşmaya ve özgür basından yana dayanışma içerisinde olmaya çağırıyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Gençağa Karafazlı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Spor Bilimleri Akademisi Bölümü öğrencilerinin, eski bölüm başkanı Doç. Dr. Serkan Hacıcaferoğlu hakkında “taciz” iddiasıyla rektörlüğe yaptıkları şikâyeti haberleştirmişti.

Hacıcaferoğlu, önce yayımlanan habere erişim yasağı kararı aldırmış, ardından da “özel yaşamın gizliliğini ihlal” suçlamasıyla dava açmıştı. Davanın ilk duruşması 24 Mayıs’ta Rize 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmüştü.

Karafazlı, akademisyen ile öğrenci arasında özel bir ilişki olamayacağını, öğrencinin rektörlüğe şikayette bulunduğunu ve olayın alenileştiğini söylemişti. Yaptığı haberin tacizin sürmesinin önüne geçtiğini söyleyen Karafazlı, yargılanması gereken kişinin kendisi değil Hacıcaferoğlu olduğunu dile getirmişti.

Karafazlı ’nın savunması sonrasında mahkeme, Hacıcaferoğlu ’nun gelecek duruşmada zorla getirilmesine ve Cumhuriyet savcılığına tacizden suç duyurunda bulunulmasına karar vermişti.

4 adet Metin Göktepe ödülü bulunan Karafazlı hakkında daha önce de gazetecilik faaliyetleri nedeniyle birçok dava açılmış ve bazı haberlerine erişim engeli getirilmişti. ÇGD Rize Şube Başkanı ve İHD Karadeniz Temsilcisi olan Karafazlı, şu an ANKA muhabirliği yapıyor. Aynı zamanda Kuzey TV ve Rize’nin Nabzı ’nın da imtiyaz sahibi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA